Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Dorośli i dzieci w Oświęcimiu
Tereny Polski stały się w okresie wojny miejscem masowych zbrodni. Wiadomościom o kolejnych odkryciach towarzyszy nieustanne zdziwienie, że w wyniku doskonale zorganizowanej machiny państwowej zgładzono miliony ludzkich istnień. Każdego dnia odkrywane są nowe miejsca zbrodni, wiedza o tragedii minionych lat jest systematycznie uzupełniana i poszerzana. Faszyzm uczynił z ludzi materiał przemysłowy, odbywała się produkcja mydła z ludzkiego tłuszczu, materacy z włosów, pergaminu z ludzkiej skóry. Człowiek został podporządkowany ekonomii państwa, które czerpało zyski z ludzkiego cierpienia i śmierci. Lata okupacji przetrwali ci, którzy na to wcale nie liczyli. Są wśród nich naukowcy, lekarze, politycy, którzy przynosili chlubę swoim narodom. Przetrwali również ci, którzy mordowali i byli oprawcami, o których okrucieństwie opowiadają ich ofiary. Byli to ludzie świadomi swoich czynów i ponoszący za nie całkowitą odpowiedzialność. Brutalna rzeczywistość drugiej wojny światowej przygotowywała na śmierć także dzieci. Mali jeńcy obozu w Oświęcimiu wiedzieli, że muszą umrzeć. Do uduszenia w komorach gazowych wybierano najmniejsze, które nie mogły pracować. Selekcja odbywała się w ten sposób, że dzieci musiały przechodzić pod metalowym prętem, zawieszonym na wysokości jednego metra i dwudziestu centymetrów. Świadome śmierci, stawały na palcach, by w ten sposób uzyskać życie. Dzieci, przeznaczone na uduszenie, przetrzymywano w zamknięciu. One również były świadome, tego, co ich czeka, uciekały, krzycząc, że nie chcą do gazu. Pewnego dnia doktor Epstein, przechodząc między blokami, zobaczył dwoje dzieci, które przesuwały patyczki po piasku. Na pytanie mężczyzny, co robią, odpowiedziały, że bawią się w palenie Żydów.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Dno - streszczenie
2  Artyzm „Medalionów” Zofii Nałkowskiej
3  Medaliony - cytatyKomentarze: Medaliony - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-04-21 20:35:09

Do Miacholla: może Twoje "święte oburzenie" jest uzasadnione, ale nie wiem, czy zauważyłeś, że sformułowanie "polskie obozy śmierci" pochodzi z cytatu samej Nałkowskiej. To ona tak napisała! Czy oczekujesz, że autor streszczenia będzie poprawiał autorkę książki, którą streszcza? Więc nie marudź ;-) A streszczonko ok.


2019-04-21 19:03:40

Utwór ten jest wspanialy i ukazuj tragiczny obraz wojny.Stresznie jest napisane bardzo dobrze i przydatne jednak zachecam do przeczytania. Bo przeczytac stresznie to kazdy może.


2019-04-21 18:12:43

Jak czytam streszczenie to juz mi sie podoba,zaluje ze nie przeczytalam calej ksiazki ale napewno to zrobie. jutro mam mature i musze cos napisac do prezentacji dlatego czytam:) bardzo fajne streszczenie.


2019-04-21 17:35:41

jak mnie to denerwuje. Kobieta po prostu bardzo chciala napisac książke a jest na tyle głupia ze nie umiala napisac ksiązki o niczym innym jak tylko o cierpieniu ludzi w obozach, jakby miała o tym w ogole jakiekolwiek pojęcie. Nimcy traktowali żydów jako suplement to mydła a ona jako reklame.


2019-04-21 15:19:55

Witam Jestem zachwyocny streszczeniem medalionow Nałkowskiej na tej stronie, chodz przeczytalem wczesniej kisazke, to postanowielm dla oswiezenia informacji przecyztac streszenie. I co sie okazuje, okazuje sie ze strszczenie jest doskolane. Nie jest pominita zadna iformacja. Polecam bo to jest naprawde dobre streszczenie...!
Streszczenia książek
Tagi: