Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Szczegółowe streszczenie Kłamczuchy - powieści Małgorzaty Musierowicz. Szacunkowy czas czytania - 12 minut. Nie masz tyle czasu? Sprawdź streszczenie w pigułce (4 minuty).
Dobrze wiedzieć
Kłamczucha - drugi tom Jeżycjady - cyklu powieści młodzieżowych Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od poznańskiej dzielnicy Jeżyce

Aniela spotyka Pawła


Wiosenny dzień 1977 roku. Piętnastoletnia Aniela Kowalik poznaje na nabrzeżu portu rybackiego w Łebie przystojnego chłopaka, który przedstawia się jako Paweł. Chłopak mówi, że mieszka w Poznaniu, chodzi do drugiej klasy liceum ogólnokształcącego.

Aniela i Paweł udają się na plażę fiatem ojca Pawła. Chłopak żałuje, że poznał Anielą tak późno, bo następnego dnia musi wracać z rodzicami do domu. Zapisuje adres Anieli, chce odwiedzić ją po południu.

Do spotkania nie dochodzi, ojciec zamyka dziewczynę w domu. Aniela próbuje wydostać się oknem. Zaklinowana, z głową wystającą z otworu, może tylko obserwować, jak Paweł odchodzi spod jej drzwi.

Aniela w Poznaniu


Już z Poznania Paweł pisze dwa listy do Anieli. Wyznaje, że za nią tęskni.

Zakochana Aniela chce zdawać do Liceum Poligraficznego, by zamieszkać w mieście, w którym mieszka Paweł. Dziewczyna pisze do dyrekcji szkoły podanie.

Na początku lipca wyjeżdża na krótko do Poznania. Dowiaduje się, że została przyjęta, może zamieszkać w internacie. Pawła nie ma w mieście, wyjechał z rodziną na wakacje.

Aniela pisze list do przyjaciółki z Łeby, Kasi. Wyznaje, że nie chce mieszkać w internacie, bo znajduje się on daleko od domu Pawła. Liczy, że zatrzyma się u kuzyna ojca.

sierpień

Pomoc domowa rodziny Nowackich


Aniela powtórnie wyrusza do Poznania. Już z dworca dzwoni do Pawła, ale nie przedstawia się jako Aniela. Udaje, że jest pracownicą Spółdzielni Zaopatrzenia i Zbytu.

Dziewczyna dociera do domu, w którym mieszka Mamert Kowalik z rodziną. Mamert jest bardzo zdziwiony pojawieniem się córki kuzyna, którego dawno nie widział.

Kowalik chce przenocować Anielę, ale nie może przyjąć jej do siebie. Ma żonę i dwoje dzieci w wieku przedszkolnym, a wynajmowane mieszkanie jest bardzo małe. Aniela sugeruje, że ojciec ją zaniedbuje. Opowiada zmyśloną historię o swojej młodej macosze i przyrodnim bracie.

Późnym wieczorem Aniela rozmawia przez telefon z Pawłem. Nie przedstawia się, a on bierze ją za dziewczynę o imieniu Danusia. Z rozmowy wynika, że Danka to sympatia Pawła.

Dziewczyna wysyła telegram do ojca. Informuje, że zamieszkała u wujka Mamerta. Prosi, by ojciec przesyłał jej ekspresem listy.

Aniela próbuje zdobyć sympatię dzieci Mamerta. Mówi Tosi nieprawdę, co bardzo oburza małego Tomcia. Nazywa Anielę kłamczuchą.

Dziewczyna rozmawia z ciotką Lilą, właścicielką domu i krewną Tosi. Aniela ma nadzieję, że będzie mogła zostać w willi, pracując jako dama do towarzystwa cioci.

Starsza pani odkrywa kłamstwa Anieli, udającej zainteresowanie malarstwem. Zdobywa jednak sympatię i zainteresowanie ciotki, która decyduje się wynająć dziewczynie pokój na poddaszu.

Tosia i Mamert gniewają się na Tomcia i Romcię, Dzieci kazały rówieśnikom płacić za wypożyczanie zabawek do piasku. Z pretensjami dzwoni matka małej Marzenki, wicedyrektor Dąbkówna, przełożona Tosi. Aniela chce pomóc.

Biednie ubrana i źle umalowana idzie z dziećmi do pani wicedyrektor. Aniela przedstawia się jako pomoc domowa, Franciszka Wyrobek. Mówi, że zbiórka pieniędzy była jej pomysłem, za który Tosia wyrzuciła ją z pracy.

Nagle do kuchni wchodzi Paweł z dziewczyną o imieniu Cesia. Okazuje się, że wicedyrektor Dąbkówna to pani Nowacka, kamienica ma podwójny adres. Wicedyrektor proponuje Anieli zatrudnienie w charakterze pomocy domowej. Dziewczyna zgadza się.

Aniela prosi Kasię, aby ta przysyłała jej listy od Pawła. Sama chce wysyłać do Łeby listy do Pawła, które następnie Kasia ma przesłać do niego do Poznania.

Aniela rozpoczyna pracę u państwa Nowackich. Może teraz swobodnie obserwować Pawła, który nie wie, z kim ma do czynienia.

Sprytna dziewczyna udaje, że nie potrafi sama posprzątać łazienki. Zachwycony komplementami Frani Paweł wykonuje pracę za nią. Aniela poznaje Danusię, która jest zakochana w Pawle.

U Mamertów Aniela otrzymuje list od Pawła. Odpisuje od razu i jako Franciszka Wyrobek zanosi odpowiedź chłopakowi. Jest ciekawa, jak zachowa się Paweł. Chłopak bierze list i wychodzi do swojego pokoju.

wrzesień

Nieudana randka i odkryty talent


We wrześniu Aniela zaczyna naukę. Poznaje sympatycznego Roberta Rojka, który przedstawia się jako Robrojek.

Aniela otrzymuje od Pawła romantyczny wiersz. Dziewczyna znów dzwoni do niego, tym razem jednak mówi, kim jest. Umawiają się na randkę w Poznaniu, w hotelu „Merkury”.

Paweł przychodzi na spotkanie spóźniony. Zdenerwowana Aniela rozbija butelkę Coca Coli. Gdy dziewczyna sprząta bałagan, Paweł rozpoznaje w niej Franię.

Wszystkiemu przygląda się ciotka Lila, która także jest w kawiarni. Załamana Aniela wychodzi bez słowa. W domu opowiada swoją historię miłosną ciotce.

Kilka dni później, gdy Aniela przychodzi do pracy jako panna Wyrobek, Paweł próbuje z nią flirtować. Chce dowiedzieć się o niej czegoś więcej, Aniela opowiada nieprawdziwe historie.

Niedługo później u Pawła odbywają się próby do szkolnej inscenizacji Hamleta. Prowadzi je nauczyciel polonista o nazwisku Dmuchawiec. Dostrzega Anielę i powierza jej rolę Ofelii.

Mamert pisze list do ojca Anieli. Gratuluje mu powtórnego ślubu oraz narodzin syna.

październik

Aniela zostaje Hamletem


Cesia, przyjaciółka Danusi, prosi Anielę, żeby zrezygnowała z roli. Tłumaczy, że Danka marzyła, by wystąpić jako Ofelia. Aniela najpierw odmawia, jednak na próbie zmienia zdanie i oddaje rolę Danusi.

Dmuchawiec poleca Anieli, żeby zagrała Hamleta.

listopad

Paweł ujawnia prawdę


W Liceum Poligraficznym trwają przygotowania do wyborów najmilszej uczennicy w szkole. Aniela jest smutna. Uważa, że klasa jej nie polubiła.

Znów wybiera się do Nowackich. Najpierw pracuje, a później ma wziąć udział w kolejnej próbie. Zostawia Mamerciątka same w domu. Liczy, że niedługo wróci z miasta ciotka Lila i zajmie się dziećmi.

Danusia recytuje przed przyjaciółmi napisane przez siebie wiersze. Aniela jest wściekła, bo rozpoznaje utwór, który Paweł przesłał jej jako własny.

Aniela chce wyjść z mieszkania. Paweł zatrzymuje ją i mówi, że zna jej prawdziwą tożsamość.

Po spotkaniu w „Merkurym” zorientował się, kim naprawdę jest Franciszka Wyrobek.

Długo ukrywał, że wie już wszystko. Wściekła Aniela uderza go w nos i wychodzi.

Kłopoty u MamertówPodczas powrotu do domu, Aniela dowiaduje się, że Tomcio i Romcia zniknęli. Mamert, Tosia i ciotka Lila obwiniają Anielę, która miała pilnować dzieci.

Dziewczyna jest wściekła, informuje ciotkę Lilę, że nie będzie pomagała szukać Tomcia i Romci. Następnie wychodzi z domu.

Do Tosi dzwoni pani Dąbek-Nowacka. Szuka Franciszki Wyrobek, której rysopis pasuje do Anieli. Matka Pawła mówi, że zauważyła dziwne zachowanie syna. Okazuje się, że dzieci są u córki pani Nowackiej, Marzenki.

Aniela jest w kawiarni w towarzystwie Robrojka. Później Robert odprowadza dziewczynę do domu. Spotykają Pawła, który przyprowadza Tomcia i Romcię.

Mamert informuje Anielę, że otrzymał list od jej ojca. Józef Kowalik wyjaśnia w nim, że nie ma żony i syna. Tosia, Mamert i ciotka Lila słuchają wyjaśnień Anieli.

Dziewczyna płacze, streszcza historię uczucia do Pawła, mówi o swojej pracy, o trudnościach w szkole. Zadziwiająca historia miłosna sprawia, że wszyscy zaczynają się śmiać. Śmieje się nawet Aniela.

W klasie Anieli odbywają się wybory najmilszej. Dziewczyna otrzymuje trzy głosy, co sprawia jej wielką radość.

grudzień

Paweł, Robert i pączki


Dzieci Mamerta i Tosi znajdują w bucikach upominki. Tomcio i Romcia chcą podarować prezenty rodzicom. Wkładają im do obuwia wyjęte z domowej skrytki pieniądze.

Mamert pisze kolejny list do ojca Anieli. Zaprasza go na święta Bożego Narodzenia do Poznania. Paweł pisze do Anieli, tym razem na adres w Poznaniu. Przeprasza ją za przepisanie wiersza Danusi. Tłumaczy się brakiem talentu poetyckiego.

U Pawła trwają próby do zbliżającego się przedstawienia. Dochodzi do kłótni Anieli i Danki, która wyśmiewa chude nogi rywalki. Zdenerwowany Dmuchawiec przerywa próbę.

Aniela, Paweł i Robrojek spotykają się w kawiarni. Dziewczyna podjudza Pawła do zjedzenia dwudziestu pączków. Chłopak przyjmuje wyzwanie.

Przy dziewiętnastym pączku robi mu się niedobrze. Niezadowolona Aniela wychodzi. Robert odwozi Pawła na pogotowie.

Robert i Paweł zaprzyjaźniają się. Obydwaj są obrażeni na Anielę. Aniela jest wściekła na obydwu chłopców.

Sukces Anieli


Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Aniela rezygnuje z pracy u matki Pawła. Do Poznania przyjeżdża ojciec dziewczyny. Aniela czeka na niego na dworcu.

Chwilę wcześniej spotyka Janusza Pyziaka. To drugi kolega z klasy, z którym Aniela nawiązuje kontakt.

Aniela zaprasza na spektakl dwie koleżanki z klasy. Oprócz nich zjawia się sporo osób z Liceum Poligraficznego, w tym Janusz Pyziak.

Ojciec Anieli, Mamert, Tosia, dzieci i ciotka Lila także oglądają Hamleta z Anielą w roli tytułowej. Występ okazuje się wielkim sukcesem. Aniela jest bardzo szczęśliwa.

Paweł przeprasza ją za swoje zachowanie, Robert przesyła życzenia świąteczne, a Janusz Pyziak zaprasza dziewczynę na sylwestra. Wszyscy chłopcy gratulują jej wspaniałego występu.

Dzieci dostają prezenty od przebranego za Gwiazdora Mamerta. Aniela pisze list do Kasi. Dziękuje jej za troskę i bezinteresowne oddanie, przeprasza za swój egoizm.

Czuje sympatię do wszystkich ludzi, chce stać się im w przyszłości pomocną.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kłamczucha - streszczenie