Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Myśliwski zamknął na kartach powieści świat, którego już nie ma, a którego cząstkę pielęgnuje w sobie każdy, kto choć jeden raz był w swoim dzieciństwie na polskiej, powojennej wsi.

Tytuł dzieła został zaczerpnięty z fragmentu piosenki ludowej – ulubionej przyśpiewki głównego bohatera, który jednocześnie stał się mottem utworu:
Kamień na kamieniu,
na kamieniu kamień,
a na tym kamieniu
jeszcze jeden kamień.


Podkreśla odwieczność oraz siłę polskiej wsi, która mimo wielu problemów przynosi ukojenie mieszkańcom oraz kultywuje tradycje. Inaczej na wsi odczuwane jest też przemijanie człowieka, na grobie którego układane są kamienie – jeden za drugim.

Wiesław Myśliwski – biografia


Polski prozaik Wiesław Myśliwski (1932) ma na swoim koncie wiele nagród. Jest między innymi dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike (Widnokrąg 1997 i Traktat o łuskaniu fasoli 2007 rok). Debiutował w 1967 roku powieścią Nagi sad, zapoczątkowując tym dziełem nurt prozy poświęconej polskiej wsi, pełnej głębokiej refleksji nad losem jej mieszkańca, który traci pierwotne połączenie z przyrodą, rozumianej w perspektywie uniwersalnych prawd o świecie i człowieku.

Pisarz jest znany i ceniony poza tym ze względu na poetykę, w jakiej się porusza oraz styl, jakim włada: raz jest lirycznym poetą (powieść Pałac), innym razem realistą (Kamień na kamieniu). Na jego nowe dzieła czekają zawsze zarówno wielbiciele jego twórczości, jak i miłośnicy prozy poświęconej wsi zaliczanej nurtu chłopskiego.

Do jego najważniejszych dzieła należą: Nagi sad z 1967 roku (filmowa wersja: Przez dziewięć mostów), Pałac (1970), Złodziej (1973), Klucznik (1978), Kamień na kamieniu (1984), Drzewo (1988), Widnokrąg (1996), Requiem dla gospodyni (2000), Traktat o łuskaniu fasoli ( 2006).



Mapa serwisu: