Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
11 stycznia 78
W listach do mamy Ida informowała, że także zachorowała na świnkę i czuje się smutna. Lekcje przynosi jej kolega Klaudiusz, który już przechodził świnkę. Ponadto narzeka, że Gaba ją tyranizuje i podaje leki oraz bulion z kury. Gaba uspokajała mamę i pisała, że z dziewczynkami jest lepiej, tylko leczenie ich jest czasochłonne. Przesłała też galaretkę z kurą. Pulpa wspomniała o misiu, który tonie, a Nutria chwaliła się wiedzą ze szkoły i napisała nową bajkę. Mama odpowiedziała, że czuje się lepiej z każdą chwilą i dziękuję za listy, a Gaba ma iść na wywiadówkę do Nutrii. Gabrysia wykonała wszelkie czynności i prace domowe i zmęczona przeczytała po raz kolejny list od mamy. Była przytłoczona odpowiedzialnością. Nagle usłyszała ostry, przeraźliwy kobiecy krzyk. Zaczęła latarką świecić po ścianie oddzielającej jej pokój od mieszkania pani Szczepańskiej. Nad piecem znalazła duży otwór. Łączył on oba mieszkania i działał jak tuba. Gabrysia zapukała do sąsiadki i zapytała czy wszystko w porządku. Ta zaczęła opowiadać, że czuje się podsłuchiwana. Sąsiadka wciągnęła ją do swego domu i przyjrzała się otworowi. Zgasiła światło i nakazała dziewczynie przysłuchiwać się dziwnym metalicznym odgłosom dobiegającym z dołu. Nagle poczuła czyjś dotyk. Krzyknęła, zapaliła światło i wybiegła do siebie.

12 stycznia 78, czwartek
Na drugi dzień Gaba nie miała komu opowiedzieć o strasznej nocnej historii. W szkole była klasówka z fizyki, która o dziwo poszła jej dobrze. Próbowała opowiedzieć historię Idzie, ale ta była zupełnie przejęta swoją chorobą. Dwie młodsze siostry nudząc się w łóżku biegały boso po domu, za co zostały ukarane. Gabrysia opowiedziała siostrze, że ich sąsiadka nie zwariowała i rzeczywiście słychać straszne dźwięki pod jej podłogą, najprawdopodobniej z piwnicy. Do Borejków zaszedł Pyziak pragnąc porozmawiać z Gabrysią. Wygadał się przy Idzie, że dowiedział się, że Gaba ma narzeczonego. Do pokoju wbiegły rozbawione Nutria i Pulpa udające pociąg parowy. Nie dały dokończyć zdania Pyziakowi. Chłopak zdecydował się pobawić z dziewczynkami udając konduktora, a Gabie poradził przygotować się do wywiadówki. Następnie odprowadził dziewczynę do szkoły Natalii.

Na wywiadówce jedna z przedstawicielek Komitetu Rodzicielskiego stwierdziła, że klasa Natalii nie angażuje się w czyny społeczne. Pani Kowalikowa, mama Tomcia, wspomniała, że nie ma czasu na mycie w szkole okien, a tym bardziej przerzucanie koksu. Inni rodzice także zaprotestowali. Zebranie potoczyło się własnym torem. Po spotkaniu Janusz Pyziak w milczeniu odprowadził Gabrysię z powrotem. U Borejków został na kolacji, którą zaczytanemu ojcu pomogła dokończyć zrobić Gaba. Najmłodsze dzieci poszły oglądać bajkę, zaś tata pomylił Janusza z Klaudiuszem. Po kolacji Pyziak z Gabrielą poszli do szpitala zanieść galaretkę z kury chorej. Przekomarzali się, jednak Gaba stwierdziła, że mowa jest źródłem nieporozumień.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Kwiat kalafiora - bohaterowie



Streszczenia książek
Tagi: