Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Filomena

Filomena to zła czarownica, która chciała za wszelką cenę odebrać Karolci magiczny niebieski koralik. Nie było wiadomo, w jakim celu jest jej potrzebny, ale ostrzegający dziewczynkę taksówkarz czy Baba Jaga byli przekonani, że to nic dobrego.

Filomena spełnia wiele ról. Próbuje przekupić Karolcię wymarzoną lalką jako sprzedawczyni w sklepie czy odebrać jej koralik jako sekretarka Prezydenta Miasta. Bohaterka ma stale rozwiane włosy, jej twarz zdradza zły charakter: bardzo długi, spiczasty nos, trochę podobny do bocianiego dzioba. Wyciągała w stronę Karolci szponiaste ręce i coś wołała.

Los nie jest dla niej łaskawy. Podczas ostatecznej walki o paciorek dostaje takiego ataku szału, że małpki zamykają ją w klatce, a Piotr podpisuje jako „dziwne zwieżę”. Nikt nie domyśla się prawdy o pochodzeniu okazu.

Prezydent Miasta

Prezydent był bardzo sympatycznym człowiekiem. Choć miał mnóstwo obowiązków na głowie i pilnującą go sekretarkę Filomenę za ścianą, zgodził się pojechać z Karolcią i Piotrem do ogrodu i odwołać decyzję o jego zamknięciu.

Dzięki tej niezwykłej znajomości bohater spełnił swoje marzenie z dzieciństwa – stał się niewidzialny. Zanim udali się do ogrodu, chciał się koniecznie nacieszyć swoją niewidzialnością:
zanim się spostrzegli, szybko wbiegł po marmurowych schodach na pierwsze piętro, a potem zręcznie zjechał po poręczy. Musieli też zatrzymać się przy sali muzealnej, gdzie Prezydent przywdział zbroję i dusząc się ze śmiechu, przemaszerował w niej przez całą salę, ku wielkiemu zdziwieniu zwiedzających. Nie mógł też się powstrzymać, mimo błagań Karolci i Piotra, aby nie ślizgać się po wyfroterowanej posadzce w hallu Ratusza. Byłby w ten sposób przewrócił swojego zastępcę, grubiutkiego pana Wiceprezydenta Miasta
.

Mężczyzna nie lubił podpisywać dokumentów, uwielbiał za to zabawę w ogrodzie na ulicy Kwiatowej.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Karolcia - streszczenie szczegółowe
2  Karolcia - plan wydarzeń
3  Karolcia - charakterystyka