Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział VI
Wśród zabranych zdjęć było jedno z tatą w czepku kąpielowym. Postanowił wraz z Dżejmsem poszukiwać taty w okolicy. Gdy pisał wypracowanie, wyszedł mu z tego list do Dżejmsa. Informował o wypożyczeniu rodzinnego zdjęcia. O bracie nie chciał wiele pisać. Niegdyś zbierał opakowania po zapałkach i batonikach. Następnego dnia zrobiło się ciepło. Podczas powrotu do domu z kolegami – Bartkiem i Grześkiem – Paweł wciąż pytał o godzinę przypadkowych mężczyzn, a nawet pobiegł za jednym do kwiaciarni. Kolegom nic nie zdradził. Był smutny i na obiad zjadł niewiele swych ulubionych pierogów.

Rozdział VII
Paweł postanowił opowiedzieć o swoich poszukiwaniach kolegom. Poprosił ich o pomoc. W liście Dżejms pisał, że mimo czepka tata jest dobrze widoczny. Uważał, ze kapelusz zmienia człowieka. Zapewnił, że jego brat wygląda fajnie i mógłby się przyłączyć do poszukiwań. Rozmyślania nad listem przerwało mu wejście brata, który pożyczył książkę „Gimnastyka dla wszystkich”. Pawłowi było mu go trochę żal.

Rozdział VIII
Paweł usłyszał rozmowę mamy z ciotką Sylwią, która radziła, by mama ponownie wyszła za mąż. Bardzo się zdenerwował i napisał list do Dżejmsa. Wspomniał, że Kuba się odchudza i nie ma z kim o tym porozmawiać. Poprosił tajemniczego kolegę, by się z nim nazajutrz spotkał. Mimo że padał śnieg z deszczem poszedł na spotkanie. Pretekstem były zakupy. Jednak pod kasztanem spotkał jedynie starszego pana z małym pieskiem.

Rozdział IX
Paweł podzielił się swymi obawami, co do wyjścia mamy ponownie za mąż z kolegami. Mama wyznała mu jednak, że na razie nie planuje ślubu. Kuba wyraźnie schudł i Paweł stwierdził, że jednak nieco go lubi. Bohater przyglądał się różnym mężczyznom i niektórzy wydawali się mu podobni do taty. W liście Dżejms tłumaczył, dlaczego nie przyszedł na spotkanie. Nie chciał się ujawniać. Zapewniał, że Kuba wyprzystojniał i poprosił, by Paweł nie śmiał się z brata. Wspomniał, że mama Pawła na pewno nie szykuje się do ślubu i nie ma narzeczonego. Bohatera nurtowało skąd tajemniczy przyjaciel tyle o jego rodzinie wiedział. Za dwa dni miała być Gwiazdka.

Rozdział X
Na święta Paweł przygotował dla Dżejmsa kartkę z Mikołajem. Od niego dostał list i mapę świata. Pisał, że pragnie być żeglarzem i opłynąć wraz z Pawłem świat. Wieczór wigilijny bracia spędzili z mamą. Paweł dostał m. in. łyżwy. Kuba włożył do worka prezent dla taty, co wzruszyło mamę. Paweł coraz bardziej lubił brata, od którego dostał książkę o podróżach.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - krótkie streszczenie, opracowanie, bohaterowie