Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W Epitafium… można odnaleźć fakty z prawdziwego życia Wysockiego. Przykładem może być wspomnienie utworu Szekspira. Rolę Hamleta powszechnie uważa się w Rosji za najlepszą w dorobku Wysockiego. W innym fragmencie pojawiają się słowa: Telewizor włączyć - bajka się zaczyna! Rosjanin często pojawiał się w telewizji, wystąpił również w wielu bajkach, między innymi w Alicji w krainie czarów.

Utwór niesie uniwersalne przesłanie, iż dla artysty prawdziwym piekłem jest zapomnienie – Ósmy krąg, w którym nie ma już nic. Odwiedzając kolejne kręgi spotykał ludzi, którzy cierpieli wieczne katusze, lecz były one niczym w porównaniu z tym, co przygotowano dla niego.

Warto pamiętać, że Wysocki współpracował z KGB i systemem komunistycznym. Wiąże się to z innym, bardzo ważnym, przesłaniem utworu, o czym mówił sam Kaczmarski:
(…) człowiek chciałby się oczyścić z tego brudu, który go obrósł, ale w pewnym momencie rezygnuje, bo zdaje sobie sprawę, że ten brud, to, czym przesiąkł, ten koszmar, jest jedyną racją jego istnienia. (…) Myśl szalenie istotna po 1989 roku, kiedy ludzie tak powierzchownie zmyli z siebie wszystkie brudy, pozwalali pomniki i teraz już nie pamiętają, jak było.


Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego zbudowane jest z dwudziestu siedmiu zwrotek o zróżnicowanej ilości wersów (od czterech do ośmiu). Można wyróżnić powtarzający się refren To moja droga z piekła do piekła, który jest trawestacją słów Z bani, po biełomu, priwiezli iz Sibiri w Sibir – pochodzących z pieśni Bańki po biełomu wykonywanej przez Wysockiego. Zwrot ten stanowi oś utworu i poprzedza wizyty podmiotu lirycznego w kolejnych kręgach piekła.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij




  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka twórczości Jacka Kaczmarskiego
2  Mury - analiza i interpretacja
3  Jacek Kaczmarski - biografia