Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Żyjemy tak jak śnimy – samotnie” („We live, as we dream – alone” - ang.)

“Przenikaliśmy wciąż głębiej i głębiej w jądro ciemności. (...) Wędrowaliśmy po prehistorycznej ziemi, po ziemi mającej wygląd nieznanej planety”.

Cytaty dotyczące Kurtza:

„Kurtz nie posiadał hamulców w nasycaniu różnych żądz”.

„Nie istniało dla niego nic nad nim ani też pod nim ...”

„Ten człowiek żył w nieprzeniknionej ciemności”.

„Miał władzę pociągania za sobą dusz – przez czar czy też grozę – w straszliwy, szatański taniec na własną cześć”.

...oraz Marlowa:

„ (...) Marlow nie był typowym żeglarzem (wyjąwszy jego skłonność do opowiadań) i według niego sens jakiegoś epizodu nie tkwił w środku jak pestka, lecz otaczał z zewnątrz opowieść, która tylko rzucał nań światło – jak blask oświetla opary na wzór mglistych aureoli widzianych czasem przy widmowym oświetleniu księżyca”.

„Najgorszy zarzut, jaki mógł spotkać Marlowa, to że nie był on typowym przedstawicielem swego zawodu. Był marynarzem, ale był również wędrowcem”.

Marlow o kolonializmie:

„Podbój ziemi , polegający przeważnie na tym, że się ją odbiera ludziom o odmiennej cerze lub trochę bardziej płaskich nosach, nie jest rzeczą piękną, jeśli się w nią wejrzy zbyt dokładnie. Odkupia go tylko idea. Idea tkwiąca w głębi; nie sentymentalny pozór; tylko idea; i altruistyczna wiara w tę ideę – coś, co można wyznawać i bić przed tym pokłony, i składać ofiary ...”


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Jądro ciemności - streszczenie
2  Charakterystyka Kurtza
3  Jądro ciemności - plan wydarzeńKomentarze: Jądro ciemności - cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-03-22 16:09:25

Jeżeli żyjesz w Polsce to się obudź, albo zamknij w piwnicy. Jeżeli czytanie takich rzeczy cię boli, to słyszenie też, więc nie ma dla ciebie ratunku, Purystko.


2019-03-14 16:18:16

,,Zasady? Zasady nie wystarczą. To nabytki, stroje, ozdobne łachmany-łachmany, które opadają przy pierwszym porządnym wstrząsie. Nie; tu potrzebne jest świadome przekonanie..."


2019-03-01 17:20:29

Jego słowo - dar wypowiadania się, zdumiewający, oświetlający, najwznioślejszy, i najbardziej godny pogardy, strumień tętniącego światła lub zwodniczy potok wypływający z jądra nieprzeniknionej ciemności


2019-02-14 16:54:30

Ludzie, jak już się wypowiadacie na jakimś forum i zaczynacie zgrywać wielkich specjalistów, tak jak to zrovił karmel, to chociaż róbcie to bez błędów. "bo tyle co tu JEST NAPISANE" a nie "bo tyle co tu pisze". Litości! Czytanie takich rzeczy boli!


2019-02-11 13:59:47

Moglibyscie sie troche bardziej wysylić jeśli już staracie sie otworzyć jakis maly "serwisik" od "Jądrze Ciemnosci" - bo tyle co tu pisze zdarzylem sie sam domysleć po przeczytaniu streszczenia, nie mowiac już jak rozszerzylo mi sie pole widzenia na ta ksiazce po przeczytaniu jej od deski do deski.
Streszczenia książek
Tagi: