Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Opowiadanie o przygodach Karolci i jej przyjaciół rozpoczyna się od przedstawienia bohaterki i jej najbliższej rodziny (mama, tatuś, ciotka Agata). Narratorka poświęca trochę miejsca na opis wyglądu dziewczynki i najważniejszych cech charakteru.)

Pewnego dnia bohaterka dowiaduje się od taty, że wkrótce czeka ich przeprowadzka do nowego, większego mieszkania. Kolejne dni upływają na pakowaniu i sortowaniu rzeczy. W trakcie porządkowania mieszkania Karolcia odnajduje w szparze podłogi, gdzie stał dawniej kredens, błękitny koralik. Drobiazg tak bardzo zaciekawia ją, że zabiera go ze sobą do nowego miejsca.

W czasie podróży taksówką przez zakorkowane miasto zaczynają dziać się dziwne rzeczy – po wypowiedzeniu na głos przez dziewczynkę pragnienia, aby unieść się w pojeździe nad ziemią i pofrunąć – marzenie spełnia się. Bohaterka postanawia odwiedzić dom towarowy. Taksówka parkuje w powietrzu i Karolcia wraz z ciotką Agatą udają się na zwiedzenie rozmaitych działów. Gdy przystaje przy stoisku z zabawkami, poznaje złą czarownicę Filomenę. Kobieta proponuje jej wymianę – zabawki w zamian za koralik. Dzięki szybkiej reakcji taksówkarza bohaterce udaje się uciec. Od tej pory Filomena będzie deptała jej po piętach.

Nowe mieszkanie mieści się na osiedlu zamieszkanym przez mnóstwo dzieci. Karolcia zaprzyjaźnia się z kilkorgiem, zwłaszcza z Piotrem, Leszkiem, Dorotą, Agasią. Do grona jej wrogów dołączają natychmiast niegrzeczni bracia: Waldek i Robert.


Dochodzi do pierwszej rozmowy Karolci z niebieskim koralikiem. Okazuje się, że ten może mówić, gdy jest mokry. Dziewczynka dowiaduje się o jego niezwykłej mocy – będzie spełniał jej każde życzenie w podziękowaniu na zabranie z podłogi starego mieszkania. Musi jednak uważać na Filomenę.

Pierwszymi życzeniem była prośba o zniknięcie nielubianej owsianki z talerza. Niestety, dziewczynka była potem głodna przez kilka godzin. Potem bohaterka poprosiła o to, żeby ciotka Agata nie musiała iść w deszcz do sklepu po produkty na obiad – w kuchni pojawiła się żywa kura. Na koniec głupiutka Karolcia zażyczyła sobie, że chce już być dorosła. W mgnieniu oka zamieniła się w kobietę.

Niepoznana przez wystraszoną mamę, została wypchnięta z mieszkania i musiała błąkać się po podwórku. Przyjaciele też jej nie poznali. Dziewczynka była zrozpaczona i głodna. Na domiar tego gdzieś zgubiła koralik. W końcu po wielu przygodach udało jej się odnaleźć paciorek i z powrotem stać się ośmioletnią dziewczynką. Aby już więcej nie zgubić magicznego paciorka, Karolcia nawlokła go na grubą nitkę i zawiesiła na szyi.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie szczegółowe
2  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Karolci”
3  Karolcia - plan wydarzeńStreszczenia książek
Tagi: