Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
John Hale "Jack" Finch
Jack Finch jest młodszym bratem Atticusa i znany jest Skaut i Jemowi jako "wujek Jack". Dzieci Atticusa uwielbiają Jacka, choć on sam nie rozumie dzieci tak dobrze jak Atticus. Skaut zarzuca wujkowi Jackowi, że jest niesprawiedliwy, kiedy karze ją za atak na Francisa, nie wysłuchawszy jej wcześniej. Po rozmowie z Atticusem i Skautką Jack zdaje sobie jednak sprawę, że powinien był posłuchać Skautkę i przeprasza.

Ciocia Alexandra
Ciotka Alexandra to siostra Atticusa, która przyjeżdża do niego na czas procesu. Mocno trzyma się tradycyjnych hierarchii społecznych dotyczących klasy i rasy. Zdecydowanie sprzeciwia się zaangażowaniu Atticusa w proces Toma Robinsona i krytykuje jego sposób wychowania Skautki, która jej zdaniem nie wie, jak powinna zachowywać się damia. Skaut natomiast uważa, że Alexandra jest zbyt natrętnym i nieprzyjemnym dodatkiem do ich domu. Choć Alexandra - podobnie jak inni mieszkańcy Maycomb - jest zaślepiona uprzedzeniami, naprawdę troszczy się o swojego brata Atticusa. Kiedy Alexandrę denerwuje hipokryzja jej koła misyjnego i śmierć Toma Robinsona, jest zdecydowana nie dać tego po sobie poznać. Jej siła prowadzi Skaut do uświadomienia sobie, że bycie "damą" wymaga odwagi i wytrwałości.

Charles Baker "Dill" Harris
Dill Harris to pomysłowy, młody towarzysz zabaw Skaut i Jema, który każdego lata przyjeżdża do Maycomb, by zatrzymać się u ciotki. Jest najbliższy Skaut pod względem wieku i temperamentu. Dill jest mistrzem w opowiadaniu fantastycznych historii, które często wykorzystuje, by ukryć niepewność związaną z życiem rodzinnym. W pewnym momencie, czując się niekochanym i ignorowanym przez matkę, Dill ucieka do Maycomb i chowa się pod łóżkiem Skaut, demonstrując tym samym swoje głębokie przywiązanie do rodziny Finchów. Pod jego dramatyczną i otwartą osobowością kryje się duża wrażliwość, co widać, gdy załamuje się i płacze, będąc świadkiem lekceważącego traktowania Toma Robinsona przez pana Gilmera podczas procesu.

Panna Maudie Atkinson
Panna Maudie jest sąsiadką dzieci i powierniczką dorosłych. Jest jedną z niewielu białych dorosłych w powieści, którzy podzielają przekonania Atticusa na temat uprzedzeń i niesprawiedliwości. Panna Maudie jest cierpliwa w stosunku do dzieci i pomaga im zrozumieć wydarzenia, które rozgrywają się wokół nich. Jej postać przekazuje dzieciom Finchów wiele kluczowych lekcji, przede wszystkim wyjaśnia, dlaczego grzechem jest zabicie ptaka szydercy. Jest też dla dzieci wzorem wytrwałości i optymizmu, gdy po spaleniu domu beztrosko mówi im, że i tak niewiele ją to obchodziło.

Bob Ewell
Bob Ewell to biedny, bezrobotny pijak, który zaniedbuje i znęca się nad swoimi licznymi dziećmi. Kiedy odkrywa, że jego córka Mayella faworyzuje Toma Robinsona, atakuje ją, przez co Mayella fałszywie oskarża Toma o gwałt. Czując się upokorzony po procesie Toma Robinsona, Bob postanawia zemścić się na Atticusie. Po Halloweenowym przedstawieniu zasadza się na Skaut i Jema z nożem, ale zostaje zabity przez Boo Radleya, zanim zdąży zabić dzieci.

Mayella Ewell
Córka Boba Ewella, która oskarża Toma Robinsona o gwałt. Choć niemoralne postępowanie Mayelli doprowadziło do skazania i śmierci niewinnego człowieka, jest ona również postacią godną pożałowania. Podczas procesu sądowego staje się jasne, że Mayella wiodła ciężkie życie pełne znęcania się i nędzy z rąk okrutnego ojca. Pomimo jej niskiego statusu społecznego i nieprawdopodobnego oskarżenia, większość mieszkańców miasteczka automatycznie uznaje Czarnego za winnego, co ilustruje głębię rasizmu w Maycomb.

Tom Robinson
Uczciwy i pracowity czarnoskóry mężczyzna, który zostaje niesłusznie oskarżony o zgwałcenie Mayelli Ewell. Choć Atticus udowadnia, że Tom nie mógł zgwałcić Mayelli, ława przysięgłych i tak skazuje go z powodu uprzedzeń rasowych. Tom, podobnie jak Boo Radley, jest "wyśmiewanym ptakiem", niewinną osobą, która została niesprawiedliwie skrzywdzona przez społeczeństwo.

Walter Cunningham Sr.
Ojciec kolegi z klasy Skautki, Walter Cunningham, prowadzi tłum do więzienia z zamiarem zlinczowania Toma Robinsona. Atticus stawia czoła tłumowi linczującemu przed więzieniem, ale zostaje on powstrzymany dopiero wtedy, gdy Skaut wybiega na zewnątrz i zaczyna rozmawiać z panem Cunninghamem o jego synu. Niewinność i dobroć Skaut sprawiają, że Walter zaczyna wątpić w swój plan i każe tłumowi się rozejść. Atticus ujawnia później, że w ławie przysięgłych zasiadał Cunningham, który chciał całkowitego uniewinnienia Toma Robinsona, co pokazuje, że ludzie mogą się zmieniać na lepsze.

Pan Braxton Bragg Underwood

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Zabić drozda - streszczenie krótkie