Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
W „Folwarku” zostaje przedstawiona historia narodzin i rozwoju systemu totalitarnego. Historię tę można podzielić na kilka etapów:

1. Głoszenie ideałów
Głosicielem ideałów był Stary Major. Uważał on, że zwierzęta są ciemiężone przez człowieka i że powinny się przeciwko niemu zbuntować. Marzył o Republice Zwierząt, bez ludzi, w której każdemu zwierzęciu będzie się żyło szczęśliwie. Głoszone przez niego zasady zostały potem nazwane Animalizmem i spisane w formie Siedmiu Przykazań:

1. Wszystko, co chodzi na dwóch nogach, jest wrogiem
2. Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła, jest przyjacielem
3. Żadne zwierzę nie będzie nosić ubrania
4. Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku
5. Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu
6. Żadne zwierzę nie zabije innego
7. Wszystkie zwierzęta są równe

2. Powstanie przeciwko wrogowi, początkowa równość i sielanka
Ciemiężone zwierzęta buntują się przeciwko Jonesowi i pod wpływem impulsu, jakim był głód, wypędzają go z folwarku. Pierwsze dni po Powstaniu są bardzo szczęśliwe, zwierzęta ustanawiają własne prawo (Siedem Przykazań) i pracują z własnej woli. Mimo to już na tym etapie widać pewne manipulacje świń, które biorą dla siebie mleko i jabłka, argumentując to potrzebą dobrego odżywiania się, wynikającą z ciężkiej pracy umysłowej.

3. Odsunięcie niewygodnych jednostek od władzy i stopniowe odchodzenie od początkowych ideałów
Świnie przejmują władzę w folwarku, między Napoleonem i Snowballem dochodzi do walki o wpływy. Ostatecznie wygrywa Napoleon, który posługuje się terrorem – wygania Snowballa z folwarku, szczując go swoimi psami. Po wygnaniu Snowballa Napoleon wprowadza zmiany na swoją modłę. Siedem Przykazań stopniowo zmienia się, przerabiane skrupulatnie przez Squealera zależnie od tego, co bardziej było przydatne świniom:

Żadne zwierzę nie będzie spać w łóżku... z prześcieradłem
Żadne zwierzę nie będzie pić alkoholu... bez umiaru
Żadne zwierzę nie zabije innego... bez powodu

Wszystko, co chodzi na dwóch nogach, jest wrogiem
Wszystko, co chodzi na czterech nogach lub ma skrzydła, jest przyjacielem

Dwa ostatnie przykazania te zostały przez owce skondensowane do hasła „Cztery nogi dobrze, dwie nogi źle”, potem jednak zostało zmienione na „Cztery nogi dobrze, dwie nogi lepiej”.

4. Całkowite upodobnienie się do wroga
Ostatecznym odejściem od ideałów jest usunięcie wszystkich dotychczasowych przykazań i zostawienie jedynie ostatniego, gruntownie zmienionego:

Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych.

Zmienienie tego przykazania w jawny sposób pokazuje to, co stało się na folwarku już dawno – świnie mają specjalne prawa, rządzą wszystkimi innymi zwierzętami, żyje im się o wiele lepiej. Świnie śpią w łóżku, ubierają się, chodzą na dwóch nogach i wyzyskują pracę innych zwierząt. Finał jest taki, że zwierzęta nie są w stanie odróżnić świni od człowieka – zwierzę stało się podobne do swojego początkowego największego wroga.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Folwark zwierzęcy - streszczenie
2  Okoliczności powstania Folwarku zwierzęcego
3  Bohaterowie Folwarku zwierzęcego