Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Duch starej kamienicy” to niewielka powieść dla dzieci autorstwa znanej i cenionej pisarki – Anny Onichimowskiej. Utwór traktuje o przygodach niewielkiego, choć liczącego sobie sto dwadzieścia lat ducha Maćka zamieszkującego swą rodzinną kamienicę. To niezwykły bohater, który jest nietypowy – nie straszy, a stara się pomagać mieszkańcom swojego lokum. Zamieszkuje strych i przyjaźni się ze sroką – Wiesławą oraz kotem – Protem IV.

Głównym problemem, jakim zajmuje się Maciek jest obecność w kamienicy mrówek faraonek. Maciek przy pomocy przyjaciół oraz dzieci – Agaty i bliźniaków (Marka i Jarka) – stara się za wszelką cenę pozbyć się natrętnych insektów. Niestety, nie jest to wcale proste…


Zabawna i lekka fabuła Onichimowskiej wciąga czytelnika i każe z uwagą śledzić przygody małego duszka. Pokazane relacje między bohaterami i na pozór błahe i codzienne sprawy poruszają istotne głównie w dziecięcym świecie sprawy, takie jak przyjaźń, wyobraźnia, solidarność. Fantastyka po0jawia się za sprawą głównego bohatera – ducha i jego rodziny, a także mówiących ludzkim głosem zwierząt – sroki, kotów czy mrówek.

Mapa serwisu: