Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rozdział pierwszy – Czarna gwiazda
Nina nie mogła zasnąć i rozmyślała o gwiazdach. Wspomniała cytat z Birowa, za który ciotka Andora zrobiła jej awanturę. Nie była zwykłą dziewczynką. Na prawej dłoni miała znamię – małą różową gwiazdkę. Podobny miał jej pochodzący z Rosji dziadek Michaił, mieszkający w Wenecji alchemik i filozof. Znamię poczerniało i zmieniało kształty, co nie zapowiadało niczego dobrego. Mieszkała wraz w Madrycie w willi zmarłej babci księżniczki Marii Luisy Espasia de Righejra wraz z ciotkami - mściwą Andorą i pogodną Carmen. Jej rodzice – Vera i Ferk dostali pracę w Moskiewskim Centrum Naukowym i zajmowali się pozaziemskimi cywilizacjami. Nina tęskniła za nimi, jak i dziadkiem, którego pragnęła odwiedzić. Otuchy dodawał jej pies – Adonis i rudy kot – Platon.

Rano, 30 maja Ninę obudziła ze śniadaniem Carmen. Przyniosła jej list od dziadka. Dziadek przysłał bilet na samolot 3 czerwca. Pisał, że potrzebuje pomocy małej i nakazał spalić jej list i nie kontaktować się z nim przed przyjazdem. Po śniadaniu Nina miała lekcje z profesorem José. Jej znamię powiększało się. Udało jej się stworzyć jedną z magicznych mikstur. Nina uczyła się w domu. Ciocia Carmen obiecała jej pomoc przy wyjeździe i namówiła Andorę do odwiedzenia przyjaciółki w Toledo. 2 czerwca znamię znacznie się powiększyło – rozpętało się piekło. W łazience w lustrze ujrzała odrażającą postać łysego mężczyzny z kozią bródką, pozostała po nim litera „K”. Zwierzęta zachowywały się dziwnie. Ciocia Carmen dostał informację, że dziadek Misza zmarł na zawał. Nina nie zasnęła już tej nocy. Nazajutrz Carmen pomogła Ninie w pakowaniu i przygotowaniu zwierząt do transportu. Podczas lotu Ninie przyśnił się dziadek przemawiając do niej uspokajająco.

Rozdział drugi – Willa „Espasia”
Na lotnisku na Ninę czekała jej Niania i przyjaciółka dziadków – Luba (zwana przez dziewczynkę Bezą). Okazało się, że karton z ponad stu książkami zaginął. Na lotnisku Nina zauważyła przyglądające się jej bliźniaki w podobnym do niej wieku. Zatopiona wśród drzew willa „Espasia” znajdowała się na wysepce Giudecca. W pobliżu Nina ponownie dostrzegła bliźniaków. Była zbyt zmęczona by przywitać się z ogrodnikiem Carlem Bernottim. Idąc na górę podziwiała pałac dziadków. Na piętrze Nina weszła do gabinetu dziadka i w szufladzie znalazła dziesięciostronicowy zeszycik zapisany dziwnymi symbolami oraz szklaną kulę. Sala Luster, gdzie przechowywano rzeczy babci była zamknięta. Od Luby, która przyniosła jej do sypialni czekoladę dowiedziała się, że tak postanowił dziadek.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dziewczynka z Szóstego Księżyca - krótkie streszczenie, opracowanie
2  Bohaterowie Dziewczynki z Szóstego Księżyca
3  Dziewczynka z Szóstego Księżyca - plan wydarzeń