Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Krótkie streszczenie Kłamczuchy Małgorzaty Musierowicz. Szacunkowy czas czytania: 4 minuty. Szukasz dokładniejszego streszczenia? Sprawdź: Szczegółowe streszczenie Kłamczuchy.

Aniela poznaje Pawła i rozpoczyna naukę w poznańskim Liceum Poligraficznym


Aniela ma piętnaście lat, mieszka w Łebie.

Dziewczyna zakochuje się w Pawle Nowackim, którego poznaje w pewien majowy dzień na plaży. Spędzają razem tylko godzinę, jednak Aniela jest przekonana, że Paweł to miłość jej życia.

Zakochana Aniela chce przenieść się do Poznania, by zamieszkać blisko ukochanego. W tym celu dziewczyna zdaje egzamin do Liceum Poligraficznego. Przekonuje ojca, że poligrafia jest jej pasją.

W Poznaniu Aniela trafia do kuzyna taty. Chce tu zamieszkać. Mamert ma żonę Tosię i dwoje dzieci: Tomcia i Romcię. Z powodu braku miejsca w mieszkaniu nie może przyjąć Anieli na stałe.

Dziewczyna wynajmuje pokój u ciotki Lili, właścicielki domu. Starsza pani odkrywa kłamstwa Anieli, ale mimo tego zaczyna ją lubić.

Aniela jako Franciszka Wyrobek


Niedługo potem Aniela przez przypadek zdobywa zatrudnienie w domu Pawła. Jego rodzice przyjmują ją do pracy jako pomoc domową, Franciszkę Wyrobek.

We wrześniu Aniela zaczyna naukę w nowej szkole. Dziewczyna czuje się samotna, jej jedyną bratnią duszą zostaje Robert Rojek, który nazywa siebie Robrojkiem. Chłopak jest bardzo życzliwy i serdeczny.

Aniela często kłamie – stąd jej pseudonim - Kłamczucha. Kłamiąc, próbuje ułatwić sobie życie, co nie zawsze jej się udaje. Chce zdobyć sympatię dzieci Mamerta, przychylność ciotki Lili, aprobatę ojca. Oszukuje panią Nowacką, bo ma zamiar pomóc Tosi.

Opowiadanie zmyślonych historii przychodzi jej łatwo, ponieważ dziewczyna jest odważna i ma zdolności aktorskie. Jej pasją są film oraz teatr.

Aniela odkrywa talent aktorski


Profesor Czesław Dmuchawiec, nauczyciel Pawła, poznaję Anielę w czasie próby do przedstawienia, która odbywa się w domu państwa Nowackich. Jest pod wrażeniem dziewczyny, daje jej rolę Ofelii.

Aniela odkochuje się w Pawle, odkrywa, że chłopak ma sporo wad. Najbardziej dotknęła ją nieuczciwość Pawła, który przesłał jej wiersz zakochanej w nim dziewczyny jako własny. Długo udawał też, że nie wie, iż Aniela i Frania to ta sama osoba.

Aniela zdobywa przyjaciół i zainteresowanie kolegów. Doskonale odgrywa Hamleta. Rolę Ofelii oddała Danusi, zakochanej w Pawle.

Święta Bożego Narodzenia Aniela spędza w towarzystwie Mamertów i ojca, który przyjechał z wizytą do Poznania. Dziewczyna jest szczęśliwa, chce żyć uczciwie oraz pomagać ludziom.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kłamczucha - streszczenie szczegółowe