Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Oda ta pochodzi z trzeciej części Pieśni Horacego i nosi tytuł Ad Melpomenem musam (Do Muzy Melpomeny). Znaczenie tytułu wyjaśnia się w strofie ostatniej, gdzie autor umieścił apostrofę do Melpomeny. Utwór ten należy do gatunku ody i jest swoistym zakończeniem trzech pierwszych ksiąg Pieśni.

Podmiot liryczny ody można utożsamiać z samym poetą. Dowodem na to jest fakt, iż autor wspomina w wierszu swoje rodzinne miasteczko. Utwór ten stanowi również swoiste podsumowanie jego dotychczasowej twórczości oraz jest wyrazem dumy z własnego dorobku poetyckiego. Nasycony jest przekonaniem o własnej wielkości i sławie. Wieszcz mówi w pierwszej osobie liczby pojedynczej („wybudowałem”, „nie wszystek umrę”, „doprowadziłem”). Jest to liryka bezpośrednia, wyznania. Adresatem są ludzie, którzy żyli prawdopodobnie w tym samym czasie, co autor. W utworze występują także osoby trzecie, ludzie, którzy mają opowiadać o wielkości i sławie poety:
„I niech mówią że stamtąd gdzie Aufidus huczy...”strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Horacjanizm
2  Do Apollina - analiza i interpretacja
3  Etapy twórczości HoracegoKomentarze: Wybudowałem pomnik - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-16 16:26:51

Super strona.Bardzo fajne opracowania wierszy i innych utworów.Zwięzłe,najważniejsze informacje.zawsze korzystam z tej strony.I mam same piątki z języka polskiego.Serdecznie pozdrawiam twórców super stronki.


2019-04-14 18:54:15

Świetna praca - gratuluję autorowi. Czyta się bardzo przyjemnie: teskt lekki, a zarazem zawiera wszystko, co ważne i ważniejesze. Praca pomogła mi w odrobieniu mojego zadania domowego. Dziękuję i jeszcze raz gratuluję.


2019-03-27 18:31:17

Interpretacja zwięzła, logiczna, przekazuje to, co najważniejsze. Pomoże mi zapewne w tworzeniu prezentacji maturalnej, choć podstawą i tak będzie opracowanie naukowe, niestety mniej zrozumiałe dla takiego laika jak ja. ;]


2019-03-26 18:44:43

Bardzo dobra interpretacja - zwięzła i na temat, ciekawa i bogata merytorycznie. Według mnie ci wszyscy poeci byli bardzo egocentryczni. Horacy, Kochanowski, Słowacki... Każdy przekonany, że jest wielki i wybitny. Nie zaprzeczam, ale skromność też jest w cenie!


2019-02-25 14:21:25

Wielkie dzięki!Interpretacja wiersza także pomogła mi w odrobieniu pracy domowej.Podkreślam,że nie jest to pierwsza praca,z której korzystam na tej stronie.Polecam tą stronę!
Streszczenia książek
Tagi: