Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl

Bohaterowie dramatu

Trojańczycy:
Aleksander (Parys)
Syn króla Troi, Priama. Człowiek, który nie jest w stanie opanować własnych namiętności i zrezygnować z osobistych pragnień i planów. Aby zatrzymać przy sobie Helenę, doprowadza do wojny, gubiąc Troję. Mimo to nie jest przez Kochanowskiego oceniony do końca negatywnie.

Antenor
Rozsądny, doświadczony, rozważny żołnierz. W swoim postępowaniu kieruje się przede wszystkim... więcej

Patriotyzm w Odprawie posłów greckich

Jan Kochanowski, jako wybitny polski humanista, interesował się także zagadnieniami politycznymi. Miał ku temu sposobność, ponieważ był blisko związany z dworem kanclerza Jana Zamoyskiego i z bliska przyglądał się dyplomacji i polityce polskiego państwa. Zaniepokojony losem Rzeczypospolitej napisał „Odprawę posłów greckich”.
Dramat ten jest na wskroś patriotyczny, chociaż w głównej mierze krytykuje funkcjonowanie państwa polskiego.... więcejProblematyka „Odprawy posłów greckich”

Utwór Jana Kochanowskiego przesiąknięty jest treściami politycznymi. Chociaż akcja Odprawy… rozgrywa się w starożytnej Grecji to tak naprawdę utwór ten dotyczy Polski.

Mitologiczne postaci i miejsca to jedynie kostium historyczny, który zastosował Kochanowski. Widać to najlepiej we fragmentach, w których autor nazywa Troję „rzeczą pospolitą”, chociaż ta nigdy nie była republiką, a monarchią absolutną.
Utwór niósł... więcej

„Odprawa posłów greckich” - plan wydarzeń

(Prolog)
1. Monolog Antenora, w którym przedstawia zarys historii uprowadzenia Heleny przez Parysa.

(Epejsodion I)
2.Parys usiłuje pozyskać przychylność Antenora, zapowiada, iż pozostanie wierny prawdzie, sumieniu, sprawiedliwości i uczciwości.
3.Parys czuje się urażony stanowczością Antenora.

(Epejsodion II)
4.Chorus intonuje pieśń o mądrości i młodości, o tym, że niemożliwe jest połączenie tych dwóch wartości.
5.Rozpacz Heleny... więcej