Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przyroda jest piękna, dobra i służy człowiekowi. Wraz z mijającymi porami roku i naprzemiennym odradzaniem się i obumieraniem życia w naturze – zmieniają się czynności ludzkieko życia na wsi. Wstawaniem, kładzeniem się spać rządzi Słońce. Życiem roślin, zwierząt i ludzi kieruje aura: ciepła, zimna, deszczowa, słoneczna, letnia czy jesienna. W naturze widać hierarchię, tak samo też u ludzi – są panowie i chłopi. W przyrodzie stworzenia pracują: rozwijają się, budują gniazda, żywią się – tak samo i ludzie pracują dla siebie i rodzin, troszczą się o dom, karmią się plonami ziemi. Wieś Reja pełna jest rozrywek – od obserwacji przyrody, przez ciche rodzinne życie, posługę poselską, aż do rozmów i biesiad towarzyskich. Panuje w tej Arkadii równowaga i zgoda między wszystkimi jej elementami. W przeciwieństwie do miasta, na wsi można poczuć się bliżej nieba.

Etos pracy w Żywocie człowieka poczciwego


Praca rąk ludzkich jest jednym z ważnych motywów Żywota człowieka poczciwego. Renesansowy autor zwraca uwagę na pracę samego bohatera – szlachcica ziemiańskiego, a także na pracę jego rodziny oraz sług – chłopów. Już od opisu narodzin człowieka Rej podkreśla większą wagę cnót praktycznych niż teoretycznych. Dziecko powinno uczyć się umiejętności, które przydadzą mu się w zawodzie, w codziennych obowiązkach szlacheckich, gospodarskich, towarzyskich. Rej uważa, że nauki teoretyczne zbytnio zaprzątają umysł człowieka i oddalają go od szczęścia i łaski Bożej.

Szlachcic powinien być zaradny, pracowity. Powinien dobrze planować czas prac gospodarskich i umiejętnie przeplatać go z odpoczynkiem. Uszlachetnia człowieka zarówno praca, jak i rozrywka. Nie wolno zrzucać na nikogo własnych obowiązków. Rej upomina się zwłaszcza o chłopów, którzy bardzo ciężko pracują w polu – na własne rodziny i na rodzinę szlachcica. Pan ma szanować ten trud, także ze względu na doświadczenia pracy własnej w ogrodzie i gospodarstwie domowym. Praca uczy człowieka wytrwałości, cierpliwości, przyjaźni, szacunku do przyrody. Praca pomaga walczyć z gniewem, zatruwającym cnoty i niszczącym szlachectwo. Dzięki niej człowiek bardziej rozumie harmonię Bożego świata i własne miejsce na ziemi.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem - streszczenie, opracowanie
2  Źwierzyniec, Figliki - opracowanie
3  Ideał szlachcica i ziemianina w Żywocie człowieka poczciwego (wzorzec osobowy)