Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja utworu rozgrywa się w niewielkim miasteczku o specyficznej nazwie – Obrzydłówek. Wydarzenia dzieją się również we wsi, w której pracowała bohaterka noweli – Stanisława Bozowska.

Doktor Paweł Obarecki, główna postać noweli, oddaje się rozmyślaniom, które są komentowane przez narratora. Bohater akurat wrócił do domu, wcześniej grał w karty w winta. W rozrywce tej towarzyszyła mu lokalna elita, mianowicie: ksiądz, aptekarz, naczelnik poczty oraz sędzia. Sześć lat temu doktor osiadł w Obrzydłówku, aby w zgodzie ze swoimi ideałami udzielać pomocy najbardziej potrzebującym. Chce także uczyć ociemniałych ludzi higieny. Miał świadomość tego, że chłopi żyją w wielkiej nędzy. W związku z tym chciał oferować swoje usługi zupełnie za darmo. Już kiedy kupił podręczną apteczkę, podpadł aptekarzowi i felczerowi, którzy sami produkowali „leki” i pobierali za nie opłaty. Staraniom Obareckiego towarzyszył wielki zapał, ale trudne okoliczności szybko go ugasiły. Ponadto w okolicy zaczęto plotkować, że doktor ma kontakty z duchami oraz nie posiada odpowiedniego przygotowania do wykonywania zawodu. Ludzie wybijają mu nawet szyby. Młody lekarz stopniowo traci swój entuzjazm, w końcu ostatecznie kapituluje.

Nowy sposób bohatera na życie polega na kompromisowości i uległości. Stara się nawet choć na pozór zaprzyjaźnić z aptekarzem i felczerem. Zaczyna zarabiać pieniądze, jednak przez cały czas po prostu się nudzi. Rezygnując zupełnie z ambicji zawodowych, a także swoich pieczołowicie pielęgnowanych ideałów, ma coraz mniejszy apetyt kulturalny, czuje wstręt nawet do czytania. Całkowicie pogrąża się w nudzie. Dom prowadzi mu młoda, dwudziestoczteroletnia gospodyni.

Kiedy niespodziewanie spotyka swoją dawną sympatię, Stanisławę Bozowską, nadzwyczaj szybko przypomina sobie czasy studiów oraz dawne ideały, w tym duży entuzjazm do pracy. Poproszony o pomoc, jedzie do oddalonej o trzy mile wsi, bowiem zachorowała tamtejsza nauczycielka. Doktor szybko rozpoznaje w kobiecie swoją Stasię, która jest w bardzo ciężkim stanie, choruje na tyfus. Sołtys wioski pomaga zwerbować parobka, który za kwotę w wysokości trzydziestu rubli zgadza się przywieźć z Obrzydłówka chininę, lekarstwo które może pomóc chorej. Dodatkowym utrudnieniem jest pogoda – wietrzna, śnieżna zamieć. W tym czasie doktor dowiaduje się, że kobieta uczy tu już trzy lata. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że Stasia żyje w wielkiej biedzie. Pozostała bowiem wierna swoim ideałom i udzielała bezpłatnych nauk ubogim mieszkańcom wsi.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Doktor Paweł Obarecki - uosobienie konformizmu i bierności
2  Wygrani i przegrani w "Siłaczce"
3  Siłaczka - plan wydarzeńKomentarze: Siłaczka - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-04 21:50:32

taaak...siłaczka osobiście nie czytałam ale to streszczenie mam nadzieje nie jest takie ogólne ;P cóż przynajmniej znam całą historie...siłaczka i tak jest krótką ksiązką no ale cóż...świetne streszczenie...


2018-12-31 15:03:50

Hmm.. W streszczeniu jest duzo pomocnych informacji takich jak jaka sume pieniezna dostal Parobek(30rubli) Ze Ksiazka jest Nowela Oraz wiele innych uwazam ze streszczenie jest calkiem niezle :)) Radze przeczytac ksiazke ale to streszczenie daje duzy zarys wiedzy :)


2018-11-24 14:57:59

osobiscie przeczytałam wszystkie lektury, jednak do testu gimnazjalnego, który zmierza nieuchtonnie trzeba sobie poprzypominac troche ;> na tej stronie są najlepsze streszczeniaa w neecie ;DD!


2018-11-07 15:02:55

Jest to najlepsze streszczenie jakie znalazłem z internecie. Bardzo mi pomogło i uporządkowało wszystkie fakty, bo często jak się czyta książkę to niektóre rzeczy gubi się po drodze albo umieszcza nie tam gdzie trzeba, ma to miejsce szczególnie w krótkich utworach jakimi są nowele. Dziękuję.


2018-11-04 20:10:46

To streszczenie jest ok, ponieważ jak przeczytałam poprzednie na innej stronce....to sie trochę pogubiłam i nie wiedziałam za bardzo co chodzi... a teraz juz wszystko kapuje:)
Streszczenia książek
Tagi: