Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zważywszy na wciąż słabą znajomość języka polskiego Marcin zostaje wykluczony z udziału w jasełkach. Mimo tego z własnej woli zostaje na dodatkowych lekcjach śpiewu. Nauczycielka zauważa jego upór i konsekwencję i przydziela go do roli żołnierza w przedstawieniu, pomagając mu zrozumieć potrzebne piosenki i nauczyć się ich. Marcin ma swój udział także przy szyciu strojów. Przed świętami Bożego Narodzenia pyta się wychowawczyni, w jaki sposób ma sobie odpowiedzieć na pytanie: kim jest? Pani radzi mu w jeszcze niezrozumiały dla Marcina sposób:
Bądź dzielnym człowiekiem. To wystarczy, żebyś poznał, kim jesteś, kiedy będzie potrzeba.


Jasełka organizowane przez Towarzystwo Polskie sprowadzają tłumy Polaków, w tym i ojca Marcina. W przedstawieniu zawarto wiele elementów patriotycznych, m.in. hymn mariacki, liczne polskie kolędy i przyśpiewki. W finałowej scenie Marcin miał tańczyć z Krysią, aż do dźwięków wzywających do walki. Jednak, gdy chłopiec ukazuje się publiczności, zamiera zupełnie i dopiero krzyczące dzieci wyrywają go z chwilowego otępienia. Później Marcin ucieka z krzyżowego ognia pytań przybyłych pań i z płaczem zbiega do szatni. Tam wyrzuca nauczycielce, że nic po polsku nie rozumie, że uczy się polskości jak papuga, powtarzając bezwładnie obce wyrazy i zdania. Nie godzi się na to, aby brano go za Polaka, choć nim nie jest. Do domu, już uspokojony, wraca z ojcem, który śpiewa mu kołysankę.

Po jakimś czasie na lekcji geografii w angielskiej szkole nauczyciel wspomina o Polsce. Mówi, że kraj ten obecnie nie istnieje. Marcin, uderzony wzmianką o swej prawdziwej ojczyźnie wstaje z ławki – wreszcie pojmując sens rad wychowawczyni z Towarzystwa Polskiego - i ogłasza klasie i nauczycielowi, że jest Polakiem. Spotyka się to z uznaniem pedagoga i kolegów. Tak wielki akt odwagi wzbudza w chłopcu niewysłowioną miłość do „nowej” ojczyzny. Następnie Marcin z radością opowiada wszystkim o swym czynie w domu organizacji polonijnej. Wyraża także chęć powrotu do rodzinnego Strzałkowa. Najbardziej dziwi go to, że nauczycielka z domu Towarzystwa widziała wcześniej, że Marcin ma w sobie dość odwagi, aby odpowiedzieć sobie na dręczące go pytania.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Marcin Kozera - plan wydarzeń
2  Czas i miejsce akcji „Marcina Kozery”
3  Życie Polaków w Anglii na podstawie „Marcina Kozery”Komentarze: Marcin Kozera - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 22:10:55

super że znalazłam tę stronę. Bardzo mi pomogła bo wypozyczyłam ksiązkę która jest kompletnie niepoukładana a na jtr. jest termin przeczytaniaa.. dzięki wielkie i więcej takich streszczeń . ;) pzdr ;*


2019-01-03 22:47:01

Spox dzieki ziom.Przydało mi sie bardzo to streszczenie.A propo wcześniejszych komentarzy,mówią że to chłopcy są leniwi a dziewczynom sie czytać nie chce :DDDD


2018-12-29 15:08:21

Dzięki bardzo.Streszczenie świetne,książkę mamy na pon ja i tak przeczytałam ale streszczenie dużo pomogło. Napewno z planu wydarzeń o lekturze dostanę 5 lub 6.Polecam innym to streszczenie i książke.


2018-12-23 15:35:57

Boshhe dzieękujęę, ze ktoś jest tak intelięętny, że pisze streszczenia. ((; Jutro jest 18 maj i na jutro na lekcje j. polskiego musiałam mieć pzeczytanaą kasiaazkeę alee pomyślałam przez momęęt i pomyślałam o internecie i o streszczeniach. I oto dotarłam na tąą stronkeę. Dawidzie muszę Samaa to stwierdzić iż z tego co przeczytałam dużo zrozumiałam. DzieęX ;) Mam podobnaą sytuacjeę jak ta laska co tez napisała komęęta. Poz. =**


2018-11-27 19:25:56

MARCIN KOZERA TO JEST KSIĄŻKA BARDZO FAJNA , GDY JĄ PRZECZYTAŁAM POCZUŁAM RADOŚĆ W SERCU.WSZYSTKIM KTÓRZY CHCIELI TO PRZECZYTAĆ ZACHĘCAM ZACHĘCAM :-)
Streszczenia książek
Tagi: