Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział XVI
List od Dżejmsa zamókł i z trudem można było go odczytać. Pisał o ćwiczeniach równowagi na ścieżce zdrowia i zapowiedział, że się wkrótce ujawni. Paweł nie był pewny, czy mama będzie chciała ćwiczyć. Kot zaczął wspinać się po firankach, a mama zapowiedziała remont w domu. Paweł był zły na Dżejmsa, że chce się ujawnić. Pomagał Kubie liczyć czas podczas wstrzymywania oddechu.

Rozdział XVII
Do rodziny przyjechał w odwiedziny dziadek, który bardzo głośno mówił. Powiedział, że Kuba schudł. O piątej, gdy Dżejms miał się spotkać z Pawłem Kuba spokojnie rozmawiał. Spytał, czy jego syn, a ich tata, pisze do niego listy, jednak nie dostał odpowiedzi, bo mama zawołała wszystkich na kolację. Kuba wieczorem wyjawił, że jest Dżejmsem. O wszystkim chłopcy opowiedzieli dziadkowi.

Rozdział XVIII
Dziadek ofiarował chłopcom kompas i opowiadał o położeniu gwiazd. Powiedział, że żeglarze znają się też na astronomii i geografii. Dziadek także pragnął się przyłączyć do rejsu. Mama z Kubą wybrała się na ścieżkę zdrowia. Do Pawła przyszedł Bartek z globusem. Wspólnie z dziadkiem odbywali wymyślone podróże. Po powrocie umorusana mama powiedziała, że dopiero otrzymała list od dziadka informujący o przyjeździe. Kuba zaproponował rudego Wojtka jako członka załogi. Miano także na pokład wziąć tatę, jeśli się odnajdzie. W sumie miało być siedem osób na statku, a siedem to liczba szczęśliwa.

Rozdział XIX
Po wyjeździe dziadka chłopcy obliczyli, że do wakacji pozostało dziewięćdziesiąt dwa dni. Pawłowi brakowało listów od Tajemniczego Dżejmsa. Pewnego dnia podczas powrotu z pływalni w dziupli znalazła się wiadomość. Kuba – Tajemniczy Dżejms pisał, że nieraz brat patrzy na niego, jakby go wcale nie widział. Bardzo by chciał znów pisać listy, w których może wyrazić to, czego nie zdoła na co dzień. Paweł zdecydował się mu odpowiedzieć. Kuba był dla niego bardzo ważny. Pragnął, by ich statek nazywał się „Siódemka”.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Daleki rejs - krótkie streszczenie, opracowanie, bohaterowie