Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Opium w rosole” to powieść Małgorzaty Musierowicz należąca do jednego z najbardziej ulubionych przez młodzież serii – „Jeżycjady”. Opowiada ona o historii kilku poznańskich rodzin, a przede wszystkim skupia się na relacjach, jakie łączą młodzież – przyjaźniach, miłościach, koleżeństwie. Napisana jest w sposób barwny, z dużą dawką dystansu do bohaterów oraz wielką dawką humoru.

W tej części serii głównymi bohaterami są – Kreska – Janina Krechowicz oraz Maciej Ogorzałka, a także sześcioletnia Genowefa (która okazuje się nie być osobą, za którą się podaje). Obserwujemy perypetie miłosne między parą nastolatków – pierwsze zakochania, rozczarowania, łzy, ale i chwile szczęścia. Oczywiście nie zabraknie bohaterów, których czytelnicy poznali w poprzednich częściach serii. Są starsi, dojrzalsi, także przeżywają życiowe rozterki. Wszelkim perypetiom towarzyszy małą Genowefa. Jest łącznikiem między rodzinami i ich problemami. Chociaż nikt dokładnie nie wie kim jest, każdy przyjmuje ją pod swój dach okazując jej miłość.


Jak zawsze w prozie Musierowicz nie zabrakło dydaktyzmu, kreowania właściwych i pożądanych postaw. Jednak moralizatorstwo w wydaniu pisarki nie jest zauważalne, nie przytłacza. Wśród świetnego humoru słownego przemycone zostają ważne życiowe prawdy i wskazówki, które zebrane określają katalog wskazań – jak żyć i być szczęśliwym.

Mapa serwisu: