Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jean Louise "Skaut" Finch
Skaut Finch jest główną bohaterką i narratorką książki Zabić drozda, a wydarzenia w niej opisane rozwijają się poprzez jej wspomnienia z dorastania w małym miasteczku Maycomb.

Kiedy rozpoczyna się powieść, Skaut jest pięcioletnią dziewczynką, która jest podekscytowana pierwszym dniem w szkole. Jej burzliwy pierwszy dzień ilustruje niektóre z jej charakterystycznych cech: imponujący intelekt i ciekawość świata, porywcze i chłopięce usposobienie, a także wrodzoną niewinność i wewnętrzną dobroć. Osobowość Skautki została w dużym stopniu ukształtowana przez wpływ jej ojca, Atticusa, którego bardzo szanuje i podziwia. Skaut, ku niezadowoleniu ciotki Alexandry, woli towarzyszyć Jemowi i Dillowi w ich eskapadach niż oddawać się bardziej kobiecym zajęciom.

Skaut jest bystrą obserwatorką niesprawiedliwości i hipokryzji w Maycomb i jedną z niewielu postaci, które mają odwagę otwarcie się z nimi zmierzyć. Wrodzone poczucie optymizmu i sprawiedliwości Skaut zostaje zakwestionowane przez rasizm i nienawiść, których jest świadkiem podczas procesu Toma Robinsona.

Pod koniec powieści ośmioletnia Skaut dojrzała nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Zapanowała nad swoim temperamentem i nie uważa już, że bycie "damą" jest równoznaczne ze słabością. W końcu Skaut uczy się patrzeć ponad mylące pozory i, podobnie jak jej ojciec, wykorzystuje empatię i współczucie, by znaleźć dobro w ludziach wokół siebie.

Jeremy Atticus "Jem" Finch
Starszy brat Skaut, Jem Finch, ma zaledwie dziewięć lat, gdy rozpoczyna się powieść. Z temperamentu jest bardziej dojrzały i rozważny niż jego impulsywna młodsza siostra. Początkowo Jem pełni rolę zarówno towarzysza zabaw, jak i mentora Skaut, często służąc jako pomost między nią a światem dorosłych. Ponieważ Jem jest cztery lata starszy od Skaut, lepiej rozumie uprzedzenia i rasizm panujące w Maycomb, a w rezultacie bardziej emocjonalnie odczuwa ich skutki.

Harper Lee wykorzystuje moment dojrzewania Jema do dorosłości, by odzwierciedlić uświadomienie sobie przez mieszkańców miasteczka ich nietolerancji. W miarę upływu powieści Jem zaczyna wycofywać się z dziecięcych zabaw, w które bawił się ze Skaut, stając się bardziej nastrojowy i wycofany. Mimo tej rosnącej światowości, czysty podziw Jema dla Atticusa i jego silna wiara w sprawiedliwość sprawiają, że nie jest przygotowany na wynik procesu Toma Robinsona i jest całkowicie zdruzgotany decyzją ławy przysięgłych.

Choć po procesie Jem czuje się rozczarowany Maycomb, wciąż zachowuje wewnętrzną dobroć i odważnie próbuje bronić swojej młodszej siostry przed atakiem Boba Ewella. Pod koniec powieści Atticus jest przekonany, że Jem w końcu będzie w stanie otrząsnąć się z rozczarowania procesem i "znów będzie sobą".

Atticus Finch
Atticus Finch, owdowiały ojciec Skaut i Jema. Jako szanowany prawnik Atticus wykorzystuje swoją wysoką pozycję w społeczeństwie, by walczyć z niesprawiedliwością. Jego głębokie poczucie sprawiedliwości i empatii rozciąga się na jego życie prywatne, gdzie uczy Skaut i Jema współczucia dla innych.

Wielki wpływ Atticusa na jego dzieci można dostrzec w inteligencji Skaut i silnym poczuciu sprawiedliwości Jema. Atticus stara się traktować wszystkich wokół siebie z godnością. Ten szacunek odnosi się także do jego dzieci, które zawsze mogą liczyć na szczerą i bezpośrednią odpowiedź na ich pytania.

Choć początkowo Atticus wydaje się niemal nierealistycznie doskonały, nie jest całkowicie pozbawiony wad. Czasami cierpi na zwątpienie w siebie, co widać, gdy ciotka Alexandra kwestionuje jego sposób wychowania Skaut. To jednak niezłomna wiara Atticusa we wrodzoną dobroć ludzkości pozwala Skaut i Jemowi wyjść z traumatycznych wydarzeń w Maycomb z większym współczuciem niż cynizmem.

Artur "Boo" Radley
Odosobniony i tajemniczy Boo Radley jest ważną postacią w życiu dzieci. Pozostaje zamknięty w swoim domu, podczas gdy plotki o nim krążą po mieście od lat. Pod koniec powieści to właśnie Boo ratuje Jema i Skaut przed Bobem Ewellem. Dzięki niemu dzieci uczą się również, że muszą przeciwstawiać się uprzedzeniom, podchodząc do innych ze współczuciem. W końcu Skaut uświadamia sobie, że Boo jest "wyśmiewanym ptakiem", niewinną i mającą dobre intencje osobą, która została niesprawiedliwie skrzywdzona przez otaczający ją świat.

Calpurnia
Calpurnia jest czarnoskórą gosposią rodziny Finchów. Od czasu przedwczesnej śmierci matki Calpurnia pomaga w wychowaniu dzieci. Choć Skaut często ma za złe Calpurnii, jak bardzo jest surowa, dzieci wyraźnie ją kochają i postrzegają jako matczyną postać. Calpurnia służy jako pomost między dziećmi a czarną społecznością Maycomb, pomagając im spojrzeć na skutki procesu Toma Robinsona z innej perspektywy. Choć Calpurnia stara się wprowadzić dzieci do swojego świata, pomaga im również uświadomić sobie różnice między ich własnym białym światem a uciskaną czarną społecznością Maycomb. Perspektywa Skaut poszerza się, gdy słyszy, że Calpurnia mówi inaczej wśród członków swojego kościoła, co zmusza Skaut do uznania, że Calpurnia ma całe życie poza rodziną Finchów.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Zabić drozda - streszczenie szczegółowe