Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Geneza powieści


Kłamczucha jest częścią wielotomowej sagi o nazwie Jeżycjada (od poznańskiej dzielnicy Jeżyce). Stanowi drugą z dwudziestu dwóch ukończonych dotąd powieści. Pierwsze wydanie pochodzi z 1979 roku. W utworze pojawiają się postacie znane czytelnikom z pierwszego tomu sagi (Cesia Żak, Jerzy Hajduk, Danuta Filipiak, Paweł Nowacki) oraz nowi bohaterowie (m.in. Aniela Kowalik oraz rodzina Mamertów).

Czas i miejsce akcji


Wydarzenia rozgrywają się w Łebie (maj 1977) i w Poznaniu (sierpień-grudzień 1977).

Problematyka powieści


Książka adresowana jest głównie do nastolatek. Realistycznie przedstawia uniwersalne wydarzenia z życia młodzieży: pierwszą miłość, konflikty z rodzicami, kłopoty w szkole, potrzebę przyjaźni.


Bohaterowie


Aniela Kowalik – piętnastoletnia mieszkanka Łeby. Na początku akcji powieści chodzi jeszcze do szkoły podstawowej, później do pierwszej klasy Liceum Poligraficznego w Poznaniu.

Drobna, czarnowłosa, nosi duże okulary. Nie jest pięknością, ale ma dużo uroku.

Odważna, wybuchowa, obdarzona bogatą wyobraźnią. Szybko podejmuje decyzje. Często kłamie, nie jest jednak zła, nie chce nikogo skrzywdzić.

Aniela nie ma łatwego charakteru, ale można ją polubić. Jej talent aktorski robi wrażenie nie tylko na rodzinie i przyjaciołach. Przystojny Paweł zdobywa jej serce, ale Aniela odkochuje się, kiedy poznaje jego wady.


Franciszka Wyrobek – Aniela jako gospodyni domowa u państwa Nowackich.

Frania jest uboga, mało inteligentna, niegustownie ubrana i umalowana. Aniela wzorowo odgrywa tę postać do momentu prób do przedstawienia prowadzonych przez profesora Dmuchawca. Przy okazji jednej z nich Frania prezentuje swój talent aktorski i dużą wiedzę o teatrze.

Paweł Nowacki – uczeń liceum ogólnokształcącego w Poznaniu. Wysoki i przystojny blondyn o niebieskich oczach.

Paweł wie, że robi wrażenie na dziewczynach i chętnie z nimi flirtuje. Najbliższy kontakt ma z Danusią Filipiak, która uważa się za jego ukochaną. Potrafi być nieuczciwy oraz egoistyczny, okłamuje zarówno Anielę, jak i Dankę. Równocześnie bywa lekkomyślny i naiwny. Nabiera się na udawane komplementy Anieli jako Franciszki Wyrobek. Sprowokowany w kawiarni próbuje zjeść dwadzieścia pączków. Boi się wybuchów złości Anieli i Danusi.

Mamert Kowalik – chirurg, kuzyn ojca Anieli. Mamert mieszka z żoną i dwojgiem dzieci w Poznaniu.

Jest cholerykiem, więc łatwo się denerwuje, zwłaszcza na swoje rozbrykane dzieci.

Tosia Kowalik – żona Mamerta, matka Tomcia i Romci. Miła blondynka.

Pianistka, obecnie pracuje głównie w domu, wychowując dzieci. Zazwyczaj troskliwa, oddana najbliższym, bywa jednak zmęczona obowiązkami domowymi i kłopotami z rodziną.

Tomcio i Romcia – dzieci państwa Kowalików. Tomcio ma sześć, a Romcia pięć lat.

Dzieci są chude, piegowate i niezbyt ładne, ale bystre oraz pełne energii. Mają mnóstwo pomysłów, które często wyprowadzają rodziców z równowagi.

Józef Kowalik – ojciec Anieli, rybak. Jest wdowcem, jego żona umarła, gdy Aniela miała trzy lata.

Kocha córkę, ale nie potrafi się z nią porozumieć. Wyjątkowo nerwowy i podejrzliwy, nie ufa pomysłom Anieli. Ostatecznie akceptuje jej przeprowadzkę do Poznania. Jest dumny z zaradności Anieli i podziwia jej grę sceniczną.

Ciotka Lila – właścicielka domu, w którym mieszkają Mamertowie, krewna Tosi. Rencistka, kiedyś pracowała jako nauczycielka, teraz zajmuje się malowaniem obrazów.

Starsza pani jest inteligentna, towarzyska i nieco złośliwa. Odkrywa kłamstwa Anieli, jednak dostrzega też jej interesującą osobowość. Aniela ufa ciotce, jej pierwszej opowiada o swoich kłopotach.

Robert Rojek (Robrojek) – rówieśnik Anieli, uczeń Liceum Poligraficznego.

Niski i dobrze zbudowany, ma rude włosy. Robert jest bardzo sympatyczny, bezpośredni, lubiany w klasie. Podkochuje się w Anieli, ale ona widzi w nim tylko kolegę.

Danuta Filipiak – nastolatka z klasy Pawła. Uważa się za jego dziewczynę. Paweł mówi Anieli, że nie chodzi z Danką, jednak jego zachowanie wskazuje, że są parą.

Danusia jest szczupła i długowłosa, nosi modne ubrania. Bardzo pewna siebie, bywa nieuprzejma, dokucza Anieli. Jest zazdrosna o Pawła.

Cesia Żak – przyjaciółka Danusi, chodzą razem do klasy. Bierze udział w inscenizacji Hamleta.

Cesia jest sympatyczna i trochę nieśmiała. Bardzo przejmuje się Danką, prosi Anielę, żeby ta oddała jej rolę Ofelii.

Jerzy Hajduk – kolega z klasy Pawła. Bierze udział w inscenizacji Hamleta.

Jerzy jest spokojny i bardzo małomówny. Zakochany z wzajemnością w Cesi Żak.

Janusz Pyziak – kolega z klasy Anieli. Na jednej z przerw rozmawia z dziewczyną o teatrze. Janusz przychodzi na spektakl, w którym gra Aniela. Niedługo potem zaprasza ją na sylwestra.

Kasia Kurkówna – przyjaciółka Anieli, zna ją od wczesnego dzieciństwa. Lojalna, pomocna i serdeczna dziewczyna.

Czesław Dmuchawiec – nauczyciel języka polskiego w szkole Pawła.

Reżyseruje szkolne przedstawienie Hamleta. Jest zachwycony grą Anieli Kowalik.



Mapa serwisu: