Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Widok samochodu bez kierowcy, za to z dwoma lwami, wzbudził nie lata sensację na ulicy. Ludzie zaczęli krzyczeć i nawoływać do zatrzymania. W końcu zorganizowano pościg, który udało się zgubić na chwilę, gdy bohaterowie wyjechali na autostradę.

Lwy poprosiły o krótki postój, aby mogły rozprostować zdrętwiały łapy. Gdy beztrosko biegały po trawie, nagle pojawiła się Filomena w towarzystwie Straży Miejskiej. Zwierzęta zostały pojmane i przewiezione do ZOO. Bohaterowie postanowili je ratować. Po wielu przygodach, pomocy wielbłądów, słoni, fok i kapucynek, udało się uwolnić lwy. Ich miejsce w klatce zajęła rozzłoszczona Filomena, gryząca pręty i szarpiąca swoje ubranie. Na pożegnanie Piotr podpisał jej klatkę jako „dziwne zwieżę”.

Gdy Karolcia, Piotr, Prezydent i lwy przyjechali na ulicę Kwiatową, wzbudzili sensację. Dzieci i ich rodzice zaczęli wiwatować, a szczęśliwy gospodarz miasta zakazał zamykania ogrodu. Wszyscy razem udali się na zwiedzanie pięknego miejsca. Lwom tak bardzo spodobało się na placu zabaw, iż postanowiły zostać tam na zawsze. Na pożegnanie Prezydent pozostawił dzieciom swój czerwony samochód, który po chwili zmniejszył się do rozmiaru zabawkowego.

Po tych wszystkich perypetiach koralik mógł spełnić już tylko jedno życzenie. Zrozpaczona Karolcia wyrzucała sobie, że stan przezroczystego przyjaciela jest winą jej lekkomyślności. W końcu zasugerowała się rozmową z Piotrem i poprosiła o… spełnienie po jednym marzeniu wszystkich mieszkańców Kwiatowej. Widok był niesamowity:

Tak, tak, było na co patrzeć. Przede wszystkim więc jak wicher śmignął koło nich Leszek na nowiuteńkim rowerze. Agasia, która wybiegła z sieni, od razu zaczęła skakać przez nową, śliczną skakankę, a trzy inne miała jeszcze przewieszone przez szyję. Ciotka Agata przemknęła przez podwórze przystrojona w nowy kapelusz z kwiatami, a pani Leśniewska, ta z trzeciego piętra, zbiegła ze schodów zupełnie zdrowa, jakby nigdy w świecie nie chorowała na reumatyzm.

Koralik zamienił się w kroplę rosy i znikł, a jego właścicielka płakała ze szczęścia, patrząc na szczęście innych ludzi.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie szczegółowe
2  Karolcia - plan wydarzeń
3  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Karolci”Streszczenia książek
Tagi: