Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nauczycielka w Towarzystwie Polskim – dwudziestojednoletnia kobieta ucząca polskiego dzieci emigrantów w Domu Polskim na Charles Square. Przyjęła do szkoły Marcina Kozerę tłumiąc nieco przesadne cierpienia pana Kozery. Pozwoliła chłopcu na wzięcie udziału w jasełkach. Dostrzegła także w nim pierwiastek polskości i dlatego radziła mu, żeby był odważny.

Mateusz Kozera – wdowiec, z zawodu stolarz, ojciec Marcina. Bardzo tęskni za krajem, chce wrócić do rodzinnego Strzałkowa po 30 latach nieobecności, ponieważ nie potrafi przystosować się do angielskiego trybu życia. Jednak nie może tego uczynić, gdyż jego syn nie umie ani słowa po polsku. Dlatego pragnie, aby Marcin uczył się języka ojczystego. W Domu Polskim mocno akcentuje swą niechęć do „wynarodowionego” syna, szturchając go i określając mianem głupiego.

Dzieci emigrantów z domu Towarzystwa Polskiego:

Krysia – Sympatia Marcina, wybrała się z nim na wycieczkę po największych zabytkach Londynu i tam wpadła na rowerzystę. To ona uświadamia Kozerze, iż ten w nieuprawniony sposób pyszni się tym, że mieszka w Anglii. Jej ojciec pochodził z Łowicza. W jasełkach grała rolę Krysi, wybranki żołnierza z popularnej piosenki. Swoje przywiązanie do Marcina wyraziła w natychmiastowej zgodzie na przyszłe małżeństwo.

Władek – Najbardziej aktywny chłopiec z grupy uczących się w Domu Polskim. Wychylał sztachety i wpadł na trawnik, a także skakał po stole, gdy w Domu wybuchła mała awantura związana z Marcinem.

Jurek – chwycił kapelusz i fajkę pana Kozery podczas szamotaniny w Domu Polskim.

Wandzie – występowała w roli Archanioła podczas przedstawienia

Stefan – podczas jasełek dwa razy grał na trąbce hejnał mariacki.

Wicek – rzucał liśćmi w drewnianego konia.

Zosia, Nacia – bawiły się przed domem Towarzystwa.

Leon – prowokował Marcina wpadając na trawnik na Chalres Square.

Felek – chciał się założyć, iż utrzyma zapaloną zapałkę w zębach.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Marcin Kozera - streszczenie
2  Czas i miejsce akcji „Marcina Kozery”
3  Dążenie Kozery do uświadomienia sobie swojej tożsamości