Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
28 stycznia 78, sobota
Do Gabrysi wpadł Pyziak. W korytarzu natknęli się na Szczepańską. Nie zwróciła na niech uwagi. Pyziak przyniósł ze sobą cegły i materiały potrzebne do zamurowania otworu. Ida próbowała ich podglądać, jednak niczego się nie dopatrzyła. Hałasy przesuwanych mebli przywołały najmłodsze Borejkówny i ojca. Borejko znów pomylił imię Janusza, który mocno się zirytował. Okazało się, że pozostali członkowie grupy ESD nie mieli innych pomysłów i także ściągnęli do Borejków. Aniela z Robrojkiem kupili pączki, zaś Joanna przyniosła pół drożdżowego ciasta od mamy. Urządzono przyjęcie i goście wraz z rodziną Borejków zasiedli do stołu. Tata zaczął szczegółowo opowiadać o „Uczcie Trymalchiona” Petroniusza. Postanowiono zamurować otwór przed powrotem wścibskiej sąsiadki. Każdy skupił się na własnych zajęciach., a Pyziak w ciągu dziesięciu minut zamurował otwór.

Wieczorem Gabrysia z Pyziakiem poszli do kina. Po seansie było jeszcze przed północą, więc wybrali się na spacer. Pyziak chciał coś wyznać Gabie, jednak ta wolała milczeć. Stwierdziła, że to co chłopak mówi to wyświechtane frazesy i nie da się na nie nabrać. Pyziak stwierdził, że nie jest romantyczna i zamiast kwiatu przypomina raczej warzywo – kalafiora. Gaba obraziła się i sama ruszyła w stronę domu. Chciało jej się płakać i krzyknąć za chłopakiem jednak się powstrzymała. Przy wejściu do domu spotkała pana Kaczmarka z Komitetu Blokowego, który poprosił ją o klucze do piwnicy oraz, by mu towarzyszyła. Doszli do ściany z desek, za którą zobaczyli taczkę wypełnioną krwawymi szczątkami. Struchleli. Za plecami usłyszeli gruby głos. Okazało się, że to mieszkający na drugim piętrze dyrektor. Oprócz niego było jeszcze dwóch mężczyzn. Kaczmarek wyjaśnił, co o tej porze robi w piwnicy. Okazało się, że dyrektor i mężczyźni dzielą mięso z cielaków.

29 stycznia 78, niedziela
Nazajutrz Gabrysia chodziła zła jak osa. O jej stan pytał ojciec i ciotka Felicja. Gaba wyznała, co widziała w nocy i spytała, dlaczego u nich nie jada się mięsa, tylko pierogi z ziemniakami. Ojciec wspomniał o etyce i filozofach. Przy jedzeniu ojciec wychwalał Janusza, a następnie opowiedział o swoim spotkaniu z wychowawczynią Nutrii. Okazało się, że po powrocie dziewczynki po chorobie, zaczęła donosić na kolegów. Borejko zapewnił, że nie zauważył zmiany w postępowaniu córki. Gabrysia zarzuciła mu, że nie interesuje się córkami. Próbowano dowiedzieć się od Nutrii o co chodzi, jednak ta wybiegła z płaczem. Gaba wyszła z domu. Po kinowym seansie zdecydowała się odwiedzić mamę. Wyznała jej wszystko o Januszu i zapytała o prawdziwą miłość. Mama była zadowolona, że córka uwolni się od nielubianego przez nią chłopaka. Poinformowała, że w następnym tygodniu opuszcza szpital, i że ojciec ma imieniny za dwa dni.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kwiat kalafiora - streszczenie krótkie i opracowanie
2  Kwiat kalafiora - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: