Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Szczegółowe streszczenie Kłamczuchy - powieści Małgorzaty Musierowicz. Szacunkowy czas czytania - 12 minut. Nie masz tyle czasu? Sprawdź streszczenie w pigułce (4 minuty).
Dobrze wiedzieć
Kłamczucha - drugi tom Jeżycjady - cyklu powieści młodzieżowych Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce

Aniela spotyka Pawła


Wiosenny dzień 1977 roku. Piętnastoletnia Aniela Kowalik poznaje na nabrzeżu portu rybackiego w Łebie przystojnego chłopaka, który przedstawia się jako Paweł. Chłopak mówi, że mieszka w Poznaniu, chodzi do drugiej klasy liceum ogólnokształcącego.

Aniela i Paweł udają się na plażę fiatem ojca Pawła. Chłopak żałuje, że poznał Anielą tak późno, bo następnego dnia musi wracać z rodzicami do domu. Zapisuje adres Anieli, chce odwiedzić ją po południu.Do spotkania nie dochodzi, ojciec zamyka dziewczynę w domu. Aniela próbuje wydostać się oknem. Zaklinowana, z głową wystającą z otworu, może tylko obserwować, jak Paweł odchodzi spod jej drzwi.

Aniela w Poznaniu


Już z Poznania Paweł pisze dwa listy do Anieli. Wyznaje, że za nią tęskni.

Zakochana Aniela chce zdawać do Liceum Poligraficznego, by zamieszkać w mieście, w którym mieszka Paweł. Dziewczyna pisze do dyrekcji szkoły podanie.

Na początku lipca wyjeżdża na krótko do Poznania. Dowiaduje się, że została przyjęta, może zamieszkać w internacie. Pawła nie ma w mieście, wyjechał z rodziną na wakacje.

Aniela pisze list do przyjaciółki z Łeby, Kasi. Wyznaje, że nie chce mieszkać w internacie, bo znajduje się on daleko od domu Pawła. Liczy, że zatrzyma się u kuzyna ojca.

sierpień

Pomoc domowa rodziny Nowackich


Aniela powtórnie wyrusza do Poznania. Już z dworca dzwoni do Pawła, ale nie przedstawia się jako Aniela. Udaje, że jest pracownicą Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu.

Dziewczyna dociera do domu, w którym mieszka Mamert Kowalik z rodziną. Mamert jest bardzo zdziwiony pojawieniem się córki kuzyna, którego dawno nie widział.

Kowalik chce przenocować Anielę, ale nie może przyjąć jej do siebie. Ma żonę i dwoje dzieci w wieku przedszkolnym, a wynajmowane mieszkanie jest bardzo małe. Aniela sugeruje, że ojciec ją zaniedbuje. Opowiada zmyśloną historię o swojej młodej macosze i przyrodnim bracie.

Późnym wieczorem Aniela rozmawia przez telefon z Pawłem. Nie przedstawia się, a on bierze ją za dziewczynę o imieniu Danusia. Z rozmowy wynika, że Danka to sympatia Pawła.

Dziewczyna wysyła telegram do ojca. Informuje, że zamieszkała u wujka Mamerta. Prosi, by ojciec przesyłał jej ekspresem listy.

Aniela próbuje zdobyć sympatię dzieci Mamerta. Mówi Tosi nieprawdę, co bardzo oburza małego Tomcia. Nazywa Anielę kłamczuchą.strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kłamczucha - streszczenie