Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Jean Louise "Skaut" Finch
Skaut Finch jest główną bohaterką i narratorką książki Zabić drozda, a wydarzenia w niej opisane rozwijają się poprzez jej wspomnienia z dorastania w małym miasteczku Maycomb.

Kiedy rozpoczyna się powieść, Skaut jest pięcioletnią dziewczynką, która jest podekscytowana pierwszym dniem w szkole. Jej burzliwy pierwszy dzień ilustruje niektóre z jej charakterystycznych cech: imponujący intelekt i ciekawość świata, porywcze i chłopięce usposobienie, a także wrodzoną niewinność i wewnętrzną dobroć. Osobowość Skautki została w dużym stopniu ukształtowana przez wpływ jej ojca, Atticusa, którego bardzo szanuje i podziwia. Skaut, ku niezadowoleniu ciotki Alexandry, woli towarzyszyć Jemowi i Dillowi w ich eskapadach niż oddawać się bardziej kobiecym zajęciom.

Skaut jest bystrą obserwatorką niesprawiedliwości i hipokryzji w Maycomb i jedną z niewielu postaci, które mają odwagę otwarcie się z nimi zmierzyć. Wrodzone poczucie optymizmu i sprawiedliwości Skaut zostaje zakwestionowane przez rasizm i nienawiść, których jest świadkiem podczas procesu Toma Robinsona.

Pod koniec powieści ośmioletnia Skaut dojrzała nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Zapanowała nad swoim temperamentem i nie uważa już, że bycie "damą" jest równoznaczne ze słabością. W końcu Skaut uczy się patrzeć ponad mylące pozory i, podobnie jak jej ojciec, wykorzystuje empatię i współczucie, by znaleźć dobro w ludziach wokół siebie.

Jeremy Atticus "Jem" Finch
Starszy brat Skaut, Jem Finch, ma zaledwie dziewięć lat, gdy rozpoczyna się powieść. Z temperamentu jest bardziej dojrzały i rozważny niż jego impulsywna młodsza siostra. Początkowo Jem pełni rolę zarówno towarzysza zabaw, jak i mentora Skaut, często służąc jako pomost między nią a światem dorosłych. Ponieważ Jem jest cztery lata starszy od Skaut, lepiej rozumie uprzedzenia i rasizm panujące w Maycomb, a w rezultacie bardziej emocjonalnie odczuwa ich skutki.

Harper Lee wykorzystuje moment dojrzewania Jema do dorosłości, by odzwierciedlić uświadomienie sobie przez mieszkańców miasteczka ich nietolerancji. W miarę upływu powieści Jem zaczyna wycofywać się z dziecięcych zabaw, w które bawił się ze Skaut, stając się bardziej nastrojowy i wycofany. Mimo tej rosnącej światowości, czysty podziw Jema dla Atticusa i jego silna wiara w sprawiedliwość sprawiają, że nie jest przygotowany na wynik procesu Toma Robinsona i jest całkowicie zdruzgotany decyzją ławy przysięgłych.

Choć po procesie Jem czuje się rozczarowany Maycomb, wciąż zachowuje wewnętrzną dobroć i odważnie próbuje bronić swojej młodszej siostry przed atakiem Boba Ewella. Pod koniec powieści Atticus jest przekonany, że Jem w końcu będzie w stanie otrząsnąć się z rozczarowania procesem i "znów będzie sobą".

Atticus Finch
Atticus Finch, owdowiały ojciec Skaut i Jema. Jako szanowany prawnik Atticus wykorzystuje swoją wysoką pozycję w społeczeństwie, by walczyć z niesprawiedliwością. Jego głębokie poczucie sprawiedliwości i empatii rozciąga się na jego życie prywatne, gdzie uczy Skaut i Jema współczucia dla innych.

Wielki wpływ Atticusa na jego dzieci można dostrzec w inteligencji Skaut i silnym poczuciu sprawiedliwości Jema. Atticus stara się traktować wszystkich wokół siebie z godnością. Ten szacunek odnosi się także do jego dzieci, które zawsze mogą liczyć na szczerą i bezpośrednią odpowiedź na ich pytania.

Choć początkowo Atticus wydaje się niemal nierealistycznie doskonały, nie jest całkowicie pozbawiony wad. Czasami cierpi na zwątpienie w siebie, co widać, gdy ciotka Alexandra kwestionuje jego sposób wychowania Skaut. To jednak niezłomna wiara Atticusa we wrodzoną dobroć ludzkości pozwala Skaut i Jemowi wyjść z traumatycznych wydarzeń w Maycomb z większym współczuciem niż cynizmem.

Artur "Boo" Radley
Odosobniony i tajemniczy Boo Radley jest ważną postacią w życiu dzieci. Pozostaje zamknięty w swoim domu, podczas gdy plotki o nim krążą po mieście od lat. Pod koniec powieści to właśnie Boo ratuje Jema i Skaut przed Bobem Ewellem. Dzięki niemu dzieci uczą się również, że muszą przeciwstawiać się uprzedzeniom, podchodząc do innych ze współczuciem. W końcu Skaut uświadamia sobie, że Boo jest "wyśmiewanym ptakiem", niewinną i mającą dobre intencje osobą, która została niesprawiedliwie skrzywdzona przez otaczający ją świat.

Calpurnia
Calpurnia jest czarnoskórą gosposią rodziny Finchów. Od czasu przedwczesnej śmierci matki Calpurnia pomaga w wychowaniu dzieci. Choć Skaut często ma za złe Calpurnii, jak bardzo jest surowa, dzieci wyraźnie ją kochają i postrzegają jako matczyną postać. Calpurnia służy jako pomost między dziećmi a czarną społecznością Maycomb, pomagając im spojrzeć na skutki procesu Toma Robinsona z innej perspektywy. Choć Calpurnia stara się wprowadzić dzieci do swojego świata, pomaga im również uświadomić sobie różnice między ich własnym białym światem a uciskaną czarną społecznością Maycomb. Perspektywa Skaut poszerza się, gdy słyszy, że Calpurnia mówi inaczej wśród członków swojego kościoła, co zmusza Skaut do uznania, że Calpurnia ma całe życie poza rodziną Finchów.

John Hale "Jack" Finch
Jack Finch jest młodszym bratem Atticusa i znany jest Skaut i Jemowi jako "wujek Jack". Dzieci Atticusa uwielbiają Jacka, choć on sam nie rozumie dzieci tak dobrze jak Atticus. Skaut zarzuca wujkowi Jackowi, że jest niesprawiedliwy, kiedy karze ją za atak na Francisa, nie wysłuchawszy jej wcześniej. Po rozmowie z Atticusem i Skautką Jack zdaje sobie jednak sprawę, że powinien był posłuchać Skautkę i przeprasza.

Ciocia Alexandra
Ciotka Alexandra to siostra Atticusa, która przyjeżdża do niego na czas procesu. Mocno trzyma się tradycyjnych hierarchii społecznych dotyczących klasy i rasy. Zdecydowanie sprzeciwia się zaangażowaniu Atticusa w proces Toma Robinsona i krytykuje jego sposób wychowania Skautki, która jej zdaniem nie wie, jak powinna zachowywać się damia. Skaut natomiast uważa, że Alexandra jest zbyt natrętnym i nieprzyjemnym dodatkiem do ich domu. Choć Alexandra - podobnie jak inni mieszkańcy Maycomb - jest zaślepiona uprzedzeniami, naprawdę troszczy się o swojego brata Atticusa. Kiedy Alexandrę denerwuje hipokryzja jej koła misyjnego i śmierć Toma Robinsona, jest zdecydowana nie dać tego po sobie poznać. Jej siła prowadzi Skaut do uświadomienia sobie, że bycie "damą" wymaga odwagi i wytrwałości.

Charles Baker "Dill" Harris
Dill Harris to pomysłowy, młody towarzysz zabaw Skaut i Jema, który każdego lata przyjeżdża do Maycomb, by zatrzymać się u ciotki. Jest najbliższy Skaut pod względem wieku i temperamentu. Dill jest mistrzem w opowiadaniu fantastycznych historii, które często wykorzystuje, by ukryć niepewność związaną z życiem rodzinnym. W pewnym momencie, czując się niekochanym i ignorowanym przez matkę, Dill ucieka do Maycomb i chowa się pod łóżkiem Skaut, demonstrując tym samym swoje głębokie przywiązanie do rodziny Finchów. Pod jego dramatyczną i otwartą osobowością kryje się duża wrażliwość, co widać, gdy załamuje się i płacze, będąc świadkiem lekceważącego traktowania Toma Robinsona przez pana Gilmera podczas procesu.

Panna Maudie Atkinson
Panna Maudie jest sąsiadką dzieci i powierniczką dorosłych. Jest jedną z niewielu białych dorosłych w powieści, którzy podzielają przekonania Atticusa na temat uprzedzeń i niesprawiedliwości. Panna Maudie jest cierpliwa w stosunku do dzieci i pomaga im zrozumieć wydarzenia, które rozgrywają się wokół nich. Jej postać przekazuje dzieciom Finchów wiele kluczowych lekcji, przede wszystkim wyjaśnia, dlaczego grzechem jest zabicie ptaka szydercy. Jest też dla dzieci wzorem wytrwałości i optymizmu, gdy po spaleniu domu beztrosko mówi im, że i tak niewiele ją to obchodziło.

Bob Ewell
Bob Ewell to biedny, bezrobotny pijak, który zaniedbuje i znęca się nad swoimi licznymi dziećmi. Kiedy odkrywa, że jego córka Mayella faworyzuje Toma Robinsona, atakuje ją, przez co Mayella fałszywie oskarża Toma o gwałt. Czując się upokorzony po procesie Toma Robinsona, Bob postanawia zemścić się na Atticusie. Po Halloweenowym przedstawieniu zasadza się na Skaut i Jema z nożem, ale zostaje zabity przez Boo Radleya, zanim zdąży zabić dzieci.

Mayella Ewell
Córka Boba Ewella, która oskarża Toma Robinsona o gwałt. Choć niemoralne postępowanie Mayelli doprowadziło do skazania i śmierci niewinnego człowieka, jest ona również postacią godną pożałowania. Podczas procesu sądowego staje się jasne, że Mayella wiodła ciężkie życie pełne znęcania się i nędzy z rąk okrutnego ojca. Pomimo jej niskiego statusu społecznego i nieprawdopodobnego oskarżenia, większość mieszkańców miasteczka automatycznie uznaje Czarnego za winnego, co ilustruje głębię rasizmu w Maycomb.

Tom Robinson
Uczciwy i pracowity czarnoskóry mężczyzna, który zostaje niesłusznie oskarżony o zgwałcenie Mayelli Ewell. Choć Atticus udowadnia, że Tom nie mógł zgwałcić Mayelli, ława przysięgłych i tak skazuje go z powodu uprzedzeń rasowych. Tom, podobnie jak Boo Radley, jest "wyśmiewanym ptakiem", niewinną osobą, która została niesprawiedliwie skrzywdzona przez społeczeństwo.

Walter Cunningham Sr.
Ojciec kolegi z klasy Skautki, Walter Cunningham, prowadzi tłum do więzienia z zamiarem zlinczowania Toma Robinsona. Atticus stawia czoła tłumowi linczującemu przed więzieniem, ale zostaje on powstrzymany dopiero wtedy, gdy Skaut wybiega na zewnątrz i zaczyna rozmawiać z panem Cunninghamem o jego synu. Niewinność i dobroć Skaut sprawiają, że Walter zaczyna wątpić w swój plan i każe tłumowi się rozejść. Atticus ujawnia później, że w ławie przysięgłych zasiadał Cunningham, który chciał całkowitego uniewinnienia Toma Robinsona, co pokazuje, że ludzie mogą się zmieniać na lepsze.

Pan Braxton Bragg Underwood
Pan Underwood jest redaktorem lokalnej gazety. Choć przyznaje, że gardzi Czarnymi, po procesie Toma Robinsona publikuje ostry artykuł, w którym krytykuje hipokryzję Maycomb.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zabić drozda - streszczenie szczegółowe