Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rodzina Protów – krewni i kuzyni Prota IV. Rodzina mieszkała w piwnicy. Była to rodzina szczęśliwa, nikt ich nie przepędzał, byli pełnoprawnymi lokatorami kamienicy.

Fryderyk - jeden z kotów, który zamieszkał z bliźniakami Jarkiem i Markiem. Był to wuj Prota IV, który mało widział i zupełnie nie słyszał, ale miał jedną zaletę, nie denerwował się, był kotem nad podziw spokojnym. To nic, że nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Miał się nauczyć liczyć, nie wyszło, bo jak można rozmawiać z niedosłyszącym kotem.

Filuś – pies pani Kowalskiej.

Mrówki faraonki – początkowo było ich 94085, a następnie 222222. Przewodziła im mrówka faraon. Były nieproszonymi insektami w kamienicy i obsiadały wszystko, co dało się zjeść. Miały bardzo donośny głos i mówiły jednocześnie. Stwierdziły, że dyscyplina i organizacja to podstawa. Nie bały się duchów. Maciek pozbył się ich z kamienicy dzięki specjalnej intrydze. Wcześniej nawet profesjonalni truciciele nie zdołali się ich pozbyć.

Agata – mała mieszkanka kamienicy. Miała dobre maniery i nie wystraszyła się ducha Maćka. Utrzymywała, że w wannie w jej mieszkaniu żyje groźny kaszalot i pozwalała bliźniakom spojrzeć na niego przez dziurkę od klucza.

Marek i Jarek - bliźniacy, synowie doktora Bioderki. Byli niesforni i wiecznie się wygłupiali. Nawet ich ojciec nie potrafił nad nimi zapanować. Byli tak podobni, że nikt nie mógł ich odróżnić, aż do czasu, gdy Jarek chciał przefarbować włosy i musiał je następnie zgolić.

Lokatorzy kamienicy: pani Guzdralska – gospodyni, która była wścibska i wtrącała się do życia innych lokatorów, a także pilnowała porządku w kamienicy. Miała bogatą spiżarnię, z której nieraz korzystał Maciek oraz mrówki faraonki. Doktor Bioderko - ojciec bliźniaków, wprowadził się do kamienicy Maćka. Był posiadaczem prawdziwego fortepianu. W domu otworzył gabinet lekarski. Nie potrafił zapanować nad swymi urwisami. Pani Kowalska – lokatorka kamienicy. Pan Karolek – nauczyciel muzyki, potrafił grać na wielu instrumentach, m.in. na flecie. Pomógł sąsiadowi w przeprowadzce.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Duch starej kamienicy - streszczenie w pigułce
2  Duch starej kamienicy - plan wydarzeń