Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Karolcia jest główną bohaterką powieści Marii Krüger pod tym samym tytułem.

Dziewczynka ma prawie dziewięć lat, jest raczej niska i drobna, ma równiutko przyciętą grzywkę, a resztę jasnych włosów związuje w kitkę ładną wstążką. Wiadomo jeszcze, że ma okrągłą buzię i trochę wystającą bródkę, jej oczy przypominają trochę oczy kota („duże, okrągłe i zielonkawe”). Narrator podsumowuje jej wygląd słowami:
Nie jest bardzo duża, nie. Mama trochę się tym martwi, bo mamy zawsze chcą, żeby dzieci były wysokie i żeby wszyscy kręcili z podziwu głowami, mówiąc: Naprawdę? Osiem lat? A wygląda na dziesięć! A Karolcia wygląda akurat na tyle, ile ma — ale na pewno jeszcze urośnie.


Karolcia mieszka razem z mamą, tatą i ciotką Agatą w małym mieszkaniu, z którego na początku historii przenosi się do większego lokum. Jest bardzo związana z rodzicami i ciotką. Gdy dowiaduje się o magicznej mocy koralika, prosi o rzeczy ważne dla nich. Mamusia nie musi jechać do pracy w zatłoczonym autobusie (wsiada jako pierwsza niczym królowa), obiad, który przyrządza ciocia sam pojawia się w kuchni w deszczowy dzień (kura na rosół).
Do ulubionych zabawek bohaterki zaliczają się lalki. Karolcia nie potrafi rozstać się z ukochaną, ale bardzo zniszczoną Ewelinką, która zabiera ze sobą w czasie przeprowadzki:
tę najbardziej biedną z lalek — zupełnie prawie wyłysiała, ale Karolcia spojrzała na tatusia tak błagalnie, że dał spokój wszelkim wymówkom. Zwłaszcza że mama powiedziała: „Niech zabierze tę biedną Ewelinkę. Jest do niej bardzo przywiązana”.

Choć była pewna, że nie lubi owsianki, gdy koralik sprawił, że kleista potrawa zniknęła i była głodna przez cały dzień – pożywne danie stało się jej ulubionym na śniadanie. W nowym miejscu bohaterka pokochała zwłaszcza piękną, dużą łazienkę. Starannie i często myła w niej ręce: Gdyż nie ma nic przyjemniejszego nad robienie piany z mydła i spłukiwanie jej.

Przy ulicy Kwiatowej mieszkało mnóstwo dzieci. Karolcia szybko zawarła z niektórymi znajomości. Poznawanie nowych osób nie było dla niej problemem, była otwarta i przyjaźnie nastawiona do wszystkich. Szczególnie bliscy byli jej Piotr, Leszek i Dorota, z którymi spędzała całe dnia na podwórku lub w położonym nieopodal ogrodzie.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Karolci”
3  Karolcia - plan wydarzeń