Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dziewczynka lubiła zwierzęta. Troskliwie zaopiekowała się bezdomnym kotkiem, który pojawił się w ich nowym mieszkaniu. Nieduży, szary z białą mordką i różowym nosem, otrzymał imię Gracja i zawsze był chętny do zabawy. Podobny los spotkał kamienne lwy – bohaterka traktowała je niczym mama. Płakała z rozpaczy, gdy zostały pojmane i przewiezione do ZOO, a ze szczęścia – gdy doprowadziła do ich uwolnienia.

Wśród najważniejszych cech charakteru Karolci trzeba wymienić kierowaniem się dobrem innych ludzi, a nie swoimi marzeniami. Nie była egoistką. Choć marzyła o pięknej lalce z domu towarowego, na którą jej rodziców pewnie długo nie będzie stać, ostatnie życzenie błękitnego koralika przeznaczyła na spełnienie pragnień mieszkańców ulicy Kwiatowej.

Nie wahała się także walczyć o ogród, w którym bawiły się wszystkie dzieci. Odważnie pokonała drogę do Prezydenta Miasta, wyliczała mu argumenty za pozostawieniem ogrodu otwartego niczym dorosła osoba. W czasie walki zachowywała się rozsądnie i trzeźwo, wcale nie jak ośmiolatka.

Przywiązanie dziewczynki do błękitnego przyjaciela było ogromne. Wylała wiele łez, obserwując przemianę jego koloru. Zarzucała sobie, że to wszystko jej wina, że wskutek jej lekkomyślności paciorek traci moc. Podczas każdej walki ze złą czarownicą Filomeną Karolcia chroniła koralik niczym największy skarb, zawiązała go na mocnej nitce i nosiła na szyi, ukrywała w płaszczu mamy.

Tytułowa bohaterka powieści Marii Kruger jest przykładem na to, że pomaganie innym sprawia więcej radości i satysfakcji, niż przedkładanie swojego dobra nad cudze.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie szczegółowe
2  Karolcia - plan wydarzeń
3  Charakterystyka pozostałych bohaterów „Karolci”