Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy inne dziewczynki ze szkoły dowiedziały się o wydarzeniu, także poprosiły o możliwość wizyty. Nie otrzymując zgody Basi, jedna z nich nazwała ją znajdą. Po powrocie do domu zapłakana Basia wtuliła się w ramiona Stasi i wysłuchała opowieści o swoim pochodzeniu i przeszłości. Dziewczynka dowiedziała się, że jedyną żyjącą krewną jest przebywająca we Francji babcia, a Olszowscy czekali z tą opowieścią do czasu, aż będzie wystarczająca duża by zrozumieć, że kochają ją jak rodzoną córkę. Dziewczynka, słuchając opowieści przybranej matki, zaczęła przypominać sobie twarz biologicznej rodzicielki, zgrzyt hamującego pociągu, krzyki ludzi.

9

Poznawszy swoją historię, Basia bardzo się zmieniła. Zrobiła się cicha, dużo rozmyślała. Olszewscy obwiniali się, że zbyt szybko o wszystkim jej opowiedzieli.

Dziewczynka zaczęła interesować się geografią, poznawała mapy i atlasy Ameryki Południowej. Miejsce, w którym zaginął jej ojciec było najczęściej odwiedzanym na mapie. Pewnego dnia poprosiła Stanisława o napisanie listu polecającego do profesora Somera, sławnego geografa. Gdy tak się stało, dziewczyna udała się do badacza. Ten, odczytawszy list, opowiedział Basi o jej biologicznym ojcu. Okazało się, że był bohaterem. Jego ostatnia wyprawa dotyczyła badań Ekwadoru. Podczas gdy bagniste południe tego kraju było zdominowane przez malarie i śmiertelną gorączkę, północ składała się z przepaści i gór, zamieszkiwało ją dzikie indiańskie plemię. To właśnie był cel podróży – poznać zwyczaje niezbadanego ludu. Ojciec dziewczynki udał się na północ z dwoma Francuzami. Jeden miał spisywać pieśni i mowę, drugi badać roślinność, zaś on miał przyjrzeć się budowie rzek i gór. Podczas wędrówki zdarzył się tragiczny wypadek, z którego ocalał tylko jeden z cudzoziemców (dwóch badaczy wpadło w przepaść). Somer dowiedział się o losie przyjaciela z biuletynu Francuskiego Towarzystwa Geograficznego. Choć kilka ekip ratunkowych wyruszyło na poszukiwanie, ciało ojca Basi nigdy nie zostało odnalezione. Właśnie mija dziesiąta rocznica tragicznego wydarzenia.

Profesor nie krył zdziwienia talentem Basi do czytania map oraz jej wiadomościami na temat Ameryki Południowej. Na koniec pokazał dziewczynie grupową fotografię, na której pierwszy raz ujrzała ojca, mężczyznę o wesołej i jasnej twarzy.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie w pigułce
2  „Awantura o Basię” - charakterystyka bohaterów
3  Basia Bzowska - charakterystyka