Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Nina de Nobili – dziesięcioletnia, główna bohaterka, która nie była zwykłą dziewczynką. Na prawej dłoni miała specjalne znamię – różową gwiazdkę. Pociągał ją kosmos, lubiła patrzeć w gwiazdy wyobrażając sobie, że istnieje tam inne życie. Nina lubiła bałagan, tylko wtedy mogła uporządkować swoje myśli. Była odważna, silna, rzadko zdarzało się jej płakać. Była podobnie jak dziadek alchemiczką i potrafiła przyrządzać magiczne mikstury. Po śmierci dziadka przejęła jego misję uratowania Szóstego Księżyca, czyli Xoraks. Dzięki pomocy czwórki przyjaciół i zwycięskich starciach z hrabią Karkonem udało jej się osiągnąć cel.

Charakterystyka Niny – dziewczynki z Szóstego Księżyca


Nina de Nobili – dziesięcioletnia córka dwojga naukowców – Very i Ferka, przebywających w moskiewskim instytucie i zajmujących się pozaziemskimi cywilizacjami. Wychowywana była w Madrycie przez dwie ciotki (siostry babci) – Andorę i Carmen. Jej mentorem i przyjacielem był dziadek Misza. Podobnie jak on na dłoni nosiła znamię i uczyła się sztuki alchemicznej. Jej dalekim przodkiem był Hamoi Aturi z Wyspy Wielkanocnej. Jej wiernymi towarzyszami byli piel Adonis i kot Platon.

Nina nie była przeciętną dziesięciolatką, magiczne predyspozycje czyniły ją niezwykłą. Potrafiła nawet zmieniać swój wygląd i stać się małym potworem, podczas wizyty w willi hrabiego Krakona. O jej wyjątkowości świadczyło specjalne znamię na prawej dłoni – różowa gwiazdka. Gdy ona lub ktoś z bliskich byli w niebezpieczeństwie stawała się ona czarna. Dziewczynka nie miała problemu z nauką, o czym świadczą zdane egzaminy w Wenecji. Przykładała się także do nauk magicznych, których w Madrycie udzielał jej profesor José. Dzzięki inteligencji szybko rozszyfrowała zagadki i tajemnicze zadania, o których w listach wspominał dziadek lub mówiła o nich magiczna księga. Udało jej się między innymi rozszyfrować alfabet z Szóstego Księżyca. W wykonywaniu magicznych mikstur była precyzyjna i nie myliła się.

Pociągał ją kosmos, lubiła patrzeć w gwiazdy wyobrażając sobie, że istnieje tam inne życie. Nina lubiła bałagan, tylko wtedy mogła uporządkować swoje myśli. Była odważna, silna, rzadko zdarzało się jej płakać. Po śmierci dziadka przejęła jego misję uratowania Szóstego Księżyca, czyli Xorax. Z wielką odwagą i uporem wykonywała trudne misje stawiając czoła przeklętemu i diabelskiemu Karkonowi. Kochała swoją rodzinę, tęskniła za rodzicami, nie wahała się ryzyka by uratować ciotkę Andorę. Ciepłe uczucia żywiła do niani Luby. Kochała także zwierzęta.

Dla Niny liczyła się także przyjaźń. Szybko zakolegowała się z czwórką uczniów dziadka – Roxy, Florą Cesco i Dodą. Podczas przygód dzieci wspierały się, okazując sobie troskę. Nigdy nie opuściły i nie zawiodły Niny, co świadczy, że dziewczynka miała zdolności przywódcze. Umiała sobie zjednać innych. Miała dobry charakter i zawsze opowiadała się po stronie dobra. Zafascynował ją Szósty Księżyc i zrobiła wszystko by go uratować.

Nina to bardzo pozytywna bohaterka. Jest silna psychicznie i dojrzała ponad swój wiek. Potrafi być odważna i dzielna, ale także łagodna i wrażliwa. Z osobą, która ma tak wiele magicznych zdolności nie sposób się nudzić.

Michaił Mesinskij – dziadek Niny ze strony mamy. Mieszkał w Wenecji i był filozofem oraz alchemikiem. Z Szóstego Księżyca dostał misję ratowania Xorax. Został wyeliminowany przez złego Karkona, jednak całkowicie nie zginął. Przeniósł się, jako wiązka światła na Xorax i tam kontynuował misję. Kochał swą wnuczkę i zobowiązał ją do ratowania Xorax. Zostawił dla niej listy i notatki, będące owocem jego wieloletniej pracy nad Szóstym Księżycem.
Luba – niania Niny, przyjaciółka babci Espasii i dziadka Miszy. Była jedną z rosyjskich babusiek o jasnych włosach, błękitnych oczach, zaróżowionych policzkach i uśmiechu zawsze goszczącym na twarzy. Miała obfite i pulchne kształty, dlatego Nina nazywała ją Bezą. Dziwiła się poczynaniom małej podopiecznej (lataniu, sztucznej ciotce Andorze), jednak nie wtrącała się do jej świata. Zawsze przynosiła Ninie i jej przyjaciołom pyszne posiłki. Dbała, by mała uczyła się do egzaminów.

Andora – siostra babci Niny, była mściwa, zawsze ubrana na ciemno, nie znosiła zwierząt. Okazało się, że wiele lat wcześniej zły Karkon uwięził prawdziwą ciotkę, a na jej miejsce umieścił androida, czyli robota, dzięki któremu znał wszystkie poczynania Niny. Tak naprawdę Andora była przyjazną i kochaną kobietą. Dzieci, dzięki pamięci androida odnalazły ją na zamku na obrzeżach Toledo i uwolniły.
Carmen – siostra babci Niny lubiła słoneczne kolory i często nuciła wesołe, staroświeckie melodie. Zawsze stała po stronie Niny, jednak liczyła się ze zdaniem siostry Andory. Lubiła śpiewać podczas przygotowania posiłków. Pomogła Ninie wylecieć do Wenecji, a następnie przesłała jej dokumenty, aby mogła zdawać tam egzaminy.

Vera – mama Niny o długich blond włosach.
Ferk – tata Niny, nosił czarne wąsy.
Adonis – pies Niny, który został porwany przez androidy Karkona. Miał
Platon – rudowłosy kot Niny. Pomógł jej pomagając w unieszkodliwieniu fałszywej ciotki Andory.

Roxy – dziesięcioletnia blondynka, nieco okrąglutka, żuła gumę i była ubrana ekscentrycznie (m. in. miała wiele różnych naszyjników). Była ponad miarę silna, bała się pająków.
Fiore - chuda dziesięcioletnia dziewczynka z czarnymi włosami i oczami w kształcie migdałów. Lubiła malarstwo i muzykę klasyczną. Kochała zwierzęta i często bujała w obłokach. Była bardzo inteligentna.
Francesco (Cesco) - miał spiczasty nos, okulary i włosy postawione jak szczotka. Był odważny, nie bał się narazić zdrowia podczas starcia z Karkonem. Był też świetnym komputerowcem.
Dodo - rudy i piegowaty, nieśmiały, jąkał się. Bał się wszystkiego, mdlał czasem nawet ze strachu. Jednak to on pomógł Ninie w ostatnim starciu z Karkonem, z którego wyszli zwycięsko.

Karkon Ca’ d’Oro – hrabia i właściciel sierocińca położonego przy placu Świętego Marka. Był zły do szpiku kości. Jego bronią był miecz Pandemon Mortialis. Postanowił zniszczyć Szósty Księżyc i zostać najpotężniejszym czarnoksiężnikiem we Wszechświecie. Był żądny władzy, niepohamowany i nie cofał się przed niczym, by osiągnąć cel. Miał własną pracownię alchemiczną i dużą moc. Nina dzielnie stawiała mu czoła, aż w końcu przepadł w odmętach morza nie wygrawszy z dobrem.
Visciolo – niski asystent hrabiego Karkona o żółtych włosach. Był odrażający, miał jedno oko, a drugie zakrywała czarna opaska. Nazywany był Ślepulcem. We wszystkim słuchał swego złego pana i robił wszystko, by dzieci nie osiągnęły swego celu.

Alvis i Barbessa - para bliźniaków, ulubione androidy Karkona. Od początku uprzykrzały życie Niny – zniszczyły jej książki, wrzuciły do pokoju kamień, porwały psa Niny. Walczyły z dziećmi podczas „odwiedzin” Niny i jej przyjaciół. Były złe i mściwe.
Gastilo, Sabina i Irene – androidy Karkona.
Eterea - potężna matka alchemii Xorax. Jej głos dziewczynka odbierała telepatycznie. Poinformowała Ninę o misji, wręczyła Jambir i złote piórko ptaka Gugi. Pomagała dziewczynce w jej późniejszych misjach.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Dziewczynka z Szóstego Księżyca – streszczenie szczegółowe
2  Dziewczynka z Szóstego Księżyca - plan wydarzeń
3  Dziewczynka z Szóstego Księżyca - krótkie streszczenie, opracowanie