Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział I
Główny bohater Paweł mieszka wraz z mamą i młodszym bratem, które jest ciapowaty, gruby i nosi okulary. Jego ojciec wyjechał dawno temu, dlatego chłopak wciąż czeka na list od niego. Pewnego dnia odkrył w skrzynce list zaadresowany do siebie. Nie powiedział o nim mamie ani bratu. Otworzył go dopiero wieczorem. Charakter pisma nadawcy był kulfoniasty. Tajemniczy Dżejms informował, że wie o nim sporo i pragnie wymieniać się listami pozostawianymi w dziupli kasztanowca.

Rozdział II
Paweł długo się głowił co ma napisać. W liście powątpiewał, że tajemniczy Dżejms wie o nim wszystko i zadał konkretne pytania (o imię chomika i ulubione przysmaki). Potem oglądał program o himalaistach z bratem – Kubą. Nie lubił swojego brata, który był prymusem i nie miał przyjaciół. Zmienił się po odejściu taty – stał się mazgajowaty i ślamazarny. Kiedyś przyniósł z podwórka kotka, który zjadł chomika Pawła. Od tamtego czasu starszy brat „wykopał topór wojenny”.

Rozdział III
Pawłowi trudno było wyjąć list z kasztanowca, bo wracał ze szkoły z kolegami. Mógł odebrać pocztę dopiero następnego dnia rano. Tajemniczy Dżejms bez trudu odpowiedział na jego pytania. Napisał, że jest chudy i wysoki, ma czarne włosy i super wzrok. Umie się wspinać i szybko biegać, a w przyszłości chce zostać pilotem lub alpinistą. Paweł spóźnił się do szkoły. Na lekcji rysunku wszyscy rysowali swojego tatę. Paweł nie mógł przypomnieć sobie jego twarzy, ale pani i tak pochwaliła jego rysunek.

Rozdział IV
Na dworze robiło się coraz chłodniej. Bartek nazbierał różne liście do zielnika swego przyjaciela Bartka, który miał imieniny. Przypomniało mu się, że jego tata także ma na imię Bartłomiej i obchodzi imieniny. Napisał o tym Dżejmsowi. Wspomniał, o innych dzieciach, w których rodzinie brakuje ojca, jednak utrzymują z dziećmi jakiś kontakt. Najbardziej chciał wiedzieć, gdzie jest jego tata. Wieczorem dowiedział się od mamy, że jego tata obchodzi imieniny w sierpniu. Postanowił do tego czasu dowiedzieć się, gdzie mieszka.

Rozdział V
Dżejms wspomniał w liście, że kiedyś prawdopodobnie widział tatę Pawła. Pytał też o jego brata i o to, co zbiera (sam zbierał znaczki). Paweł wspomniał, jak niegdyś podczas jazdy z mamą pociągiem na jednej stacji w panu w słomkowym kapeluszu rozpoznał tatę. Mama jednak zaprzeczyła takiej możliwości. Chłopak postanowił pokazać zdjęcie swojego taty Dżejmsowi. Gdy szperał w kartonie ze zdjęciami nadeszła mama z jego bratem, jednak prośby Kuby odwróciły uwagę mamy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - krótkie streszczenie, opracowanie, bohaterowie