Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Porównując Chińczyków do mieszkańców Indii zauważa, że ci pierwsi są spięci i czujni, tłum Chińczyków jest zdyscyplinowany, uformowany w szeregi. Są oni karni, skupieni na dojściu do wytyczonego celu, cechuje ich także zamknięcie i dyskrecja. Ich twarze są gładkie i mają niezmienne rysy.

Afryka
W Sudanie, po obejrzeniu koncertu Armstronga, narrator skonstatował że współczesna Afryka i Afryka dawnych amerykańskich niewolników to dwa różne światy.

Kongo to z kolei kraj targany wojnami. Po uzyskaniu niepodległości wybuchły międzyplemienne walki, które doprowadziły następnie do wybuchu wojny domowej. Kapuściński jako korespondent postrzega Kongo jako kraj uchodźców. Wszyscy przemieszczają się – pojedynczy ludzie, jak i całe plemiona – w poszukiwaniu swego domu lub miejsca nowego życia. Uciekający niosą z sobą cały swój dobytek. Panuje nędza i głód. Autor ukazując kilka odsłon skutków bratobójczych walk pokazuje, jak niszczącą siłą jest wojna.W Etiopii Narrator wspomina także o zamachu stanu w Algierii w 1965. Krajem rządził wówczas popularny Ahmed Ben Bella. Dziennikarz po przybyciu dowiaduje się, że po zamachu krajem włada Sztab Generalny, na czele którego stoi milkliwy Houari Bumedien. W stolicy nie widać oznak przewrotu, odbył się w oddalonej od centrum i zamkniętej dzielnicy rządowej.Algier wydał się reporterowi dramatyczny i fascynujący – leżał na skrzyżowaniu dwóch wielkich religii – chrześcijaństwa i islamu, a po uzyskaniu niepodległości o wpływy walczyło tu liberalne, otwarte i konserwatywne, fundamentalne skrzydło islamistów. W Algierii można wyróżnić „islam pustyni” – religię wyznawaną przez koczujące plemiona, rywalizujące między sobą na Saharze oraz „islam rzeki” (morza), który wyznają otwarci kupcy i handlarze. Były władca Algierii Ben Bella był człowiekiem śródziemnomorskim, wykształconym w kulturze francuskiej. Reprezentował muzułmanizm rzeki i morza. Bumedien zaś, walcząc przez wiele lat na pustyni, reprezentował muzułmanizm pustyni. Różniło ich wszystko, nawet styl ubierania się. Wydarzenia w Algierii były początkiem przewrotów w kolejnych państwach afrykańskich, które przez następne ćwierć wieku dziesiątkowały państwa postkolonialne.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Podróże z Herodotem – streszczenie
2  Gatunek „Podróży z Herodotem”