Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Akcja rozpoczyna się w niedzielę 30 stycznia 1983 roku. Osiemnastoletni Maciej Ogorzałka czuł się śledzony przez sześciolatkę. Podczas obiadu u państwa Lewandowskich pojawiła się nieznajoma dziewczynka – Genowefa. Rodzina zaprosiła ją na posiłek, po którym Sławek odprowadzał małą do domu. W bramie wyznał miłość Idzie Borejko.

Maciek spotkał na ulicy piękną nieznajomą. Dowiedział się, że kupuje bilety do Opery i uczynił to samo. Po wyjściu przez małą Genowefę przewrócił się. Gdy wrócił do domu, na korepetycje przyszła do niego Kreska (Janina Krechowicz) – wnuczka profesora Dmuchawca. Chłopak zaproponował jej wyjście do Opery. Piękną nieznajomą okazała się zalotna i próżna Matylda Stągiewka. W jej bogatym domu odwiedziła ją niespodziewanie Genowefa. Dziewczyna postanowiła zabrać ją do Opery. Kreska w Operze zaskoczyła Maćka swym eleganckim strojem. W przerwie Maciek oczarowany Matyldą zapomniał o Jance, która musiała zająć się też Genowefą. Dziewczynkę zamiast przedstawienia bardziej interesowała łysina dyrygenta. Po psocie wraz z Kreską musiała opuścić Operę. Została odprowadzona do domu.

Kolejnego dnia Genowefa odwiedziła dom państwa Borejków. Oprócz pani domu i Idy, były tam Patrycja i Natalia oraz starsza Gabrysia z małym dzieckiem. Została gościnnie przyjęta. Mąż Gabrysi wyjechał do Australii, by zarabiać na życie. Czując się nieszczęśliwa Kreska poszła do domu Borejków. Wypłakała się Gabrysi. Na szyję rzuciła się jej Genowefa, którą potem miała odprowadzić do domu. Zaszła z nią na krem do Horteksu, gdzie przypadkowo natknęła się na Maćka i Matyldę. Uciekła.

Tym razem Genowefa wprosiła się na obiad do Piotra Ogorzałki (starszego brata Maćka). Wciąż zmieniała informacje o sobie. Piotr wyznał, że jest bankrutem. Gdy zasnął, mała wyszła. Piotra obudził koszmar. Wrócił Maciek, który pożyczył od niego eleganckie ubrania, wybierając się na randkę z Matyldą. Na spotkaniu zauważył, że nie może z dziewczyną znaleźć wspólnego języka, jednak jej uroda wciąż do niego przemawiała.

Dziadek Kreski zachorował na anginę. Dziewczyna wciąż myślała o ukochanym Maćku. Nie lubiła swojej nowej szkoły, a także sfrustrowanej wychowawczyni – Ewy Jedwabińskiej. Matematyczka też nie przepadała za jej hardością i luzem. Nie potrafiła zapanować nad klasą, a najbardziej we znaki dawał się jej niedźwiedziowaty Jacek Lelujek oraz Kreska. Zaspanego profesora obudziła obecność małej Genowefy, którą wpuściła Gabrysia. Gabrysia wyznała dawnemu nauczycielowi, że potrafi czuć się szczęśliwa. Kreska po szkole po raz pierwszy normalnie rozmawiała z Lelujką. Okazał się sympatyczny. Profesora Dmuchawca odwiedziła była uczennica Jedwabińska. Trudno jej było nawiązać kontakt z dawnym belfrem. Po powrocie Janka wspomniała o szkolnych problemach wychowawczyni. Dziadek nakazał jej wyrozumiałość. Maciek zaprosił Matyldę do siebie. Jego mieszkanie nie zrobiło na niej dobrego wrażenia. Ich pocałunek przerwała Genowefa. Matylda opuściła dom, a Maciek zrozumiał, że wodzi go za nos.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Opium w rosole - streszczenie szczegółowe
2  Plan wydarzeń Opium w rosole
3  Opium w rosole - główne wątkiKomentarze: Streszczenie Opium w rosole w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: