Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja utworu rozgrywa się w Londynie, tuż przed pierwszą wojną światową. Na Chalres Square dzieci emigrantów uczące się w Towarzystwie Polskim bawią się przed zielonym parkanem, rzucają liśćmi w drewnianego konia ustawionego na dachu Towarzystwa. Przechwalający się Władek przechyla sztachety i wpada na trawnik, skąd pomaga mu wyjść nieznajomy chłopak. Podczas lekcji w domu Towarzystwa stolarz Mateusz Kozera przyprowadza swego syna, Marcina i prosi nauczycielkę, aby ten mógł uczyć się języka polskiego. Jednocześnie prezentuje silną niechęć do syna nieumiejącego ani słowa w ojczystej mowie. Pan Kozera chciałby wrócić do Strzałkowa, ale nie może tego uczynić właśnie ze względu na Marcina. Nauczycielka zgadza się go przyjąć, choć młody Kozera ma już dwanaście lat. Chłopiec szybko zadomawia się w grupie i zyskuje uznanie wśród dzieci. Czyni to w sposób przyprawiający nauczycielkę o ból głowy – ujeżdża wspomnianego drewnianego konia oraz przynosi do szkoły futbolówkę, którą tłucze naczynia. Spośród dzieci największą sympatią chłopca darzy Krysia.

Któregoś dnia Marcin zabiera z sobą Krysię do centrum Londynu, aby pokazać dziewczynce, jak piękna i potężna jest Anglia, jego ojczyzna. Krysia, przerażona i zachwycona takimi zabytkami jak Parlament czy katedra Westminsterska, porównuje je z obrazem rodzinnego Łowicza, który zna z opowiadań ojca. Chcąc usprawiedliwić nieobecność tak wspaniałych zabytków na polskiej wsi mówi, iż każdy chwali swoje. Te słowa sprawiają, że Marcin zaczyna pojmować różnicę między krajem zamieszkanym a ojczyzną. Pomaga mu w tym definicja ojczyzny, którą słyszał niegdyś na lekcji w angielskiej szkole. Dochodzi do wniosku, że krajem, gdzie jego przodkowie zostawili ślad po sobie, nie jest Anglia, lecz Polska. Nie chce jednak wyznać tego Krysi, gdyż uważa, że ta go nie zrozumie. Dzieci kłócą się z tego powodu, po czym dziewczynka wysiadając z trolejbusu wpada na rowerzystę. Ponieważ koleżanka ze szkoły stłukła sobie kolano i rozdarła sukienkę Marcin zaprowadza ją do apteki, tam też zszywa sukienkę, a także przyznaje się, co wcześniej chciał zataić przed Krysią. Późnym wieczorem oboje wracają do domu Towarzystwa. Nauczycielka przyjmuje samowolne opuszczenie lekcji z uśmiechem. Marcin na poważnie zaczyna się zastanawiać, jak można kochać jednocześnie wszystko to, co go otacza.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Gatunek
2  Maria Dąbrowska - życiorys
3  Czas i miejsce akcji „Marcina Kozery”Komentarze: Marcin Kozera - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-18 22:53:46

MARCIN KOZERA TO JEST KSIĄŻKA BARDZO FAJNA , GDY JĄ PRZECZYTAŁAM POCZUŁAM RADOŚĆ W SERCU.WSZYSTKIM KTÓRZY CHCIELI TO PRZECZYTAĆ ZACHĘCAM ZACHĘCAM :-)


2019-03-14 21:09:15

Tez podoba mi sie to streszczenie. Co prawda potrzebowalam go, aby odswiezyc sobie tresc tej dawnej lektury, ale forma tez zwrocila moja uwage. Co do wnioskow konczacych opracowanie moze wam sie przyda moje spostrzezenie. Jestem osoba wyksztalcona, wyprowadzilam sie do Londynu I tu teraz zyje. Wg mnie Marcin to typowy angielski nastolatek, nie dziwi wiec jego zachowanie, nie dziwi rowniez postawa ojca, ktory pragnie wrocic do ojczyzny, dobrze go rozumiem. Dziwi jednak fakt, ze na sile wpycha sie wiedze tak nacechowana polskoscia malemu chlopcu, ktory nie ma mozliwosci I doswiadczenia, aby sobie ja przyswoic w odpowiedni sposob. Uwazam, ze powinien jego ojciec nauczyc go dystansu jednak tego najwidoczniej brakowalo jemu samemu, skoro chcial wracac do Polski. Co innego gdyby to pozostawalo w sferze marzen, a nauka o Polsce dla Marcina, jego hobby. wszyscy byliby szczesliwi I spelnieni. A przede wszystkim w Londynie pada snieg I taki 12-letni chlopiec musial go widziec chocby raz. Przerysowana dramaturgia ogolnie jednak pociesze was, ze kiedy ja czytalam te lektura w podstawowce calkowicie bylam po tej samej stronie co podmiot liryczny;))


2019-03-12 22:18:06

Boshhe dzieękujęę, ze ktoś jest tak intelięętny, że pisze streszczenia. ((; Jutro jest 18 maj i na jutro na lekcje j. polskiego musiałam mieć pzeczytanaą kasiaazkeę alee pomyślałam przez momęęt i pomyślałam o internecie i o streszczeniach. I oto dotarłam na tąą stronkeę. Dawidzie muszę Samaa to stwierdzić iż z tego co przeczytałam dużo zrozumiałam. DzieęX ;) Mam podobnaą sytuacjeę jak ta laska co tez napisała komęęta. Poz. =**


2019-03-10 20:48:40

Dzięki :) Przydało się ... Wszystko jest tu zawarte :P Czytałem książke i wszystko co w niej było jest tutaj :P Ale chciałęm powtórzyć :P Dzięki jeszcze raz :))


2019-03-10 20:22:02

Nie no jestem pod wrażeniem . chciałam tylko sprawdzić jak radzą sobie ludzie ze streszczeniem tej książki bo ją przeczytałam . Stwierdzam że to stwierdzenie jest najlepsze od tych które dotychczas przeczytałam Brawo ;** !
Streszczenia książek
Tagi: