Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Filip Mostowiak – ojciec rodziny i jedyny jej żywiciel. Pracuje przy przewożeniu różnych materiałów (żwiru, piasku). Do wykonywania tego niepewnego i mała dochodowego zajęcia potrzebuje szkapy. Jest człowiekiem wrażliwym, bardzo mocno przeżywa chorobę żony i ubóstwo. Dokłada wszelkich starań, aby wyleczyć Anulkę, jednak nie przynoszą one pożądanych efektów. Sytuacja zmusza go do stopniowej wyprzedaży wszelkich sprzętów domowych, nawet tych najbardziej potrzebnych. Bardzo mocno przeżywa śmierć żony:Ojciec tymczasem jak nieprzytomny po izbie chodził; co weźmie, to położy, choć się tam w tej pustce nie było wielce czego jąć. (...) kiedy się ludzie rozeszli na zydlu u łóżka matki siadł, ręką głową podparł i patrzył: to na krzyż czarny nad łóżkiem matki wiszący, to na głębokie cienie jej zamkniętych oczu. Usnąłem, a on jeszcze siedział..

Anulka Mostowiak – matka i żona. Ciężka choroba przykuwa ja do łóżka. Starania męża i dzieci o zapewnienie lekarstw i podstawowych warunków bytowych (ogrzewanie, jedzenie) niewiele pomagają. Stan zdrowia z każdym dniem coraz bardziej się pogarsza. Troska rodziny skupia się przede wszystkim na jej osobie. Niestety, kobieta umiera.

Felek Mostowiak – chłopiec z jednej strony radosny, wysportowany (chce pracować jako pajac), bohaterski, uczynny (swoją porcję chleba regularnie oddaje młodszemu braciszkowi), a z drugiej, niezwykle wrażliwy – zauważa łzy ojca, płacze w nocy po śmierci matki. Nie do końca jednak zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, sprzedawanie poszczególnych sprzętów domowych traktuje raczej jako przygodę i niekiedy przez to chce zaimponować kolegom.

Wicek Mostowiak – narrator opowiadania, najstarszy spośród braci. Chłopiec spostrzegawczy, pełen życia i energii. Dzieli się z czytelnikiem swoimi obserwacjami i wątpliwościami, szczególnie wtedy, gdy upadają jego ideały (zostają sprzedane przedmioty traktowane, relikwie).

Piotruś Mostowiak – najmłodszy z rodzeństwa. Ze względu na wiek, wymaga szczególnej opieki. Domownicy bardzo o niego dbają – śpi z matką, gdy jest zimno, dostaje większe porcje jedzenia. Przez dłuższy czas chodzi do ochronki. Jest ulubieńcem szkapy. „Handel” – tak określani są Żydzi zajmujący się handlem, skupujący różne przedmioty.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Nasza szkapa - streszczenie
2  Charakterystyka rodziny Mostowiaków
3  Plan wydarzeń „Naszej szkapy”Komentarze: Bohaterowie Naszej szkapy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-02 14:43:35

Moim zdaniem '' Nasza szkapa '' opowiada o ubogiej rodzinie w dobie kryzysu jaki w dawnych czasach istniał.Takiej biedy nie ma w naszych czasach żeby ludzie mosieli spryedawac wsyzstko co maja naj cenniejsyego.
Streszczenia książek
Tagi: