Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Akcja opowiadania toczy się w niewielkim, prowincjonalnym ogrodzie zoologicznym, którego kierownik okazał się karierowiczem. Jedynym, na czym zależało temu człowiekowi było wybicie się na wyższy szczebel kariery, dlatego nie przejmował się tym, jakie zwierzęta znajdowały się w ZOO.

W ogrodzie brakowało kilku podstawowych atrakcji, w tym słonia (zamiast niego hodowano trzy tysiące królików). Z okazji obchodów kolejnej rocznicy święta 22 lipca, ogród otrzymał przydział na słonia. Jednak dyrektor ZOO pisemnie zwrócił się do władz w Warszawie, że zrzeka się daru:
Pragnąc obniżyć koszty własne, proponuję zastąpić słonia wymienionego w odnośnym piśmie – słoniem własnym. Możemy wykonać słonia z gumy, w odpowiedniej wielkości, napełnić go powietrzem i wstawić za ogrodzenie.
Dodał też, że starannie pomalowany będzie wyglądał jak prawdziwy, a niską ruchliwość wytłumaczy zwiedzającym ociężałością zwierzęcia. Władzom pomysł dyrektora się spodobał, ponieważ oznaczał pokaźne oszczędności.

Dyrektor wyznaczył dwóch woźnych do nadmuchania wielkiej gumowej powłoki, która miała imitować słonia. Zalecił, by mężczyźni uporali się z zadaniem do rana. Pracownicy ZOO usiłowali nadmuchać „słonia”, lecz okazało się to ponad ich siły. Jeden z nich wpadł na pomysł, aby podłączyć powłokę do kurka z gazem. Takim sposobem napompowali go w oka mgnieniu.

Następnego dnia wystawiono „słonia” na wybieg i otworzono ZOO dla zwiedzających. Nauczyciel oprowadzający dzieci zabierał się do przeprowadzenia lekcji o wielkim zwierzęciu. Kiedy wspominał dzieciom o tym, ile waży dorodny słoń (od czterech do sześciu ton), zaczął wiać lekki wiatr. Ruch powietrza uniósł słonia w powietrze.

Wiatr przeniósł balon do sąsiedniego ogrodu botanicznego, gdzie nadział się na kaktus i pękł. Opowiadanie kończy krótka informacja: uczniowie, którzy wtedy byli w ogrodzie zoologicznym, opuścili się w nauce i stali się chuliganami. Podobno piją wódkę i tłuką szyby. W słonie nie wierzą w ogóle.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Słoń - opracowanie