Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Okazało się, że to zapłakana Ida. Prosiła, by Gabrysia jak najszybciej wracała do domu, jednak nie wyjaśniła konkretnych powodów, wspomniała jedynie coś o mamie i pogotowiu. Gabriela wybiegła z przyjęcia. Za dziewczyną wyskoczył Robrojek – powiedział, że ma Syrenkę i szybko ruszył w stronę domu Borejków. Drzwi były uchylone, Ida szlochała, dwie pozostałe dziewczynki także rozpaczały. Wtuliły się w siostrze, a ta uspokoiła je i położyła spać. Ida uspokoiła się po chwili. Okazało się, ze mamie pękł wrzód. Robrojek zaproponował Gabrysi transport do szpitala. Na miejscu zastała zdesperowanego ojca. Operacja udała się, jednak Borejko nie chciał opuścić szpitala – nie wierzył lekarzom. Po drugiej Gabriela opuściła szpital. Na dole czekał na nią Robrojek. Odwiózł do domu i zapewnił, że był u sióstr Bojejkówien i uspokoił je.

1 stycznia 1978
Gabriela obudziła się o szóstej zlana potem. Taty jeszcze nie było. Zadzwoniła do szpitala i dowiedziała się, że z mamą wszystko jest w porządku. W domu panował chłód – zawsze wieczorem mama dbała o napalenie w piecach. Gabrysia zajęła się tym myśląc o dobroci i bezinteresowności Robrojka. Postanowiła uśmiechać się do innych. Otuliła młodsze siostry i zasnęła przy Pulpecji. Obudził ją świergot siostry – mówiła, że ktoś dzwoni do drzwi. To była sąsiadka Szczepańska. Zwróciła uwagę na niezamknięte drzwi i nocne hałasy. Gabrysia nie wytrzymałą i wykrzyczała jej historię o pogotowiu i mamie. Sąsiadka odeszła obrażona. Pulpecja zawołała, że jest głodna. Po próbie ubrania dziewczynek i przeszkodzenia im w obudzeniu taty Gabriela zabrała się za robienie śniadania. Zdała sobie sprawę ile codziennych obowiązków miała mama, rezygnując z pracy zawodowej na rzecz wychowania dzieci. Stwierdziła, że nie pomagała jej na tyle, na ile mogła. Przygotowała drugie śniadanie, na którym zjawił się ojciec. Nie zdawał sobie sprawy, z wyzwań jakie czekają rodzinę. Mama miała perforację żołądka i przez trzy tygodnie miała pozostać w szpitalu. Gabrysia na ten czas chciała zwolnić się ze szkoły.

Gabriela zabrała się za przyrządzenie obiadu. Gotowała zazwyczaj mama, nie dopuszczając córek do kuchni. Do ziemniaków zamiast soli dodała kwasek cytrynowy, zaś morszczuk przypominał burą substancję w kałuży wody. Wrzuciła go na patelnię i zajęła się jarzynką z marchewki, gdy z kuchni wywołał ją telefon. To dzwonił od Anieli Robrojek pytając czy wszystko w porządku. Gabrysia zaprosiła ich po piątej do siebie. W tym momencie poczuła swąd palonej ryby. Ledwo opanowała sytuację w kuchni. Ida stwierdziła, że będzie się odchudzać, a ojciec zaproponował, by na obiad udać się do cioci Felicji (matki Joanny). Obiad był przepyszny, a dziewczynki jadły, jakby były zagłodzone. Ciocia Fela spytała szwagra Ignacego, jak zamierza poradzić sobie z gospodarstwem domowym. Gdy zrozumiała, że mężczyzna nic o tym nie wie zarządziła, by Pulpecję umieścić w przedszkolu, Natalię w półinternacie, dziewczynki miała odprowadzać Gabrysia, a przyprowadzać Idusia. Ignacy miał robić zakupy, a najstarsza córka miała popołudniami gotować. Po obiedzie Joanna i Gabrysia obmawiały znajomych z wczorajszej prywatki. Joanna mówiła o Anieli, że jest niekoleżeńska, za to podobał się jej Pawełek.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Kwiat kalafiora - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: