Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziennik Miziołka
Narratorem powieści jest Miziołek – jedenastoletni chłopak, który swe przezwisko otrzymał, gdy w dzieciństwie w wyliczance zamiast „fiołek” powiedział „miziołek”. Na początku przedstawia swych rodziców – Mamiszona, który wciąż zachowuje się jak nastolatka i Papiszona, którego pasją jest technika komputerowa. Wspomina o swych dwóch siostrach – ponadczteroletnim Kaszydle (kłamczucha i skarżypyta) oraz Małym Potworze (Annie Klementynie Natalii), który skończył rok.

Utwór złożony jest z dziennika Miziołka oraz jego listów z wakacji. Opowieść zaczyna się we wtorek 1 kwietnia w Prima Aprilis. Nikt z rodziców nie śmiał się z żartów bohatera (przestawienie zegarków, zszycie nogawek spodni). Także pani Barszcz w szkole nie była zadowolona, gdy usiadła na topiony serek. Następnego dnia Mamiszon w obecności Kuczmierowskiego – kumpla głównego bohatera – nazwał go Miziołkiem. Ten wstydził się przezwiska i nie chciał iść do szkoły, jednak kolegę dopadła angina. W piątek Miziołek otrzymał z zachowania pałę, gdy wraz z Fifą wypuścili na biurko nauczycielki białego szczurka z łapkami zanurzonymi w tuszu.

Miziołek wspomina o rozrzutności swej mamy, która pojawia się, gdy tata dostaje premię. Wówczas Mamiszon idzie z dziećmi na wielkie zakupy (kupuje np. kapslownicę czy gadającą popielniczkę). W niedzielę mama postanowiła, że sama upiecze ciasto, jednak jej babka drożdżowa nie przypominała normalnego ciasta. W poniedziałek po szkole Miziołek wraz z Piromanem poszli do Fify by bawić się ze szczurem Gutkiem, który miał dziwny zwyczaj wykradania petów z popielniczki. Następnego dnia Gutek zachorował po zjedzeniu kawałka cygara. Uratował go weterynarz, jednak zabronił diety złożonej z petów. W środę, gdy bohater wspomniał o kupnie nowego roweru mama wściekła się i wykrzyczała, że nie są Rokefellerami, a Papiszona mogą w pracy „zredukować”. W czwartek w szkole kolega Miziołka – Klakson – został nakryty przez woźną, gdy przeprawiał w kiblu w dzienniku swoje oceny.W piątek do Kaszydła zaszła jej koleżanka Balbina. Za pierwszy ząb mleczny otrzymała „od myszki” prezent. Siostra Miziołka postanowiła pożyczyć od babci sztuczną szczękę by mieć więcej prezentów. Wraz z Klaksonem Miziołek wysłał zgłoszenie do „Koła Fortuny”. W ramach przygotowań studiuje „Księgę przysłów polskich”. Wiosenna aura sprawiła, że rodzice Miziołka zdziecinnieli – ojciec gra np. w pchełki i daje się ogrywać córkom. W szkole nastolatek otrzymał szóstkę z historii, a Papiszon obiecał mu rower jeśli podciągnie się z geografii. Redukcja w firmie została odwołana, a mama wspomniała coś o zakupach.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dynastia Miziołków - streszczenie w pigułce
2  Problematyka „Dynastii Miziołków”
3  Joanna Olech - biografiaStreszczenia książek
Tagi: