Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Napoleon i Snowball – bohaterowie powieści Georga Orwella: „Folwark zwierzęcy” – to dwa rosłe knury, które po buncie zwierząt przejęły władzę w folwarku i z czasem zaczęły rywalizować między sobą o dominację wśród rządzącej grupy świń. Różnice między nimi uwidaczniają się na wielu płaszczyznach – zarówno w cechach osobowości, poglądach, jak i wizji przyszłości gospodarstwa oraz żyjących w nim zwierząt.

Napoleon był jedynym w folwarku knurem rasy Berkshire. Spośród innych knurów wyróżniał się dzikim wyglądem i był znany z tego, że zawsze potrafił postawić na swoim. Podobnie jak Snowball, z którym początkowo współpracował, był zwolennikiem teorii oraz poglądów Majora, a po śmierci starego przywódcy współtworzył zasady Animalizmu. Potrafił czytać i pisać, a dzięki tej umiejętności zaliczał się do nielicznego grona zwierząt wykształconych. Z łatwością pozyskiwał zaufanie innych mieszkańców gospodarstwa, którzy ślepo wypełniali jego polecenia. W jego sposobie bycia i postępowania dość szybko uwidoczniły się negatywne cechy, takie jak: przebiegłość, egoizm, nieuczciwość i podstępność. Jego wszelkie dążenia ukierunkowane były na wprowadzenie dyktatury, a on sam pragnął przede wszystkim zaszczytów, tytułów i nieograniczonej władzy, którą ostatecznie zdobył dzięki specjalnie wytresowanym psom i wypędzeniu w folwarku największego rywala – Snowballa.

Snowball dzięki swej inteligencji stanowił poważne zagrożenie dla uprzywilejowanej pozycji Napoleona. Przewyższał swego przeciwnika nie tylko mądrością, ale również był bardziej ruchliwy i wygadany, choć nie miał tak silnego charakteru jak Napoleon. Okazał się doskonałym strategiem już w chwili buntu zwierząt, którymi potrafił doskonale dowodzić, a w czasie obrony folwarku wykazał się walecznością i odwagą, narażając własne życie. Podobnie jak Napoleon był zwolennikiem sprawowania władzy przez świnie, lecz zabiegał także o polepszenie życia innych zwierząt i przestrzegał zasady Animalizmu, uważając, że wszyscy mieszkańcy gospodarstwa są równi wobec ustalonego prawa. Nieustannie pogłębiał swoją wiedzę, czytając książki i czasopisma, dzięki czemu miał poważne plany wprowadzenia licznych ulepszeń w prowadzeniu folwarku. Podjął walkę z analfabetyzmem i zaplanował budowę wiatraka, mając nadzieję, że w ten sposób zapewni zmęczonym pracą zwierzętom trzy dni odpoczynku. Jego śmiałe propozycje nie spodobały się Napoleonowi, który miał świadomość, że cieszący się szacunkiem innych Snowball może z czasem pozbawić go władzy.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Folwark zwierzęcy - streszczenie
2  Cechy systemu totalitarnego na przykładzie Folwarku zwierzęcego
3  Bohaterowie Folwarku zwierzęcego