Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Na „stacji imienia profesora Dobrowolskiego” na Antarktydzie prowadzone są badania nad pingwinami Adeli (białookimi). Profesor z grupą badaczy pragną oznakować zwierzęta, aby poznać trasy ich wędrówek w trakcie zimy polarnej. W tym celu budują zagrodę z lodu, przypominającą igloo bez dachu. Zaganiają tam grupę pingwinów, aby następnego dnia je oznakować aluminiowymi obrączkami z numerem i nazwą stacji badawczej.

O poranku okazuje się, że z grupy trzydziestu pingwinów, w zagrodzie pozostał tylko jeden – Elegancik.
Dobrze wiedzieć
Elegancik - imię pochodzi od białej łatki w kształcie krawata na piersi pingwina.
Profesor nakazał podwyższyć mur z lodu i ponownie zagonić do środka pingwiny. Sytuacja powtórzyła się. Tym razem z dwudziestu nielotów po nocy został Elegancik i jeszcze jeden mniejszy pingwin.

Profesor postanowił, że teraz zagonią tylko kilka ptaków i od razu zaobrączkują. Nie był to jednak szczęśliwy dzień dla badaczy. Andrzej skąpał się w arktycznym morzu, Janek rozbił kolano, a profesor z wysiłku zgubił ulubioną fajkę. Ptaki dalej znikały z „zaczarowanej zagrody”.

Tajemnicę uciekających pingwinów odkrył pilot helikoptera z sąsiadującej stacji badawczej. Ptaki tworzyły piramidę, po której wspinały się kolejno i zjeżdżały na drugą stronę po lodowym murze. Odkrycie zagadki rozbawiło badaczy.

Raporty o oznakowanych pingwinach docierały do profesora z różnych części świata. Spłynęły radiotelegramy z Oceanu Indyjskiego od radzieckich poławiaczy wielorybów, z Oceanu Spokojnego od japońskich rybaków i z Oceanu Atlantyckiego od amerykańskich marynarzy.

Pingwiny w trakcie lata polarnego wróciły w okolicę stacji badawczej. Do tych samych gniazd, jak co roku. Uradowani badacze dostrzegli Elegancika i inne oznakowane pingwiny. Profesor obiecał, że nigdy ich już nie zagoni do żadnej zagrody.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zaczarowana zagroda - streszczenie krótkie