e) mieszkańcy Korczyna nie są szczególnie przywiązany do narodowej tradycji. W powieści Orzeszkowej ostoją polskości jest zaścianek Bohatyrowiczów, którzy pomimo szlacheckiego pochodzenia żyją jak chłopi.
f) w Korczynie brak jest ładu i harmonii. Osamotniony w swej walce Benedykt popada w konflikt z Bohatyrowiczami, nie potrafi porozumieć się z synem, nie ma wsparcia żony. Więź emocjonalna między mieszkańcami Korczyna jest nikła. Zastanów się, jakie relacje łączą poszczególnych członków rodziny.
g) część mieszkańców i gości Korczyna cechuje niechęć do pracy.
h) Orzeszkowa ukazuje życie mieszkańców w momencie ważnych przemian społeczno-ekonomicznych, jakie dokonywały się w tamtych czasach oraz w czasach represji zaborcy po klęsce powstania styczniowego. Zastanów się, w jaki sposób trudna sytuacja ekonomiczna i polityczna wpływa na życie Korczyńskich.
3. Podsumowanie:
a) Zwróć uwagę, że obraz Soplicowa i Korczyna twórcy wzbogacili o niezwykle plastyczne opisy przyrody. Jaką rolę w ukazaniu dworów szlacheckich odgrywa natura?
b) Jakie różnice dostrzegasz w obrazach obu dworów szlacheckich i ich mieszkańców?
Zakończenie
Soplicowo i Korczyn to dwory szlacheckie, należące do różnych epok. Dwór Sędziego to symbol świetności dawnej Polski, patriotyzmu i tradycji narodowej. Mickiewicz idealizuje świat, który odchodzi w przeszłość, lecz jest godny zapamiętania. Orzeszkowa w sposób realistyczny ukazuje życie codziennie ziemiaństwa w okresie ważnych przemian społeczno-ekonomicznych. Zastanów się, dlaczego tak różne dwory są symbolem polskości.
strona: - 1 - - 2 -