Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Przedstawia się bohater utworu – niepozornego wzrostu studwudziestoletni duch Maciek, mieszkaniec starej kamienicy. Jego lokum stanowi strych dzielony ze złośliwą sroką Wiesławą. Pewnego jesiennego dnia duch wraz z kotem Protem IV wylegiwali się na dachu. Ich spokój zaburzyła strzelająca z pestek po śliwkach Wiesława, która dokuczała Maćkowi. Innym razem Maciek usłyszał rozmowę gospodyni Guzdralskiej z sąsiadką Kowalską o zaginionej biżuterii. Gdy odkrył, że złodziejką jest sroka zabrał śpiącej łup i odniósł na miejsce. Niechcący naderwał żyrandol. Właścicielka udała się piętro wyżej, a mała Agatka wytłumaczyła, że sufit naderwał się z powodu kaszalota, którego przechowują w wannie. Wieczorem Kowalska zrobiła awanturę mamie Agaty.

Maciek dostrzegł czarne punkciki, które okazały się mrówkami. Z rozmowy z nimi dowiedział się, że podstawą jest dla nich dyscyplina i matematyka. Było ich 90485. Duch zaszył się na strychu na kolejne dni. Zbudziła go sroka i zaprowadziła do mrówek żyjących na zewnątrz. Te wyjaśniły, że w domu żyją mrówki faraona. Maciek po pomoc zwrócił się do kota – Prota IV. Gdy zaczął padać śnieg na podwórze kamienicy wjechała ciężarówka. Okazało się, że na trzecie piętro wprowadza się doktor Bioderko z synami – bliźniakami Jarkiem i Markiem. Chłopcy rozrabiali na podwórku. Tragarze zostawili właściciela z rzeczami na zewnątrz. Wnosić meble pomogli mu sąsiedzi – pan Karolek i tata Agaty. Chłopcy schowali się w szafie i dopiero poturbowani ujawnili swoją obecność. Maciek przeziębił się podczas przeprowadzki. Zaopiekowała się nim sroka, która ofiarowała mu własnoręcznie zrobiony na drutach kubrak. Duszek udał się po lekarstwo do doktora. Przez pomyłkę napił się syropu na spirytusie, upił się i zachowywał się bardzo dziwnie.

W kamienicy pojawiła się ekipa, która miała wytruć mrówki. Te jednak schroniły się na strychu i akcja nic nie pomogła. Przez przypadek Maciek dotarł w tornistrze jednego z bliźniaków do szkoły. Jego czerwony kubraczek został potraktowany jak ścierka do tablicy. W drodze powrotnej duch dowiedział się o jakich prezentach marzą Agata, Jarek i Marek. Sroka powiedziała duszkowi o Mikołaju, którego widziała przy śmietniku. Duch udał się na rozmowę z nim, uważając, że jest to święty Mikołaj. Powiedział, jakie dzieci chcą dostać prezenty i obiecał pomoc w ich zdobyciu. Prota poprosił o kota, o którym marzył Marek. ten zaoferował mu swego starego i głuchego wuja Fryderyka. Duch dostarczył go Mikołajowi. Ten przybył nieco spóźniony podczas Gwiazdki, jednak wręczył dzieciom prezenty. Maciek spędził święta uroczyście ze sroką i Protami. W nocy udał się do płaczącego Piotrusia, jednak dziecko nie było zadowolone z jego obecności. Maciek postanowił poprosić dzieci o pomoc w walce z mrówkami. Chłopcy jednak przerazili się zjawy, a dopiero Agata przywitała Maćka. Marek skarżył się, że jego kot myli go z bratem. Agata znalazła rozwiązanie. Próbowała przefarbować włosy chłopca. Po zabiegu wyszedł różowy kolor i Marek musiał zgolić włosy. Dzieci znając bajkę o wyprowadzeniu szczurów dzięki grze na flecie próbowały dźwiękim trąby wyprowadzić mrówki. Pomysł nie powiódł się. Także gra na flecie pana Karolka nie wpłynęła na insekty. Na pocieszenie Agata pokazała bliźniakom przez dziurkę od klucza wieloryba, jakiego trzymała w łazience.

W marcu Maćka odwiedziła mama tata i brat Kalasanty. Najpierw nastraszyli syna i dzieci. Maciek próbował nastraszyć nimi mrówki, jednak te uznały popisy duchów jako wspaniałe widowisko. Zrozpaczony Maciek wyprosił insekty. Pewnego dnia Maciek zobaczył, że w całej kamienicy unosi się dym. Wszyscy lokatorzy wyszli. Przyjechała straż. Okazało się, że to sroka zatkała komin pościelą Guzdralskiej, ponieważ było jej za ciepło. Maciek dowiedział się, ze w pobliżu znajduje się fabryka cukierków. Podstępem, po rozmowie z królem mrówek – faraonem przekonał insekty do opuszczenia kamienicy i przeprowadzenia się do fabryki. Dzieci przyniosły duchowi tort oznajmiając, że od tego dnia jego urodziny będą w marcu.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Duch starej kamienicy - streszczenie szczegółowe
2  Duch starej kamienicy - plan wydarzeń
3  Bohaterowie Ducha starej kamienicy