Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wstęp
1. Motyw dworu szlacheckiego w literaturze polskiej. Dwór szlachecki jako symbol polskiej tradycji, wartości patriotycznych i kultury szlacheckiej.

2. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza i „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jako utwory których akcja rozgrywa się w dworach szlacheckich. Dwie różne wizje dworu szlacheckiego.

Rozwinięcie
1. „Pan Tadeusz”:

a) obraz Soplicowa i jego okolicy wyłania się już w pierwszych wersów dzieła. W jaki sposób Mickiewicz opisuje dworek Sędziego?

b) Soplicowo jako centrum polskości, miejsce szczególne, w którym tradycja narodowa i szlachecka są pielęgnowane od wielu pokoleń z należytym szacunkiem. Zastanów się, jakie elementy opisu dworu świadczą o głębokim patriotyzmie jego mieszkańców?

c) ważnym elementem życia mieszkańców jest staropolska gościnność i obyczajowość. W jaki sposób Sędzia i jego goście spędzają czas?

d) Soplicowo przypomina o czasach świetności Polski szlacheckiej, odchodzącej już powoli w przeszłość.

e) dwór Sędziego to miejsce przyjazne ludziom, swojskie, w którym każdy człowiek czuje się dobrze, ma swoje miejsce i jest otoczony szacunkiem. Mieszkańcy Soplicowa i goście są ze sobą emocjonalnie związani.

f) Ludzie w Soplicowie żyją w idealnej harmonii w przyrodą, a rytm natury wytycza rytm życia człowieka.

g) szlachta, ukazana w dziele Mickiewicza, potrafi zjednoczyć się w sytuacji zagrożenia i zapomina o prywatnych konfliktach.

h) nadzieje na odzyskanie niepodległości ojczyzny jest wciąż żywa w sercach mieszkańców Soplicowa i okolicznej szlachty.

i) Soplicowo to miejsce przypominające mityczną Arkadię, symbol pięknych wspomnień autora z lat dziecięcych, kraina szczęśliwości. Jest to świat idealny, w którym panuje ład i porządek.

2. „Nad Niemnem”:
a) akcja powieści Elizy Orzeszkowej przenosi czytelnika w inne czasy – rozgrywa się około 70 lat po wydarzeniach, opisanych w dziele Mickiewicza.

b) autorka przybliża obraz Korczyna w II rozdziale powieści. W jaki sposób opisuje dwór szlachecki? Czy dostrzegasz różnice między wyglądem Soplicowa a Korczyna?

c) podupadający dwór nosi ślady dawnej świetności rodowej Korczyńskich.strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Nad Niemnem - streszczenie
2  Motyw mogiły w „Nad Niemnem”
3  Eliza Orzeszkowa - biografia