Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Daleki rejs - krótkie streszczenie, opracowanie


Daleki rejs krótkie streszczenie


Główny bohater Paweł mieszka wraz z mamą i młodszym bratem. Czeka na list od ojca, który dawno wyjechał. Pewnego dnia dostał list od Tajemniczego Dżejmsa, który chciał z nim korespondować przekazując wiadomości przez dziuplę kasztanowca. Odpisując zastanawiał się, skąd nieznany kolega tyle o nim wie. Nie lubił swojego młodszego brata, który był gruby i ślamazarny. Mimo problemów Paweł odebrał list od nieznajomego. Okazało się, że rzeczywiście dobrze go zna. Na lekcji rysunku miał namalować swego tatę, jednak nie pamiętał, jak wyglądała jego twarz. Na imieniny Paweł zebrał przyjacielowi - Bartkowi kilka roślin do zielnika. Jego ojciec także miał na imię Bartłomiej. Napisał o tym Dżejmsowi i wspomniał, że chciałby wiedzieć, gdzie jest jego rodzic.

Dżejms wspomniał, że zbiera znaczki. Napisał, że kiedyś prawdopodobnie widział tatę Pawła. Ten także napisał, że w pewnym panu rozpoznał ojca, jednak okazało się to pomyłką. Postanowił wykraść zdjęcie taty, by pokazać je tajemniczemu koledze. Postanowił wraz z Dżejmsem poszukiwać taty. Podczas powrotu ze szkoły pytał nieznajomych przechodniów o godzinę. Kolegom ze szkoły nic nie zdradził, jednak wkrótce zdecydował się poprosić ich o pomoc. Dżejms pisał, że Pawła brat jest w porządku. Wieczorem Kuba pożyczył od brata podręcznik do gimnastyki, aby ćwiczyć i schudnąć.

Paweł podsłuchał rozmowę mamy i ciotki Sylwii o ponownym zamążpójściu. Nie miał z kim o tym porozmawiać, więc poprosił Dżejmsa o spotkanie, ten jednak nie zjawił się o umówionej godzinie. Paweł podzielił się informacją o ślubie z kolegami. Mama zapewniła go, że na razie nie myśli o weselu. Dżejms tłumaczył, dlaczego nie mógł być na spotkaniu, prosił, by Paweł nie śmiał się z brata i zapewniał, że jego mama na pewno nie ma narzeczonego. Na święta Paweł przygotował nieznajomemu kartkę z Mikołajem, od niego dostał mapę świata i przeczytał o pomyśle wspólnej żeglugi. Gwiazdkę Paweł spędził z mamą i Kubą, od którego dostał książkę podróżniczą.

Paweł zdecydował się na wspólny rejs i zaczął już zbierać pieniądze. Opowiedział mamie o przyszłej wyprawie i zaprosił ją na pokład. Kuba przeziębił się i nie może wychodzić z domu, z kolei Tajemniczy Dżejms przestał pisać. Paweł wyjawił swój sekret mamie. Zaprosił także przyjaciół – Bartka i Grześka do udziału w rejsie, na co zgodził się jego przyjaciel od listów. W końcu bohater odkrył, że Tajemniczy Dżejms to Kuba. Zezłościł się, jednak odpisał mu na list i zaczaił się na niego. Przemarzł i przeziębił się. Wyznał wszystko mamie, a ta powiedziała, by nie ujawniał się przed Kubą. Czekał na kolejny list od brata. Udało mu się poprawić ocenę z matematyki – wiedział, że jako kapitan musi znać ten przedmiot. Zaczął wraz z bratem chodzić na pływalnię i chwalił w liście Dżejmsowi postępy Kuby. Mama przyprowadziła do domu kotkę Mikę, która także miała wybrać się w rejs.

Kolejny list od Kuby był zamoknięty. Wspominał coś o ścieżce zdrowia i o tym, że się ujawni, co nie spodobało się Pawłowi. Mama zapowiedziała remont. Do rodziny Pawła przyjechał dziadek. Pochwalił Kubę za sylwetkę. Chłopcy spytali go o tatę. Dżejms-Kuba ostatecznie się ujawnił, a bracia opowiedzieli o wszystkim dziadkowi. Ten rozprawiał, jakie umiejętności musi mieć kapitan rejsu i ofiarował chłopcom kompas. Pragnął także przyłączyć się do wyprawy. Mama udała się z Kubą na ścieżkę zdrowia. Z Wojtkiem, kolegą Kuby załoga miała liczyć siedem osób, co było szczęśliwą liczbą. Chłopcy odliczali dni do końca wakacji. Paweł tęsknił za listami od Dżejmsa i pewnego dnia otrzymał kolejny list. Postanowił odpisać. Przyszły statek miał nazywać się „Siódemka”.

Daleki rejs - plan wydarzeń


1. Tęsknota Pawła za ojcem.
2. List od Tajemniczego Dżejmsa.
3. Odpowiedź Pawła.
4. Stosunek Pawła do młodszego brata – Kuby.
5. Konflikt braci.
6. Odebranie odpowiedzi od Dżejmsa.
7. Lekcja rysunku.
8. Imieniny przyjaciela Pawła – Bartka.
9. Wspomnienie w liście Dżejmsowi o braku ojca.
10. Postanowienie o odnalezieniu taty.

11. Informacja Dżejmsa o tacie Pawła.
12. Poszukiwanie przez Pawła zdjęcia taty.
13. Postanowienie o poszukiwaniu taty.
14. Rozglądanie się Pawła wśród przechodniów podczas powrotu do domu.
15. Smutek Pawła.
16. Poproszenie o pomoc w poszukiwaniach kolegów.
17. Wspomnienie Dżejmsa w liście o Kubie – bracie Pawła.
18. Początek ćwiczeń gimnastycznych Kuby.
19. Podsłuchana rozmowa mamy z ciotką o jej ponownym zamążpójściu.
20. Próba umówienia się na spotkanie z Dżejmsem.

21. Zapewnienia mamy o braku decyzji o ślubie.
22. Zmiana wyglądu i zachowania Kuby.
23. Zapewnienia Dżejmsa o braku woli ponownego wyjścia za mąż przez mamę.
24. Pomysł Dżejmsa na żeglugę Pawłem.
25. Święta w domu Pawła i gwiazdkowe prezenty.
26. Decyzja Pawła o wyruszeniu w rejs.
27. Ferie spędzane z Kubą.
28. Rozmowa Pawła z mamą o żegludze.
29. Choroba Kuby i brak odpowiedzi od Dżejmsa.
30. Wyjawienie mamie prawdy o tajemniczym przyjacielu.

31. Zwiększenie listy załogi podczas planowanego rejsu.
32. Odkrycie prawdy o Dżejmsie przez Pawła.
33. Choroba Pawła.
34. Wyznanie prawdy o Dżejmsie-Kubie mamie.
35. Prośba mamy o niewyjawianie tajemnicy.
36. Poprawa stopni z matematyki przez Pawła.
37. Bracia na pływalni.
38. Nowy lokator – kotka Mika.
39. Zmoknięty list od Dżejmsa.
40. Zapowiedź ujawnienia się brata.

41. Remont w domu Pawła.
42. Odwiedziny dziadka.
43. Ujawnienie się Dżejms.
44. Zdradzenie sekretu braci dziadkowi.
45. Przyłączenie się dziadka do załogi.
46. Mama z Kubą na ścieżce zdrowia.
47. Siedem - szczęśliwa liczba członków załogi.
48. Odliczanie czasu doi wakacji.
49. Tęsknota Pawła za listami od Dżejmsa.
50. Ponowna korespondencja między braćmi.
51. Nazwanie dla statku – „Siódemka”.

Daleki rejs - bohaterowie


Paweł - główny bohater „dalekiego rejsu”. Mieszka z mamą i bratem Kubą. Jego ojciec odszedł jakiś czas temu i bardzo za nim tęskni, szczególnie że nie zna nawet jego adresu. Paweł stara się w szkole, jednak nie zawsze przynosi dobre oceny. Ma dwóch przyjaciół – Bartka i Grześka. W przyszłości chce zostać żeglarzem. Za wszelką cenę stara się odnaleźć tatę, w czym pomaga mu Tajemniczy Dżejms. początkowo żywi niechęć do swojego brata, jednak przekonuje się, że jest dla niego bardzo ważną osobą w życiu.

Paweł - charakterystyka


Paweł to główny bohater powieści Anny Onichimowskiej „Daleki rejs” Mieszka wraz z młodszym bratem Kubą i mamą. Jego ojciec opuścił rodzinę jakiś czas temu. O powodach rozłąki z tatą nie dowiadujemy się. Głównym uczuciem, jakie żywi chłopiec jest tęsknota za ojcem.

Nie wiemy jak dokładnie wygląda Paweł, ani do której klasy uczęszcza. W szkole idzie mu różnie. Z matematyki dostaje tróje, czasem gdy jest rozkojarzony jedynki, a gdy ma motywację potrafi dostać piątkę. Ma dwóch najlepszych kolegów – Bartka i Grześka. Czasem chłopcy nie rozumieją jego tęsknoty za ojcem.

Paweł nie przepada za swoim bratem, który jest gruby, nosi okulary, a w szkole jest prymusem. Uważa, ze od śmierci taty stał się mazgajowaty, ślamazarny i ciągle go śledzi. Gdy przyniósł raz do domu kotka, ten zjadł chomika Pawła. Odtąd chłopcy wstąpili na ścieżkę wojenną. Z czasem, gdy Kuba zaczyna pracować nad sobą i wymyśla podstęp z Tajemniczym Dżejmsem Paweł stopniowo zmienia nastawienie do brata, aż w końcu uważa go za jedną z najważniejszych osób w swoim życiu.

Pawłem kieruje tęsknota za ojcem. Nie wie gdzie się znajduje i żałuje, że nie może do niego napisać. Mimo to przygotowuje dla niego prezenty na Gwiazdkę. Zaczyna widzieć tatę w przypadkowych przechodniach, na przykład w panu w słomkowym kapeluszu na jednej z mijanych stacji. Na lekcji rysunku okazuje się, że nie może sobie przypomnieć rysów jego twarzy. lekarstwem na jego smutek staje się korespondencja z Tajemniczym Dżejmsem. ten angażuje się w poszukiwania jego taty, a także proponuje wspólny rejs – marzenie o wyprawie dominuje myśli Pawła.

Paweł to bardzo wrażliwy chłopak, który głęboko przezywa rozłąkę z tatą. Nie potrafi wprost wyrazić swych uczuć, dlatego wciąż poszukuje rodzica. Pasja i nowe wyzwania sprawiają, że zaczyna lepiej się uczyć i zaprzyjaźnia się ze swym młodszym bratem.

Kuba - młodszy brat Pawła. Jest gruby i niezdarny. Zmienił się w mazgaja po odejściu taty. Paweł nie lubi go, ponieważ niegdyś przyniesiony przez niego kotek zagryzł jego chomika. Kuba jest prymusem i nosi okulary. W trakcie akcji zmienia się. Zaczyna się gimnastykować i chudnie. bardzo szuka towarzystwa swego starszego brata, jednak ten nie chce z nim rozmawiać i nie lubi go. Dlatego właśnie Kuba wymyśla podstęp i koresponduje z bratem jako Tajemniczy Dżejms. Tylko w taki sposób może dzielić własne tęsknoty z Pawłem. Początkowo Paweł jest wściekły, jednak pomysł z tajemniczą korespondencją bardzo mu się podoba i jednoczy braci.

Mama Pawła – wychowywała samotnie dwóch synów – Pawła i Kubę. Była kochającą i czułą rodzicielką. To osoba rozsądna, cierpliwa, sprawiedliwa i ogromnie kochająca synów. Potrafi z nimi rozmawiać, wie kiedy dziecko trzeba zostawić, by samo przeżywało swoje emocje, a kiedy mu pomóc. Chłopcy zawsze mogli z nią o wszystkim porozmawiać. Nie planowała ponownego małżeństwa. Na wspomnienie o swym byłym mężu zamykała się w sobie. Rozumiała potrzeby swoich synów i starała się, by byli szczęśliwi.

Tata Pawła – miał na imię Bartłomiej. Odszedł jakiś czas temu od rodziny, jednak w utworze nie poznajemy powodu jego odejścia. Paweł pamięta, jak był ubrany, jednak nie może sobie przypomnieć rysów jego twarzy.
Dziadek Pawła – ojciec taty Pawła i Kuby. Mieszkał na wsi, gdzie hodował wiele zwierząt. Chłopcy przyjeżdżali do niego na wakacje. Był pogodny, nieco przygłuchy, dlatego mówił głośno. Zadeklarował, że wraz z chłopcami wybierze się w rejs i ofiarował im kompas.
Ciotka Sylwia – ciotka Pawła, w rozmowie z mamą przekonywała ją do ponownego wyjścia za mąż, co wzbudziło strach w Pawle.

Bartek - najlepszy przyjaciel Pawła. Z okazji jego imienin Paweł podarował mu rośliny do zielnika. Zgodził się z Pawłem wyruszyć w rejs.
Grzesiek – jeden z najlepszych kolegów Pawła ze szkoły. Miał udać się z nim w rejs.
Wojtek – kolega Kuby ze szkoły.
Filip – instruktor pływania chłopców, który był podobny do taty Pawła.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - streszczenie szczegółowe