Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz Ku dobrym towarzyszom (właściwie: Ambroży Korczbok Rożek ku dobrym towarzyszom) zapowiada renesansową postawę autora: zainteresowanie szerokim światem, danym każdemu człowiekowi:
Bo snadź człowiek z przyrodzenia każdy
Najwięcej się o to stara zawżdy,
Aby wiedział, co się w ludzioch dzieje:
Więc jedno chwali, z drugiego się śmieje

Pan rozmawia z Wójtem, zbliża się Pleban. Pan zwraca uwagę na księdza i pyta:
Aboć się ten ksiądz z nas śmieje?
– wyraźnie zaznacza się zdystansowana postawa wobec duchowieństwa i lekceważący stosunek Pana do Plebana.

Wójt, chcąc uniknąć niezręcznej sytuacji, udaje wycofanie się:
Miły panie, my prostacy,
A cóż wiemy nieboracy?
W rzeczywistości Wójt jest sprytnym po sowizdrzalsku przedstawicielem zdrowego chłopskiego rozsądku i mądrości ludowej (K. Budzyk). Lud płaci księżom, więc nie powinien się bać o zbawienie – mówi dalej Wójt. Jest to jednak kpina, którą zauważa ksiądz i natychmiast odpowiada obu siedzącym:
A wójt-że się to jął gdakać?
Czymże by tę gębę zatkać?;
A jeszczeż ci w tym ksiądz wadzi,
Żeć owo na dobre radzi?

Następuje teraz ostry atak Pana na Plebana. Mówi on o tym, jak jego zdaniem powinno zachowywać się duchowieństwo. Charakterystyka ta kończy się zwróceniem uwagi Pana na sytuację ludu, za co dziękuje zastraszony wcześniej Wójt:
Miły panie, Bóg-żeś zapłać!
.
Pleban kontratakuje. Wciąż odsuwa rolę Wójta jako małoznaczącą postać spośród nierozumnego ludu. Stosuje podstępne argumenty, sugerujące Panu, że nie powinien jednać się z kimś z niskich warstw, bo to źle świadczy o warstwach wyższych. Pleban dąży do kompromisu z feudałami kosztem chłopów:
Wszak się dawno rozumiemy,
Na jednym wózku jedziemy;
po czym wysuwa aluzyjnie porównanie chłopów do dokuczliwego wrzodu.Na to chłop nie może pozwolić. Zrywa się po długim milczeniu z antyfeudalnym protestem przeciwko księdzu i Panu, który wpierw był po stronie ludu, a teraz zgadza się z Plebanem.
Ksiądz pana wini, pan księdza,
A nam, prostym, zewsząd nędza
– kończy Wójt swoje wystąpienie słowami pełnymi żalu, a nawet rezygnacji.

Dalsza część dialogu to coraz większe zagubienie się Wójta w argumentacji przeciw Panu i Plebanowi. Wójt przestaje przyjmować pozycję antyfeudalną i, zdezorientowany, zastępuje ją stanowiskiem szlacheckim.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Żywot człowieka poczciwego - streszczenie
2  Źwierzyniec - wiadomości wstępne
3  Narracja utworu, język, obrazowanieKomentarze: Krótka rozprawa między Panem, Wójtem a Plebanem - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-01 20:23:31

luśka ale język nigdy nie działał wstecz.. Cały czas się rozwija to że ktoś lubi staropolski nie znaczy że jest bardziej poprawny niż ten który używa nowoczesnego języka [oczywiście urzędowy] Język utworu faktycznie jest trudny a streszczenie wg. mnie nie powinno polegać na tłumaczeniu dialogów tylko na opisie ogółu bo młodsi czytelnicy mogą się pogubić :)


2018-11-17 17:33:48

Tak nie powiadamy, kompletnie się z Tobą nie zgadzając. Ja kocham język polski. Niestety... "Polska mowa bardzo dziś niezdrowa, nowa moda - wujem Samem zarażona ona, w języka Michaela Jacksona i Antygona w Nowym Jorku, wnioskuj! Niedługo dubbing na Bolku i Lolku!" A treść i idee lektury trzeba sobie powtórzyć i nie ma sensu w dwa dni czytać wszystkich czterdziestu książek raz jeszcze! O! Cherioo! Piona!


2018-11-17 14:10:36

Cytalem ta lektóre i una ist przyjebona nic ni zrozumiołem wiec jum pirdulnołem i muwie se czytne jum w intyrnecie ale tu ist iszcze gorzyj tyz nic ni rozumim. Woguly jazyk poski ist ni normalny.Tyz tak powiadocie???
Streszczenia książek
Tagi: