Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bohaterowie wrócili do domu i czekali na powrót mamy Karolci. Gdy w końcu to się stało, nie znaleźli w jej płaszczu koralika i wpadli w rozpacz. Ich płacz przerwało tryumfalne pokazanie znaleziska mężowi przez mamę. Okazało się, że ukryła paciorek w portfelu. Chwilę później dzieci odebrały niebieskiego wybawiciela od roztargnionych rodziców i pojawili się, głodni i zmęczeni. Przy obiedzie tatuś czytał artykuły o dziwnych wydarzeniach w domu towarowym.

Następnego dnia właścicielka koralika zauważyła, że ma on jaśniejszy kolor. Okazało się, że traci swoją moc wraz z jej każdym życzeniem. Wkrótce miał stać się zupełnie przezroczysty. Dzieci wpadły w rozpacz. Aby trochę odsunąć od siebie problemy, wybrały się do położonego obok domu ogrodu. Tak okazało się, że centrum zabaw dzieci z okolicznych bloków zostanie nazajutrz zamknięte. Bohaterowie postanowili zrobić wszystko, aby uratować ogród. Ułożyli plan działania.

Karolcia i Piotr postanowili przekonać Prezydenta Miasta, aby nie zamykał grodu. Pojechali autobusem na Stary Rynek do Ratusza, a gdy wartownik nie wpuścił ich za bramę – stali się niewidzialni i pokonali ogrodzenie. Na podwórzu Piotr ujrzał piękny czerwony samochód. Niestety, jego talent do prowadzenia aut zakończył się na przechwałkach i wystraszeniu kierowcy, który był świadkiem manewrowanie kierownicą i próby uruchomienia pojazdu przez niewidzialne dziecko.

W końcu dzieci wyruszyły na poszukiwanie gabinetu Prezydenta Miasta. Mogły liczyć na pomoc kamiennych lwów, które ożyły. Wspólnie biegali po korytarzach ogromnego budynku, biorąc udział w wielu zabawnych przygodach (straszenie ludzi, przerażonych widokiem lwów, ukrycie się w muzeum). Na szczęście udało im się dotrzeć do pokoju włodarza.

Tam spotkali kolejną przeszkodę – okazało się, że sekretarką Prezydenta jest…Filomena! Bohaterowie stoczyli z nią kolejną walkę. Gdy w końcu wyczerpani porozmawiali z Prezydentem, udało im się przekonać go, aby wspólnie pojechali do ogrodu i na własne oczy zobaczył, ile dzieci i dorosłych każdego dnia w nim przebywa.


Jedynym sposobem na opuszczenie Ratusza bez ataku ze strony skarconej przez szefa Filomeny było danie mocy niewidzialności także Prezydentowi. Cała piątka (dzieci, gospodarz miasta oraz dwa lwy) udały się samochodem w stronę ulicy Kwiatowej. Przedtem jednak Prezydent przypomniał sobie dziecięce wygłupy i zrobił kilka żartów pracownikom.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie szczegółowe
2  Karolcia - charakterystyka
3  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Karolci”Streszczenia książek
Tagi: