Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Herostrates jest manifestem artystyczno-ideowych poglądów Jana Lechonia. Choć prowokacyjne, przez niektórych uważane wówczas (a może i dzisiaj?) za bluźniercze, warte jednak przypomnienia.

Poeta mówi w omawianym wierszu o losach Polaków rozrzuconych podczas przymusowej emigracji po całym świecie. Wspomina także o mesjanistycznym cierpieniu ukochanego narodu pod zaborami czy roli żołnierzy, którzy oddali swoje życie w walce w rożnych powstaniach, cierpiąc czasami latami na zesłaniu.

Lechoń nie boi się negować przeszłości historycznej Polski. Nie boi się wezwać do zburzenia zabytków, zerwania z tradycją, z nabożnym stosunkiem do przeszłości, zaniechania kultu historii. Przywołuje osoby, sceny, miejsca i wydarzenia dotyczące historii Polski, które zna każdy obywatel, karząc zburzyć Łazienki czy Stare Miasto w Warszawie lub zabić ducha Jana Kilińskiego (uczestnik walki o niepodległość Polski podczas powstania kościuszkowskiego, członek pierwszego rządu powstańczego, zestawiony z tytułowym Herostratesem, ponieważ także był szewcem). Konfrontuje wszystkie „rodzime” skarby narodowe z odległymi piramidami egipskimi, Waszyngtonem czy Sofią:

Czyli to będzie w Sofii, czy też w Waszyngtonie.
Od egipskich piramid do śniegów Tobolska
(…)

W wierszu widać wpływ epoki będącej poprzedniczką pozytywizmu. Pełno w nim odwołań do znanych antycznych motywów i symboli. Nie dość, że Lechoń zatytułował liryk imieniem efeskiego szewca, który stał się znakiem bezwzględnego dążenia do sławy, to jeszcze w piątek strofce wspomniał o rzymskiej bogini wegetacji i urodzajów Ceres (odpowiedniczka greckiej Demeter – bohaterki dramatu Stanisława Wyspiańskiego Noc listopadowa), proponując osadzenie jej w roli „polskiej” Marzanny:
O! zwalcież mi Łazienki królewskie w Warszawie,
Bezduszne, zimnym rylcem drapane marmury,
Pokruszcie na kawałki gipsowe figury
A Ceres kłosonośną utopcie mi w stawie.


Dostrzeżemy tu również echa myśli i stylistyki Juliusza Słowackiego. Członek Skamandra odniósł się do poglądów wieszcza, które ten zawarł w Uspokojeniu oraz Grobie Agamemnona. Ciekawostką jest fakt, iż to właśnie w Uspokojeniu czytamy pierwszy raz o Kilińskim, bohaterskim dowódcy ludu stolicy w dniach insurekcji warszawskiej, który doczekał się pomnika w stolicy:


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dzienniki Lechonia - opracowanie
2  Pieśń o Stefanie Starzyńskim - interpretacja
3  Pieśń o Stefanie Starzyńskim - analizaKomentarze: Herostrates - interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-25 22:25:21

Zgodzę się - to założenie jest idiotyczne. I nie przywołuj w jego kontekście Lechonia, bo to był człowiek z zasadami, który nienawidził komunistów i zdrajców (wystarczy poczytać "Dzienniki", by to stwierdzić!).


2018-11-25 17:12:06

Podobnie o swej historii myśleli Niemcy, obdarzając hitlerowskich dowódców powojennymi emeryturami ii szacunkiem społeczeństwa... Spalmy historię, wykluczmy ją z naszego myślenia - wszak ciąży! Przyjemniej będzie się robiło zakupy i szczerzyło zęby do każdego, kto nas pogłaska po głowie i zobaczy jakiś środkowoeuropejski naród...


2018-11-22 20:16:07

interpretacja dobra, ale te końcowe partie o karaniu czy zapominaniu są zamieszczone niepotrzzebnie. W koncu to interpretacja wiersza, a nie przekazywanie swoich poglądów ;/


2018-11-22 19:41:37

dobra interpretacja ale założenie aby zapomnieć o przeszłości i nie karać zbrodniarzy jest absurdalne i idiotyczne. Zgadzać się z tym mogą jedynie osoby mające coś do ukrycia, np. współpracujące niegdyś z SB.


2018-11-07 22:33:44

Wiersz jest poryty , trzeba się skupić na teraźniejszości, ale żeby burzyć zabytki? I na dodatek ten Herostates powinien zostać potępiony za zburzenie świątynii Artemidy :( Ale w pewnym momencie autor opracowania odpłynął i zapomniał o czym pisze - jaka komuna i stan wojenny??? Przecież mówimy o dwudziestoleciu międzywojennym ;)
Streszczenia książek
Tagi: