Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wstęp

Prus opisuje dokładnie, z uwzględnieniem szczegółów topograficznych, północno-wschodni kąt Afryki, czyli Egipt. Nakreśla zarówno geograficzne umiejscowienie Egiptu pomiędzy Pustynią Libijska a Arabską, jak również przedstawia szczególne warunki klimatyczne, które zmuszają ludzi do opanowywania przyrody.
„Wszystkie okoliczności sprawiły, że naród zamieszkały dolinę Nilu musiał albo zginąć, jeżeli był słabym, albo uregulować wody, jeżeli posiadał geniusz. Starożytni Egipcjanie mieli geniusz, wiec stworzyli cywilizację”.
Zmaganie się z przyrodą zmusiło tamtejszą ludność do odkrycia tajników miernictwa, mechaniki i budownictwa. Narodziła się cywilizacja, której przejawem była także społeczna organizacja: „lud pracował, faraon kierował, kapłani układali plany”. Dopóki współpraca pomiędzy nimi przebiegała bez zakłóceń, kraj rozwijał się .

Główna siła rządzącą był Faraon, który dysponował stałą armią. To on był naczelnym wodzem oraz najwyższym sędzią, kapłanem a nawet bożym synem. Kolejną siłą działającą obok faraona byli kapłani – zakon mędrców. Do ich zadań należało nauczanie młodszych, wróżenie, leczenie, dowodzenie pracami budowlanymi oraz zajmowanie się polityką. Taki idealny stan rozkwitu Egiptu nie trwał jednak wiecznie. W XI wieku przed Chrystusem, po upadku XX dynastii, do tronu doszedł syn słońca Sem-amen-Herhor, arcykapłan Amona.

Tom I
W trzydziestym trzecim roku panowania Ramzesa w Egipcie świętowano dwie uroczystości. Po pierwsze w grudniu powrócił do Tebów bożek Chonosu, po drugie zaś w miesiącu Farmuti, w lutym, faraon Mer-amen-Ramzes XII mianował na następcę tronu swego 22 – letniego syna Cham-semmerer-amen-Ramzesa. Otrzymawszy tytuł erpatra Ramzes poprosił ojca o mianowanie go dowódcą korpusu Menfi. Radzie zwołanej w celu podjęcia decyzji przewodził arcykapłan największej świątyni Amona w Tebach Sem-amen-Herhor. Decyzją rady Książę miał zebrać dziesięć pułków zaopatrzonych w obóz i machiny wojenne i wyjść na spotkanie armii generała Nitagera. Następca tronu zwycięży, jeśli nie da się zaskoczyć wodzowi przeciwnej armii, „a wiec jeśli zgromadzi wszystkie pułki i zdąży ustawić je w szyku bojowym na spotkanie z nieprzyjacielem”. Raport faraonowi miał złożyć minister wojny – Herhor, który był obecny w oddziale młodego księcia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Egipt – realizacja podstawowych autorytetów Prusa
2  Czas i miejsce akcji
3  Faraon a prawda historycznaKomentarze: Faraon - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-18 18:53:29

streszczenie w miare dobre,moglo byc lepiej.A tak w ogole to ta ksiazka jest zje****!!Nie nawidze jej!!wlasnie jestem w trakcie omawiana,przeczytalam pierwszy tom i nic z niego niewiem taki gupi


2019-01-18 15:07:32

Zgadzam się z wami( chociaż są gorsze lektury). Ciekawe ile osób to czyta??Ja nie zamierzam. Streszczonko fajne, tylko mogłyby się pojawić jeszcze opisy postaci:) Pozdro:*


2019-01-18 14:18:05

Streszczenie bardzo przejrzyste. Dziękuję! A jeśli chodzi o książkę to czytałem już wiele książek historycznych i takich jak ta "parahistorycznych" a moja biblioteczka ma jakieś 200 egezmplarzy, ale takiego DZIWNEGO CZEGOŚ jeszcze nie czytałem. Może kogoś to wciąga, ale książka nie ma najważniejszego PRZESŁANIA... a ono jest potrzebne. Nie byle morał tylko prawdziwe nie nazbyt oczywiscte i infantylne... Autor Faraona był zakompleksionym Polaczkiem żyjącym bez pastwa... wybaczmy mu!!!


2019-01-17 23:04:48

hm a mi się podobała ta książka i to streszczenie jest znakomite aby sobie ją przypomnieć po kilku miesiącach, jest naprawdę ok, ale warto najpierw przeczytać książkę. Może jest na początku nudna, ale po 2 lub 3 rozdziałach naprawdę wciąga czytelnika....


2019-01-17 22:37:50

Faraon to bardzo interesująca książka ,ale z powodu ,że jest bardzo długa nie karzdy ma ochote ją przeczytać. ja osobiście przeczytałem Faraona trzy razy i jestem zafascynowany tą książką. myśle ,że jeszcze rza ją przeczytam, z tego względu iż jest bardzo ciekawa. bardzo mnie wciągneła i polecam ją innym.
Streszczenia książek
Tagi: