Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Rozdział I
Główny bohater Paweł mieszka wraz z mamą i młodszym bratem, które jest ciapowaty, gruby i nosi okulary. Jego ojciec wyjechał dawno temu, dlatego chłopak wciąż czeka na list od niego. Pewnego dnia odkrył w skrzynce list zaadresowany do siebie. Nie powiedział o nim mamie ani bratu. Otworzył go dopiero wieczorem. Charakter pisma nadawcy był kulfoniasty. Tajemniczy Dżejms informował, że wie o nim sporo i pragnie wymieniać się listami pozostawianymi w dziupli kasztanowca.

Rozdział II
Paweł długo się głowił co ma napisać. W liście powątpiewał, że tajemniczy Dżejms wie o nim wszystko i zadał konkretne pytania (o imię chomika i ulubione przysmaki). Potem oglądał program o himalaistach z bratem – Kubą. Nie lubił swojego brata, który był prymusem i nie miał przyjaciół. Zmienił się po odejściu taty – stał się mazgajowaty i ślamazarny. Kiedyś przyniósł z podwórka kotka, który zjadł chomika Pawła. Od tamtego czasu starszy brat „wykopał topór wojenny”.

Rozdział III
Pawłowi trudno było wyjąć list z kasztanowca, bo wracał ze szkoły z kolegami. Mógł odebrać pocztę dopiero następnego dnia rano. Tajemniczy Dżejms bez trudu odpowiedział na jego pytania. Napisał, że jest chudy i wysoki, ma czarne włosy i super wzrok. Umie się wspinać i szybko biegać, a w przyszłości chce zostać pilotem lub alpinistą. Paweł spóźnił się do szkoły. Na lekcji rysunku wszyscy rysowali swojego tatę. Paweł nie mógł przypomnieć sobie jego twarzy, ale pani i tak pochwaliła jego rysunek.

Rozdział IV
Na dworze robiło się coraz chłodniej. Bartek nazbierał różne liście do zielnika swego przyjaciela Bartka, który miał imieniny. Przypomniało mu się, że jego tata także ma na imię Bartłomiej i obchodzi imieniny. Napisał o tym Dżejmsowi. Wspomniał, o innych dzieciach, w których rodzinie brakuje ojca, jednak utrzymują z dziećmi jakiś kontakt. Najbardziej chciał wiedzieć, gdzie jest jego tata. Wieczorem dowiedział się od mamy, że jego tata obchodzi imieniny w sierpniu. Postanowił do tego czasu dowiedzieć się, gdzie mieszka.

Rozdział V
Dżejms wspomniał w liście, że kiedyś prawdopodobnie widział tatę Pawła. Pytał też o jego brata i o to, co zbiera (sam zbierał znaczki). Paweł wspomniał, jak niegdyś podczas jazdy z mamą pociągiem na jednej stacji w panu w słomkowym kapeluszu rozpoznał tatę. Mama jednak zaprzeczyła takiej możliwości. Chłopak postanowił pokazać zdjęcie swojego taty Dżejmsowi. Gdy szperał w kartonie ze zdjęciami nadeszła mama z jego bratem, jednak prośby Kuby odwróciły uwagę mamy.

Rozdział VI
Wśród zabranych zdjęć było jedno z tatą w czepku kąpielowym. Postanowił wraz z Dżejmsem poszukiwać taty w okolicy. Gdy pisał wypracowanie, wyszedł mu z tego list do Dżejmsa. Informował o wypożyczeniu rodzinnego zdjęcia. O bracie nie chciał wiele pisać. Niegdyś zbierał opakowania po zapałkach i batonikach. Następnego dnia zrobiło się ciepło. Podczas powrotu do domu z kolegami – Bartkiem i Grześkiem – Paweł wciąż pytał o godzinę przypadkowych mężczyzn, a nawet pobiegł za jednym do kwiaciarni. Kolegom nic nie zdradził. Był smutny i na obiad zjadł niewiele swych ulubionych pierogów.

Rozdział VII
Paweł postanowił opowiedzieć o swoich poszukiwaniach kolegom. Poprosił ich o pomoc. W liście Dżejms pisał, że mimo czepka tata jest dobrze widoczny. Uważał, ze kapelusz zmienia człowieka. Zapewnił, że jego brat wygląda fajnie i mógłby się przyłączyć do poszukiwań. Rozmyślania nad listem przerwało mu wejście brata, który pożyczył książkę „Gimnastyka dla wszystkich”. Pawłowi było mu go trochę żal.

Rozdział VIII
Paweł usłyszał rozmowę mamy z ciotką Sylwią, która radziła, by mama ponownie wyszła za mąż. Bardzo się zdenerwował i napisał list do Dżejmsa. Wspomniał, że Kuba się odchudza i nie ma z kim o tym porozmawiać. Poprosił tajemniczego kolegę, by się z nim nazajutrz spotkał. Mimo że padał śnieg z deszczem poszedł na spotkanie. Pretekstem były zakupy. Jednak pod kasztanem spotkał jedynie starszego pana z małym pieskiem.

Rozdział IX
Paweł podzielił się swymi obawami, co do wyjścia mamy ponownie za mąż z kolegami. Mama wyznała mu jednak, że na razie nie planuje ślubu. Kuba wyraźnie schudł i Paweł stwierdził, że jednak nieco go lubi. Bohater przyglądał się różnym mężczyznom i niektórzy wydawali się mu podobni do taty. W liście Dżejms tłumaczył, dlaczego nie przyszedł na spotkanie. Nie chciał się ujawniać. Zapewniał, że Kuba wyprzystojniał i poprosił, by Paweł nie śmiał się z brata. Wspomniał, że mama Pawła na pewno nie szykuje się do ślubu i nie ma narzeczonego. Bohatera nurtowało skąd tajemniczy przyjaciel tyle o jego rodzinie wiedział. Za dwa dni miała być Gwiazdka.

Rozdział X
Na święta Paweł przygotował dla Dżejmsa kartkę z Mikołajem. Od niego dostał list i mapę świata. Pisał, że pragnie być żeglarzem i opłynąć wraz z Pawłem świat. Wieczór wigilijny bracia spędzili z mamą. Paweł dostał m. in. łyżwy. Kuba włożył do worka prezent dla taty, co wzruszyło mamę. Paweł coraz bardziej lubił brata, od którego dostał książkę o podróżach.

Rozdział XI
Podczas ferii świątecznych bracia spędzali czas razem. Paweł napisał do Dżejmsa, że zgadza się na podróż, na którą zaczął już zbierać pieniądze. Podczas niej będzie starał się szukać taty. Pod nieobecność Kuby Paweł opowiedział mamie o pomyśle żeglowania, nie zdradził jednak informacji o Dżejmsie. Mama była przeziębiona i wyznała, że chętnie wybierze się w taki rejs, jednak trzy osoby to nieco za mało.

Rozdział XII
Kuba rozchorował się, a Dżejms przestał pisać, co bardzo martwiło Pawła. Dostał nawet jedynkę z matematyki z roztargnienia. Mama go pocieszyła i wspomniała, że kapitanowie statków muszą być dobrzy z matematyki. Paweł wyjawił jej prawdę o Dżejmsie. Mama przypuszczała, że może także zachorował na grypę. Potem wspólnie z Pawłem i Kubą grali w dwadzieścia pytań.

Rozdział XIII
Paweł spytał kolegów (Bartka i Grześka) o oszczędności. Dżejms w liście wspomniał, że miał grypę. Zgodził się, by na wyprawę wyruszyła mama i koledzy Pawła. Wspomniał, że mama zbiera pieniądze na remont mieszkania, a mogłaby je przeznaczyć na planowaną podróż. Paweł domyślił się, że Tajemniczy Dżejms to jego brat Kuba. Bardzo się zezłościł i postanowił zaczaić się na niego przy kasztanie. Odpisał bratu jakby nigdy nic, wspominając, że umie dobrze pływać. Zaniósł list i zaczaił się za kioskiem. Przemarzł zupełnie i rozchorował się następnego dnia.

Rozdział XIV
Paweł był smutny i wyznał mamie, która przyniosła atlas geograficzny, że żadnej podróży nie będzie, bo Dżejms to Kuba. Mama długo z nim rozmawiała i przekonała, by nie zdradził się przed bratem i nadal do niego pisał. Wspomniała, że to nawet dobrze, że Dżejms to Kuba. Gdy Paweł wyzdrowiał i wrócił do szkoły namawiał kolegów na rejs. Czekał na list od brata.

Rozdział XV
Paweł dostał piątkę z klasówki z matematyki. Wytłumaczył Bartkowi, że prawdziwy kapitan musi znać ten przedmiot. Mama zapisała Kubę i Pawła na pływalnię. Bohater napisał o tym do Dżejmsa. Napisał, że Kuba nieźle sobie radzi na pływalni, a trener – Filip jest podobny do taty. Mama przyniosła na próbę kotkę Mikę, która była bardzo łowna – wyłapała wszystkie muchy. Mama spytała, czy znajdzie się dla niej miejsce na pokładzie.

Rozdział XVI
List od Dżejmsa zamókł i z trudem można było go odczytać. Pisał o ćwiczeniach równowagi na ścieżce zdrowia i zapowiedział, że się wkrótce ujawni. Paweł nie był pewny, czy mama będzie chciała ćwiczyć. Kot zaczął wspinać się po firankach, a mama zapowiedziała remont w domu. Paweł był zły na Dżejmsa, że chce się ujawnić. Pomagał Kubie liczyć czas podczas wstrzymywania oddechu.

Rozdział XVII
Do rodziny przyjechał w odwiedziny dziadek, który bardzo głośno mówił. Powiedział, że Kuba schudł. O piątej, gdy Dżejms miał się spotkać z Pawłem Kuba spokojnie rozmawiał. Spytał, czy jego syn, a ich tata, pisze do niego listy, jednak nie dostał odpowiedzi, bo mama zawołała wszystkich na kolację. Kuba wieczorem wyjawił, że jest Dżejmsem. O wszystkim chłopcy opowiedzieli dziadkowi.

Rozdział XVIII
Dziadek ofiarował chłopcom kompas i opowiadał o położeniu gwiazd. Powiedział, że żeglarze znają się też na astronomii i geografii. Dziadek także pragnął się przyłączyć do rejsu. Mama z Kubą wybrała się na ścieżkę zdrowia. Do Pawła przyszedł Bartek z globusem. Wspólnie z dziadkiem odbywali wymyślone podróże. Po powrocie umorusana mama powiedziała, że dopiero otrzymała list od dziadka informujący o przyjeździe. Kuba zaproponował rudego Wojtka jako członka załogi. Miano także na pokład wziąć tatę, jeśli się odnajdzie. W sumie miało być siedem osób na statku, a siedem to liczba szczęśliwa.

Rozdział XIX
Po wyjeździe dziadka chłopcy obliczyli, że do wakacji pozostało dziewięćdziesiąt dwa dni. Pawłowi brakowało listów od Tajemniczego Dżejmsa. Pewnego dnia podczas powrotu z pływalni w dziupli znalazła się wiadomość. Kuba – Tajemniczy Dżejms pisał, że nieraz brat patrzy na niego, jakby go wcale nie widział. Bardzo by chciał znów pisać listy, w których może wyrazić to, czego nie zdoła na co dzień. Paweł zdecydował się mu odpowiedzieć. Kuba był dla niego bardzo ważny. Pragnął, by ich statek nazywał się „Siódemka”.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - krótkie streszczenie, opracowanie, bohaterowie