Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Powieść opublikowana w 1971 roku do dziś cieszy się sporą popularnością ze względu na podjętą uniwersalną problematykę.

Bohaterem Siekierezady jest trzydziestoletni poeta Janek Pradera. Prowadzący tułaczy tryb życia młody człowiek trafia do bieszczadzkiej wsi, gdzie odwiedza kobietę, którą w okolicy mówią Babka Oleńka. Wcześniej nigdzie nie potrafił zagrzać miejsca na dłużej. Próbuje uciec od świata, którym gardzi. Nie interesuje się sprawami materialnymi, nie obchodzi go polityka. Ucieka też od kobiety, swojej ukochanej, którą w myślach nazywa Gałązką Jabłoni. Nie potrafi przestać o niej myśleć, wciąż prowadząc z nią wewnętrzny dialog.

W bieszczadzkiej głuszy spotyka zupełnie innych ludzi, od tych, z którymi na co dzień miał do czynienia. Mieszkańcy wsi są otwarci, bezpośredni, szczerzy i przyjaźni. Janek zatrudnia się przy wyrębie lasu, by lepiej poznać okolicę i mieszkańców. Po pracy spędza czas w gospodzie „Hoplanka” w Hopli, gdzie pijąc wódkę z przyjaciółmi rozprawia o życiu i świecie. Pewnego wieczora na jednej z zabaw natknął się na podobnego sobie Michała Kątnego, który również był wędrowcem. Krytycy uważają, że obydwie te postaci są alter-ego Stachury. Drugi człowiek również przybył na wyrąb lasu i także zakwaterował się u Babci Oleńki. Pod koniec powieści Janek nie wytrzymuje tęsknoty za Gałązką Jabłoni i wyruszya w świat, w poszukiwaniu innego miejsca, gdzie czeka na niego szczęście.

Siekierezada uchodzi dziś za książkę kultową. Przyczyniła się do tego głównie legenda, jaką wokół siebie stworzył sam Stachura. Powieść swoją oryginalność zawdzięcza specyficznemu stylowi. W książce na przemian przewijają się wątki fabularne i przemyślenia głównego bohatera.

Swoją popularność Siekierezada zawdzięczała również temu, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych odczytywano ją jako ucieczkę od polityki i PRL-owskiej rzeczywistości. Stachura wskazał wielu młodym ludziom alternatywny sposób życia, z dala od zgiełku miast i kłamstw propagandy sukcesu Edwarda Gierka.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wędrówką życie jest człowieka - analiza i interpretacja
2  Życie to nie teatr - analiza i interpretacja
3  Edward Stachura - biografia